Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-21, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok

Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość – prace zaplanowane są do końca przyszłego roku. Gruntowny, pierwszy od 20 lat remont, obejmuje odcinek od Góry św. Anny do granicy z województwem śląskim. Prace trwają nie tylko na jezdni, ale także pod nią – przy odwodnieniu oraz nad nią – na węzłach oraz wiaduktach nad A4.
- Skupiamy się na tym, żeby prace prowadzone były kompleksowo – mówi Krzysztof Błażewski, kierownik budowy. - Technologicznie remont polega na wymianie warstw konstrukcyjnych bitumicznych, warstwy ścieralnej, warstwy wiążącej, lokalnie również podbudowy. Wymiana dotyczy odwodnienia, remontem objęte są również obiekty mostowe, wymiana dylatacji i wymiana barier betonowych.

Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni na "ślimakach" przed bramkami, ale już nie dotyczy nawierzchni drogi wojewódzkiej 426 na wiadukcie nad autostradą w rejonie Olszowej.

- Remont potrwa 16 miesięcy od daty podpisania umowy – mówi Karolina Serafin, inspektor nadzoru. - Ten moment nastąpił 30 czerwca, więc do końca przyszłego roku mamy czas na wykonanie wszelkiego asortymentu robót, z wyłączeniem miesięcy zimowych, kiedy z oczywistych powodów te prace nie będą prowadzone. Całość prac jest podzielona na pięć etapów, żeby minimalizować utrudnienia w ruchu.

W związku z prowadzonymi pracami ruch odbywa się jedną nitką autostrady. Część kierowców omija uciążliwością zjeżdżając z autostrady i objeżdżając je drogami krajowymi i wojewódzkimi przez Strzelce Opolskie.

- Ze względu na szerokość wiaduktów, nie było możliwości udostępnienia kierowcom dwóch pasów ruchu w każdą stronę – mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Z naszych obserwacji wynika, że ten wąski pas, mimo tego, że wielu kierowcom może się wydawać dość niebezpieczny, jednak powoduje upłynnienie ruchu i nie powoduje zatorów przed zwężeniem.

Z układanych obecnie warstw asfaltu znajdująca się na wierzchu warstwa ścieralna ma służyć kierowcom przez najbliższą dekadę. Po 10 latach powinna zostać sfrezowana i zastąpiona nową. Znajdujące się niżej warstwy są zaprojektowane tak, żeby służyły przez 20 lat, mimo ciągle zwiększającego się natężenia ruchu.
Krzysztof Błażewski
Karolina Serafin
Rafał Pydych

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »