Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-12, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny. "To jest ewenement w skali kraju" [ZDJĘCIA]

Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny [fot. A. Liszka]
Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny [fot. A. Liszka]
Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny [fot. A. Liszka]
Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny [fot. A. Liszka]
Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny [fot. A. Liszka]
Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny [fot. A. Liszka]
Ratujemy historyczne aleje czereśniowe na Górze św. Anny – pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (12.10) inauguracja akcji odnawiania tradycyjnych szpalerów drzew, które co roku w porze kwitnienia przyciągają tłumy turystów. Pierwsze 25 drzewek znalazło już swoich fundatorów. Każdy może przyłączyć się do akcji i pomóc uratować dziedzictwo historyczne i przyrodniczego tego regionu.
- Aleje czereśniowe prowadzące na Górę św. Anny mają między 80 a 100 lat, to wyjątkowo dużo jak na drzewa owocowe – mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. - Te czereśnie, które tutaj są, brzydko mówiąc zaczynają się sypać. Niektóre są zainfekowane przez grzyby, więc krótki czas i one padną, dlatego trzeba wprowadzać nowe nasadzenia, żeby cieszyły nie tylko nas, ale i przyszłe pokolenia. Aleje czereśniowe na Górze św. Anny w parku krajobrazowym to jest ewenement w skali kraju.

Gmina Leśnica skupiła wokół idei ratowania alei czereśniowych instytucje, firmy i osoby prywatne. Zaangażowany jest m.in. powiat strzelecki, który jest zarządcą dróg, Leśnicki Ośrodek Kultury, park krajobrazowy a także fotograf i popularyzator Góry św. Anny, Błażej Duk.

- Wszystkim nam zależy, żeby aleje cieszyły oczy kolejnych pokoleń, a możemy to zrobić tylko działając razem – mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. - Każdy chętny może zaadoptować drzewko czereśniowe, które przez profesjonalną firmę zostanie na alei nasadzone i zaopiekowane przez okres 5 lat. Każde drzewko będzie miało indywidualną tabliczkę. Osoba, która dokonuje adopcji, we wniosku, który składa się w urzędzie miejskim w Leśnicy wpisuje, jaki napis chce mieć na tej tabliczce. Pojawia się więc drzewo Adasia i Marysi albo drzewo rodziny Kowalskich. Kto jak chce, tak może swoje drzewo nazwać.

Pierwsze czereśnie już nasadzono w alei łączącej Górę św. Anny z Leśnicą. Na tym odcinku brakuje łącznie prawie 80 drzew, które w ostatnich latach niszczył wiatr, choroby i człowiek.

- Nie chcemy tu robić sadu owocowego, ale odtworzyć to, co nasi przodkowie tu posadzili - tłumaczy szkółkarz Piotr Konieczko. - Te czereśnie które posadziliśmy, to są stare odmiany, w szczególności te, które gdzieś w tej alei się już znajdują. Sadzimy standardowy materiał o najlepszych parametrach, czyli wzroście ok. 170-180 cm. Zabezpieczamy te rośliny siatką metalową przeciw zwierzętom. Jeśli lato będzie suche, to podlewanie takich drzewek jest podstawowym elementem i trzeba będzie działać.

Dzisiaj w gminie Leśnica posadzono nie tylko drzewka w alei czereśniowej. 300 dorodnych sadzonek trafiło także do rąk uczniów i rodziców szkół podstawowych, którzy wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Park Krajobrazowy Góra św. Anny i Leśnicki Ośrodek Kultury. Żeby otrzymać gotową do nasadzenia czereśnię, uczniowie musieli oddać przynajmniej 2 kilogramy makulatury.
Ireneusz Hebda
Łukasz Jastrzembski
Piotr Konieczko

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »