Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-27, 14:00 Autor: Kacper Śnigórski

Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy

Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy [fot. Kacper Śnigórski]
Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy [fot. Kacper Śnigórski]
Były wiceminister rolnictwa z PSL i radny powiatu kluczborskiego Andrzej Butra został dzisiaj (27.10) skazany za znieważenie prezydenta. Polityk po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach na Prezydenta RP w lipcu ubiegłego roku - według sądu - obraził prezydenta. W swoim wpisie w mediach społecznościowych nawiązał również do wyborców ze wschodniej części kraju.
Sąd wymierzył mu karę 4 tysięcy złotych grzywny, będzie musiał zapłacić także blisko 2 tysiące złotych kosztów sądowych.

Andrzej Butra przyznał się do zamieszczenia wpisu, ale twierdzi, że jego znaczenie było inne.

- Nie przyznaje się do tego, że chciałem kogokolwiek obrazić. W języku angielskim pod słowem "anal" rozumie się osobę chorobowo pedantyczną, bardzo dokładną - wyjaśniał Andrzej Butra.

Natomiast według prokuratora Dawida Wojtowicza i biegłego z zakresu lingwistyki kryminalistycznej znaczenie tego słowa było inne.

- Użyto określenia "anal" w stosunku do prezydenta. Było to określenie wulgarne i obelżywe. Słowo "anal" w odniesieniu do osoby używane jest w celu zdeprecjonowania i poniżenia - dodał prokurator Wojtowicz.

Za znieważenie Prezydenta RP grozi do 3 lat więzienia. Sąd orzekł najłagodniejszą karę, a wyrok uzasadniała sędzia Małgorzata Marciniak.

- Nikt bez względu na prezentowane poglądy czy sympatie polityczne nie jest uprawniony do znieważania głowy państwa. Niezależnie od tego, kto w danym momencie urząd ten piastuje - dodała sędzia Marciniak.

Proces rozpoczął się dzisiaj (27.10) przed opolskim sądem, a po godzinie poznaliśmy wyrok w tej sprawie. Jeszcze jest nieprawomocny. Andrzej Butra nie zdecydował, czy będzie apelował. Zrobi to po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

Andrzej Butra zgodził się na podanie swoich danych osobowych.
Andrzej Butra
Dawid Wojtowicz
Małgorzata Marciniak

Wiadomości z regionu

2021-12-06, godz. 18:35 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej 2021-12-06, godz. 16:36 4 zastępy strażackie interweniowały po uszkodzeniu sieci gazowej w Gotartowie. Nie ma poszkodowanych Zakończyła się akcja strażaków w miejscowości Gotartów - Ogrodnictwo po uszkodzeniu sieci gazowej. Nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2021-12-06, godz. 16:16 IMGW ostrzega! Wieczorem i w nocy na drogach oraz chodnikach będzie bardzo ślisko IMGW ostrzega mieszkańców województwa opolskiego przed oblodzeniem. Niebezpieczne zjawisko pogodowe wystąpi we wszystkich powiatach w regionie. » więcej 2021-12-06, godz. 16:05 Prokuratorskie zarzuty dla byłego dyrektora szkoły w Rudnikach. Miał wyłudzić prawie 9 tysięcy złotych na lekcje… Prokuratorskie zarzuty oszustwa usłyszał Dariusz N., były dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rudnikach. » więcej 2021-12-06, godz. 15:55 COVID-19 na Opolszczyźnie nie odpuszcza. "Mamy zagwarantowanych tyle łóżek, ile podczas wiosennej trzeciej fali" Opolszczyzna dysponuje obecnie tyloma łóżkami dla pacjentów z COVID-19, ile było zabezpieczonych podczas wiosennej trzeciej fali koronawirusa. Według prognoz… » więcej 2021-12-06, godz. 15:10 Dzieci w sieci - dorośli rozmawiają o zagrożeniach w Internecie Jakie zagrożenia czyhają na najmłodszych w internecie? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji „Dzieci w sieci”, którą zorganizowała… » więcej 2021-12-06, godz. 14:32 Kolejne przypadki koronawirusa w opolskich przedszkolach i szkołach. Na kwarantannę odesłanych 640 osób 26 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w placówkach edukacyjnych Opola. To 6 przedszkoli, 7 szkół podstawowych oraz 7 ponadpodstawowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »