Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-21, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok

Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość – prace zaplanowane są do końca przyszłego roku. Gruntowny, pierwszy od 20 lat remont, obejmuje odcinek od Góry św. Anny do granicy z województwem śląskim. Prace trwają nie tylko na jezdni, ale także pod nią – przy odwodnieniu oraz nad nią – na węzłach oraz wiaduktach nad A4.
- Skupiamy się na tym, żeby prace prowadzone były kompleksowo – mówi Krzysztof Błażewski, kierownik budowy. - Technologicznie remont polega na wymianie warstw konstrukcyjnych bitumicznych, warstwy ścieralnej, warstwy wiążącej, lokalnie również podbudowy. Wymiana dotyczy odwodnienia, remontem objęte są również obiekty mostowe, wymiana dylatacji i wymiana barier betonowych.

Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni na "ślimakach" przed bramkami, ale już nie dotyczy nawierzchni drogi wojewódzkiej 426 na wiadukcie nad autostradą w rejonie Olszowej.

- Remont potrwa 16 miesięcy od daty podpisania umowy – mówi Karolina Serafin, inspektor nadzoru. - Ten moment nastąpił 30 czerwca, więc do końca przyszłego roku mamy czas na wykonanie wszelkiego asortymentu robót, z wyłączeniem miesięcy zimowych, kiedy z oczywistych powodów te prace nie będą prowadzone. Całość prac jest podzielona na pięć etapów, żeby minimalizować utrudnienia w ruchu.

W związku z prowadzonymi pracami ruch odbywa się jedną nitką autostrady. Część kierowców omija uciążliwością zjeżdżając z autostrady i objeżdżając je drogami krajowymi i wojewódzkimi przez Strzelce Opolskie.

- Ze względu na szerokość wiaduktów, nie było możliwości udostępnienia kierowcom dwóch pasów ruchu w każdą stronę – mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Z naszych obserwacji wynika, że ten wąski pas, mimo tego, że wielu kierowcom może się wydawać dość niebezpieczny, jednak powoduje upłynnienie ruchu i nie powoduje zatorów przed zwężeniem.

Z układanych obecnie warstw asfaltu znajdująca się na wierzchu warstwa ścieralna ma służyć kierowcom przez najbliższą dekadę. Po 10 latach powinna zostać sfrezowana i zastąpiona nową. Znajdujące się niżej warstwy są zaprojektowane tak, żeby służyły przez 20 lat, mimo ciągle zwiększającego się natężenia ruchu.
Krzysztof Błażewski
Karolina Serafin
Rafał Pydych

Wiadomości z regionu

2022-01-23, godz. 20:35 Remont sali obsługi klientów ZUS w Opolu. Petenci są kierowani na pierwsze piętro i poziom minus jeden Rozpoczął się remont sali obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Klienci są przyjmowani w pomieszczeniach zastępczych, ale modernizacja… » więcej 2022-01-23, godz. 19:40 Raport dnia. 1036 nowych infekcji w regionie, w kraju ponad 34 tys. [INFOGRAFIKA] 1036 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (23.01) o 34 088 nowych infekcjach i śmierci 25 zakażonych… » więcej 2022-01-23, godz. 19:30 Maseczki dla zapominalskich. Nyski PKS pomaga pasażerom chronić się przed koronawirusem Pasażerowie, którzy zapomnieli maseczek, mogą otrzymać je od kierowców autobusów należących do nyskiego PKS-u. » więcej 2022-01-23, godz. 19:00 Politechnika Opolska: nowe stanowisko do wypożyczania i zwrotów książek. ''Nasi studenci są zachwyceni'' Studenci Politechniki Opolskiej mogą już korzystać z samodzielnego stanowiska do wypożyczania i zwrotów książek. To nowość w uczelnianej bibliotece, która… » więcej 2022-01-23, godz. 17:00 PKP rozpoczęły kolejną akcję społeczną ''Bezpieczny Przejazd''. Ma zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł i wjeżdżanie pod opadające rogatki - to główne powody zdarzeń na przejazdach kolejowych, spowodowanych przez… » więcej 2022-01-23, godz. 15:52 Samochód dachował i wpadł do rzeki w gminie Zębowice, a w Kluczborku mężczyzna wpadł do Młynówki Dwie interwencje dotyczące płytkich rzek odnotowali wczesnym popołudniem strażacy na Opolszczyźnie. Nie ma rannych. » więcej 2022-01-23, godz. 15:00 Trzy nowe kierunki studiów chce uruchomić PWSZ w Nysie Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie przygotowują się do nowego roku akademickiego. Uczelnia chce poszerzyć ofertę studiów magisterskic… » więcej 2022-01-23, godz. 15:00 Więcej pasażerów i kursów. MZK w Opolu podsumował 2021 rok MZK w Opolu podsumowuje miniony rok. Był on bardzo intensywny i wymagający. Oprócz przygotowań pod elektryfikację taboru czy organizacji dni otwartych zajezdni… » więcej 2022-01-23, godz. 13:10 Ferie 2022. Prawie 200 form wypoczynku zarejestrowanych w Kuratorium Oświaty w Opolu Na tydzień przed feriami Kuratorium Oświaty w Opolu zarejestrowało 186 form wypoczynku dla 6242 uczestników. Przypomnijmy, według wytycznych GIS i Ministerstwa… » więcej 2022-01-23, godz. 13:00 Szkoła podstawowa w Gorzowie Śląskim będzie mieć łącznik z halą sportową? Gmina szuka pieniędzy Do budowy łącznika między Publiczną Szkołą Podstawową w Gorzowie Śląskim a halą sportową przygotowuje się tamtejszy magistrat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »