Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 20:15 Autor: Katarzyna Doros

Strażacy z OSP w Kadłubie Turawskim dzielą się sprzętem i doświadczeniem z druhami z Ukrainy

Strażacy ochotnicy z Ukrainy i Andrzej Latusek [fot. Katarzyna Doros]
Strażacy ochotnicy z Ukrainy i Andrzej Latusek [fot. Katarzyna Doros]
Strażacy ochotnicy z Ukrainy i Andrzej Latusek [fot. Katarzyna Doros]
Strażacy ochotnicy z Ukrainy i Andrzej Latusek [fot. Katarzyna Doros]
Delegacja ochotników z Ukrainy gości u strażaków z OSP w Kadłubie Turawskim, żeby podpatrzeć pracę bardziej doświadczonych kolegów. Druhowie dzielą się nie tylko doświadczeniem, ale i sprzętem, który przyda się gościom do stworzenia u siebie nowej ochotniczej jednostki straży pożarnej. Strażacy z Kadłuba Turawskiego organizują też cykliczne zbiórki złomu, a dochód z nich przeznaczają na doposażenie. Najbliższą zbiórkę zaplanowali na 24 - 25 września.
- Struktury ochotniczych straży pożarnych na Ukrainie dopiero się tworzą - mówi Andrzej Latusek, naczelnik OSP Kadłub Turawski. - Pokazujemy naszym gościom jak działają ochotnicze straże pożarne i państwowa straż, jakie są struktury, jakie wyposażenie mamy my. Zbieramy też sprzęt i przekazujemy do takich ochotniczych straży, gdzie nie mają nawet ubrań. Dzielimy się tym, co mamy ponad stan, czyli np. szelki do użytku na wysokości, ubrania ochronne typu nomex, straż kupuje nowe jednostki ubrań, a te, które zostają przekazujemy dalej. Mamy też dla nich sporo nowych rzeczy.

- To będzie pierwsza ochotnicza straż pożarna w naszej gminie - mówi Wolodymyr Szenkewycz, opiekun grupy z Ukrainy. - Jesteśmy tu sześcioosobową grupą. Naszą ochotniczą straż powołał wójt. Jesteśmy na etapie budowania struktur naszej jednostki. Tu także podpatrujemy jak wyglądają relacje między zawodowymi strażakami a ochotnikami i jak wygląda praca strażaków. To nasza pierwsza wizyta w Kadłubie Turawskim.

Dodajmy, że do 2014 roku na Ukrainie nie było struktur ochotniczy straży.
Andrzej Latusek
Wolodymyr Szenkewycz

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej 2021-09-24, godz. 16:00 Ostrzeżenia związane ze stanem powietrza. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów spodziewane do końca roku Nie trzeba było długo czekać, aż początek sezonu grzewczego przełoży się to na jakość powietrza. Dzisiaj (24.09) dotarły ostrzeżenia z Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Cztery osoby podejrzane o handel narkotykami wpadły w ręce prudnickiej policji. Zabezpieczono prawie kilogram środków… Prudniccy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali 4 osoby podejrzane m. in. o posiadanie znacznej ilości narkotyków oraz… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Cyfrowa radiostacja trafiła do głubczyckich krótkofalowców Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach zakupiło najnowszej generacji radiostację cyfrową. Nowy sprzęt umożliwi przeprowadzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »