Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-21, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok

Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Remont autostrady A4 [fot. A. Pospiszyl]
Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość – prace zaplanowane są do końca przyszłego roku. Gruntowny, pierwszy od 20 lat remont, obejmuje odcinek od Góry św. Anny do granicy z województwem śląskim. Prace trwają nie tylko na jezdni, ale także pod nią – przy odwodnieniu oraz nad nią – na węzłach oraz wiaduktach nad A4.
- Skupiamy się na tym, żeby prace prowadzone były kompleksowo – mówi Krzysztof Błażewski, kierownik budowy. - Technologicznie remont polega na wymianie warstw konstrukcyjnych bitumicznych, warstwy ścieralnej, warstwy wiążącej, lokalnie również podbudowy. Wymiana dotyczy odwodnienia, remontem objęte są również obiekty mostowe, wymiana dylatacji i wymiana barier betonowych.

Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni na "ślimakach" przed bramkami, ale już nie dotyczy nawierzchni drogi wojewódzkiej 426 na wiadukcie nad autostradą w rejonie Olszowej.

- Remont potrwa 16 miesięcy od daty podpisania umowy – mówi Karolina Serafin, inspektor nadzoru. - Ten moment nastąpił 30 czerwca, więc do końca przyszłego roku mamy czas na wykonanie wszelkiego asortymentu robót, z wyłączeniem miesięcy zimowych, kiedy z oczywistych powodów te prace nie będą prowadzone. Całość prac jest podzielona na pięć etapów, żeby minimalizować utrudnienia w ruchu.

W związku z prowadzonymi pracami ruch odbywa się jedną nitką autostrady. Część kierowców omija uciążliwością zjeżdżając z autostrady i objeżdżając je drogami krajowymi i wojewódzkimi przez Strzelce Opolskie.

- Ze względu na szerokość wiaduktów, nie było możliwości udostępnienia kierowcom dwóch pasów ruchu w każdą stronę – mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Z naszych obserwacji wynika, że ten wąski pas, mimo tego, że wielu kierowcom może się wydawać dość niebezpieczny, jednak powoduje upłynnienie ruchu i nie powoduje zatorów przed zwężeniem.

Z układanych obecnie warstw asfaltu znajdująca się na wierzchu warstwa ścieralna ma służyć kierowcom przez najbliższą dekadę. Po 10 latach powinna zostać sfrezowana i zastąpiona nową. Znajdujące się niżej warstwy są zaprojektowane tak, żeby służyły przez 20 lat, mimo ciągle zwiększającego się natężenia ruchu.
Krzysztof Błażewski
Karolina Serafin
Rafał Pydych

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 09:50 Transformacja klimatyczno-energetyczna i informatyczna oraz tworzenie miejsc pracy. Priorytety w wydawaniu unijnych pi… - Ponad miliard 200 milionów złotych z funduszy europejskich trafi w najbliższych latach do naszego województwa między innymi na projekty inwestycyjne - powiedziała… » więcej 2023-02-01, godz. 09:45 Drogowcy oddają do użytku kolejny wiadukt nad obwodnicą Olesna Kierowcy przejadą dzisiaj (01.02) nowym wiaduktem między Borkami Małymi a Sowczycami wzdłuż budowanej obwodnicy Olesna. Cały 25-kilometrowy odcinek drogi… » więcej 2023-02-01, godz. 09:03 Są obostrzenia, będzie sztab kryzysowy. Opole i powiat objęte zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków Opole i cały powiat opolski są strefą objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków - przekazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. To pokłosie wykrycia… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Nowe pomniki przyrody i użytki ekologiczne w gminie Olesno Dwa nowe pomniki przyrody i cztery użytki ekologiczne zyskała gmina Olesno. To efekt inwentaryzacji oraz waloryzacji przyrodniczej w ramach projektu 'Ochrona… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki… » więcej 2023-02-01, godz. 07:30 Góra św. Anny. Za zniszczenie tarasu widokowego odpowiedzą przed sądem Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich trafił akt oskarżenia przeciwko 18-latkowi, który wraz z młodszym kolegą zniszczył taras widokowy na Górze św… » więcej 2023-02-01, godz. 06:50 Wietrzna noc w regionie. W ciągu dnia również powieje Za nami wietrzna noc, co potwierdzają działania opolskich strażaków. Do usuwania skutków silnego wiatru byli wzywani sześciokrotnie. » więcej 2023-01-31, godz. 20:15 Teraz jest bardziej eko. Zakończył się remont sali sportowej w Szymiszowie-Osiedlu Milion złotych kosztowała termomodernizacja i remont sali sportowej „Tęcza” w Szymiszowie-Osiedlu. Na co dzień korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej… » więcej 2023-01-31, godz. 20:10 Suszył 7 kilogramów marihuany na strychu, grozi mu do 10 lat za kratami [FILM] Kilka kilogramów marihuany zabezpieczyli kluczborscy policjanci u 32-letniego mieszkańca gminy Wołczyn. » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Fundusze Europejskie podzielone. Najwięcej zyska Aglomeracja Opolska Nie 144 miliony, a blisko 262 miliony euro będą miały do wydania subregiony województwa opolskiego w ramach Funduszy Europejskich. Po raz pierwszy też to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »