Radio Opole » Sport i turystyka
2021-11-25, 13:27 Autor: Katarzyna Doros

"Czarnocińskie buczyny". Gmina Leśnica zyskała nową ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą

"Czarnocińskie buczyny". Gmina Leśnica zyskała nową ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą [fot. Katarzyna Żurawska-Leśków]
"Czarnocińskie buczyny". Gmina Leśnica zyskała nową ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą [fot. Katarzyna Żurawska-Leśków]
"Czarnocińskie buczyny". Gmina Leśnica zyskała nową ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą [fot. Katarzyna Żurawska-Leśków]
"Czarnocińskie buczyny". Gmina Leśnica zyskała nową ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą [fot. Katarzyna Żurawska-Leśków]
Gmina Leśnica ma nową ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą "Czarnocińskie buczyny". 10-kilometrowa trasa została poprowadzona w sąsiedztwie rezerwatu Boże Oko, nazywanego przez lokalną społeczność "Śląską Szwajcarią".
- Ścieżka ma 10 km i ma kształt pętli - mówi Beata Wielgosik, Główny Specjalista ds. Ochrony Przyrody, kierująca Oddziałem Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. - Można ją podzielić na dwie części. Ścieżka ma nazwę "Czarnocińskie buczyny", ponieważ nawiązuje do regionalnego charakteru tych buczyn. Buczyny nie są wszędzie jednakowe, nie tak samo wyglądają, więc chcemy pokazać najbardziej charakterystyczne elementy przyrodnicze. Ale nawiązujemy też do tradycji kultury tego miejsca. Rezerwat Boże Oko związany jest z kultem religijnym – mówi Wielgosik.

- To bardzo ważne, że możemy dzieciom i dorosłym pokazywać jak piękny jest nasz region - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Bardzo blisko domu mamy miejsca, które już przed wojną były zwane opolską Szwajcarią, które zachwycają buczyną, lasami, pięknem przyrody i ukształtowaniem krajobrazu.

– Brakowało nam takiej ścieżki tutaj w tej okolicy. Ścieżki edukacyjne tworzymy w obszarach chronionych, takich jak parki krajobrazowe, żeby edukować, poznawać i mile spędzić czas - dodaje Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

Turystom poruszanie się po rezerwacie w Czarnocinie ułatwiają tablice informacyjne oraz mobilna aplikacja.
Beata Wielgosik
Zuzanna Donath-Kasiura, Ireneusz Hebda

Sport i turystyka

2021-11-29, godz. 15:35 Zapasy: młodziczki Orła Namysłów na medal Reprezentantki Orła Namysłów Kinga Wojnarska i Karina Loianich z medalami mistrzostw Polski do lat 14. Impreza odbyła się w Kielcach. » więcej 2021-11-29, godz. 08:21 Mistrzostwa Polski w "przełajach" z opolskimi akcentami. Filip Rak ze złotym medalem i nominacją na udział w mistrzostwach… Z jednym medalem z mistrzostw Polski w biegach przełajowych wrócili reprezentanci AZS-u Politechniki Opolskiej. Dał on przepustkę na europejski czempionat. » więcej 2021-11-29, godz. 08:19 Futsal: porażka, która może dużo kosztować. Dreman bez punktów w Toruniu Na zakończenie 13. kolejki ekstraklasy futsalu Dreman Opole Komprachcice przegrał na wyjeździe z FC Toruń. Gospodarze okazali się lepsi o jedno trafienie… » więcej 2021-11-29, godz. 08:18 Wegetarianizm - co warto o nim wiedzieć? Rozmowa z Aliną Kowalczyk-Czerwińską w RO 3 SPORT Dieta wegetariańska to popularna forma odżywiania. Nasza rozmówczyni podpowiedziała nam, jak komponować dietę i czym się kierować w przypadku rozpoczynania… » więcej 2021-11-29, godz. 06:11 Było blisko. Siatkarze Stali Nysa po pięciu setach przegrali z AZS Olsztyn W meczu 9. kolejki siatkarskiej PlusLigi Stal Nysa przegrała na wyjeździe z AZS Indykpolem Olsztyn 2:3. Opolska drużyna jak równy z równym grała z wyżej… » więcej 2021-11-28, godz. 15:43 Wielkie emocje w Stegu Arenie. Siatkarki Uni Opole pokonały drużynę z Wrocławia Uni Opole po siatkarskim horrorze pokonało przed własną publicznością #Volley Wrocław 3:2 (30:28, 23:25, 22:25, 25:16, 17:15) w meczu 10. kolejki rozgrywek… » więcej 2021-11-28, godz. 12:30 Taekwon-Do: Złoty i brązowy medal zawodników z Głubczyc na mistrzostwach Europy Rewelacyjnie zaprezentowali się zawodnicy LKS Sparty Głubczyce-Pietrowice na mistrzostwach Europy w Taekwon-Do, które odbywają się w Hiszpanii. Bartosz Słodkowski… » więcej 2021-11-28, godz. 11:45 Niełatwy rywal na przełamanie. Siatkarki UNI Opole zagrają z Volley Wrocław W 10. kolejce Tauron Ligi UNI Opole zagra z Volley Wrocław. Opolanki mają za sobą trzy kolejne porażki, ale nadal ich sytuacja w tabeli nie jest zła. » więcej 2021-11-28, godz. 10:05 Futsal: Fit Morning Gredar Brzeg bez punktów w starciu z wicemistrzem Polski Nie było niespodzianki w meczu 13. kolejki Statscore Futsal Ekstraklasy pomiędzy Fit Mornig Gredar Brzeg a Constractem Lubawą. Nasz zespół przegrał z aktualnym… » więcej 2021-11-28, godz. 08:15 Blisko 1230 kilometrów. Zaprezentowano trasę przyszłorocznego Tour de Pologne Start w Kielcach, meta w Krakowie. Zaprezentowano trasę 79. kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »