Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-07, 20:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Młoda kędzierzynianka oddała szpik chorej na białaczkę Greczynce. Ty też możesz uratować komuś życie!

Joanna Wąsik w czasie oddawania krwi dla chorej Greczynki [fot. archiwum prywatne]
Joanna Wąsik w czasie oddawania krwi dla chorej Greczynki [fot. archiwum prywatne]
Joanna Wąsik z Kędzierzyna-Koźla ma genetyczną bliźniaczkę. Dowiedziała się o tym z telefonu fundacji prowadzącej bazę dawców szpików. Genetyczna bliźniaczka, młoda Greczynka, potrzebowała szpiku pani Joanny. Ten naturalny lek jest już w Grecji a pani Joanna czeka na informację, czy stan chorej się poprawił i jednocześnie namawia wszystkich – rejestrujcie się w bazie dawców, bo możecie komuś uratować życie.
- Oddanie szpiku to brzmi strasznie, ale nie ma czego się dać – przekonuje Joanna Wąsik. - Są dwie metody pobierania szpiku. Pierwsza jest pobieraniem z krwi obwodowej i ja właśnie miałam pobieranie taką metodą. Druga metoda to jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Brzmi strasznie, ale nie jest wcale straszne. Odbywa się pod narkozą i można porównać do uderzenia się o kant stołu, więc moim zdaniem to jest nic.

Przed pobraniem komórek z krwi pani Joanny przeprowadzony został szereg badań. Samo pobranie odbywa się w klinice onkologicznej.

- Wygląda to tak, że do obu rąk zostają podłączone takie rurki. Panie wkuwają się w jedną i drugą rękę, i tworzy się taki obieg, pomiędzy nami a maszyną, która służy do pobrania tego szpiku – mówi Joanna Wąsik. - Trwa to całkiem sporo, bo około 5 godzin. Zdrzemnęłam się, jest wygoda, można sobie wziąć kocyk i odpocząć...

Po pobraniu krwi dla chorej na białaczkę Greczynki, Joanna Wąsik przez dwa lata jest „zarezerwowana” tylko dla tej pacjentki – nie może oddać szpiku nikomu innemu. Po tym okresie wraca do bazy dawców i być może znowu będzie mogła komuś uratować życie.

Bazę potencjalnych dawców szpiku prowadzi fundacja DKMS. Na stronie internetowej fundacji można zamówić do domu zestaw do pobrania wymazu z jamy ustnej, który przyjdzie wraz z ankietą dla dawcy. Procedura jest bezbolesna i bezpłatna.
Joanna Wąsik (część 1)
Joanna Wąsik (część 2)

Wiadomości z regionu

2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej 2021-04-20, godz. 20:00 Brzeski szpital potrzebuje pościeli, poduszek i kołder. Lecznica prowadzi zbiórkę Brzeski szpital apeluje do mieszkańców o pomoc. Lecznica potrzebuje pościeli, a także poduszek, kołder i koców, które w ostatnim czasie ulegają szybszemu… » więcej 2021-04-20, godz. 19:30 Opolscy farmaceuci pomogą w rozwinięciu punktów szczepień. Uniwersytecki Szpital Kliniczny podpisał umowę z Okręgową… Blisko 140 farmaceutów z Opolszczyzny szkoli się w szczepieniach przeciw COVID-19. Osoby te będą mogły podjąć współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2021-04-20, godz. 19:00 Punkt masowych szczepień w Kluczborku najprawdopodobniej w tym tygodniu nie rozpocznie działalności Kluczborski punkt szczepień masowych przeciw COVID-19 jest już gotowy, ale pozostaje na razie nieczynny. Na stronie internetowej tamtejszego magistratu możemy… » więcej 2021-04-20, godz. 18:19 Opole: punkt szczepień na lodowisku Toropol jednak przyjmie jutro pacjentów. Udało się zamówić kolejne dawki szc… - Będziemy jutro jednak szczepić pacjentów na opolskim Toropolu - taką informację przekazał nam przed chwilą dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście… » więcej 2021-04-20, godz. 18:15 Nowy żłobek w Dobrodzieniu przyjął 30 dzieci. Obostrzenia epidemiologiczne wpłynęły na przełożenie otwarcia Udało się otworzyć nowy, gminny żłobek 'Kraina Uśmiechu' w Dobrodzieniu. Trzeba było przesunąć moment przyjęcia dzieci z racji obostrzeń epidemiologicznych… » więcej 2021-04-20, godz. 17:57 Wypadek na A4. Utrudnienia w ruchu na wysokości Krapkowic [AKTUALIZACJA] Autostrada A4 zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia występują między punktem poboru opłat Dąbrówka, czyli węzłami Opole Południe i Krapkowice. Według… » więcej 2021-04-20, godz. 16:30 Samorząd pielęgniarek i położnych obchodzi 30-lecie powstania. "To bardzo trudna praca" Mija 30 lat od powołania do życia samorządu pielęgniarek i położnych. Reprezentuje on najliczniejszą, bo ponad 300-tysięczną grupę wśród osób wykonujących… » więcej 2021-04-20, godz. 16:15 Urodziła dziecko w toalecie i je tam zostawiła. Noworodek się utopił, a kobieta usłyszała prawomocny wyrok Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę i prawomocnie skazał na 4 lat więzienia Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła noworodka w toalecie, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »