Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-27, 18:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku

Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej budowlanki zrejterowali się jako potencjalni dawcy szpiku [fot. archiwum prywatne]
Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej budowlanki zrejterowali się jako potencjalni dawcy szpiku [fot. archiwum prywatne]
Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej budowlanki zrejterowali się jako potencjalni dawcy szpiku [fot. archiwum prywatne]
Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej budowlanki zrejterowali się jako potencjalni dawcy szpiku [fot. archiwum prywatne]
"Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!" - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania się w bazie dawców komórek macierzystych. Akcja była skierowana zarówno do uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników placówki.
- Pomysł pojawił się ze strony fundacji DKMS, która się do nas zgłosiła i poinformowała o takiej możliwości. A że my lubimy pomagać, to zorganizowaliśmy dzisiaj rejestrację - mówi Ewa Tulej, nauczyciel w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu.

- Tylko pobieramy ślinę z policzka. Ze względu na panujące obostrzenia i COVID-19 każdy robi to sam. My potem pakujemy to w bezpieczne koperty i wysyłamy do fundacji. - Mamy nadzieję, że ta cała akcja nie będzie jednorazowa, tylko cyklicznie będzie miała miejsce w naszej szkole. Jeśli rozpropagujemy ją wśród naszych uczniów, to być może i rodzice oraz wujkowie będą chętnie pomagać w tym szczytnym celu - dodaje Violetta Szczepkowska, dyrektor szkoły.

Jedną z uczennic, która zdecydowała się dzisiaj na rejestrację, jest Wiktoria Kolek. Jak mówi, chciała zrobić to już dawno, ale czekała na osiągnięcie pełnoletności.

- Zdecydowałam się dlatego, że po prostu chciałabym pomóc osobom, które tego potrzebują. Myślę, że jest to bardzo dobry uczynek i ogromna satysfakcja z takiej pomocy. To nic nie bolało było to po prostu pobranie śliny, czyli nic strasznego.

Dodajmy, że według statystyk fundacji DKMS w Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. A tylko 25 procent pacjentów znajduje pomoc w swojej rodzinie, większość - 75 procent - musi szukać dawców niespokrewnionych, czyli tzw. "bliźniaka genetycznego".
Ewa Tulej i Violetta Szczepkowska
Wiktoria Kolek

Wiadomości z regionu

2021-11-29, godz. 22:00 Gmina Rudniki stawia na cyberbezpieczeństwo i e-usługi dla mieszkańców Cyberbezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców. Na te dwa cele gmina Rudniki wyda ponad 240 tysięcy złotych. » więcej 2021-11-29, godz. 21:10 Nie żyje 19-latek z Kędzierzyna-Koźla. Strażacy znaleźli go w łazience Tragiczne zdarzenie w Kędzierzynie-Koźlu. Strażacy w jednym z mieszkań znaleźli martwego 19-latka. » więcej 2021-11-29, godz. 20:05 Raport dnia: ponad 500 zakażeń w regionie, od środy nowe obostrzenia w całym kraju [INFOGRAFIKA] 517 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (29.11) o 13 115 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-29, godz. 20:00 Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. W Murowie zbierają świąteczne dary dla dzieci Od ubrań, po zabawki i słodycze. W Murowie trwa świąteczna zbiórka dla dzieci. Akcja prowadzona jest na terenie całej gminy, a koordynują ją strażacy… » więcej 2021-11-29, godz. 19:05 Na trasie Prudnik - Nysa od środy dwa objazdy ze względu na remont DK 41 w Wierzbięcicach Będzie zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Wierzbięcic w powiecie nyskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi tam… » więcej 2021-11-29, godz. 18:18 W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej upamiętniono 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego Przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Oprócz apelu… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami… » więcej 2021-11-29, godz. 17:20 Ukarano nie tylko kierowców, ale też pieszych. Opolska policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszyc… Brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. To główne wykroczenia, jakie policjanci… » więcej 2021-11-29, godz. 16:26 Opole: kolejne placówki oświatowe informują o zakażeniach. W jednej ze szkół zawieszono całkowicie zajęcia Mamy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w opolskich placówkach oświatowych. Rzecznik prasowy opolskiego ratusza Adam Leszczyński poinformował, że… » więcej 2021-11-29, godz. 16:20 Ministerstwo Zdrowia wprowadza alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Ma związek z nową, groźną mutacją koronawi… Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 grudnia będzie obowiązywał alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Jego wprowadzenie ma związek z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »