Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-24, 17:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych

Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
Sikawki konne w Pokrzywnicy - [fot. Grzegorz Frankowski]
274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których rywalizują dzieci i grupy młodzieżowe do lat 18, rozpoczęły się na miejscowym stadionie sportowym o godz. 15:00.
- Uczestnicy startują na oryginalnym lub prawie oryginalnym sprzęcie z początku XX wieku - mówi Sebastian Morawiec, naczelnik OSP Pokrzywnica

- Nasza sikawka w tym roku ma już 102 lata. Są sikawki z lat dwudziestych. Jest to, że tak powiem, historia z powiązaniem młodzieży. Młodzież jest cały czas nauczana, jak to kiedyś te sikawki brały udział w akcjach, nie mając sprzętu ratowniczego. A teraz wiadomo, jaki mamy nowoczesny sprzęt pożarniczy. To jest właśnie takie powiązanie historii z młodzieżą z kulturą i oczywiście z dobra zabawą.

Jedna z najstarszych sikawek, która bierze udział w zawodach przyjechała z OSP Nowej Wsi Prudnickiej

- Przyjechaliśmy sprzętem bardzo starym, bo jest z roku 1912 wyprodukowanym w Paczkowie. Ten cały sprzęt jest oryginalny. Trochę lakiery są poprawione, a reszta - jest wszystko w oryginale. Przed chwilą montowałem jeszcze dzwonek, bo w czasie jazdy to dzwonek by dzwonił, a tu chodzi o to, żeby był tu na miejscu. Traktujemy to jako dobrą zabawę, a zobaczymy, co się będzie działo. Jeżeli będzie ku temu jakaś okazja, że można było dobrze po rywalizować, no to będziemy starać się jakieś dobre miejsce zająć – dodaje Bernard Fibich z OSP Nowej Wsi Prudnickiej.

Dodajmy, że organizatorem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna w Pokrzywnicy, a Radio Opole objęło nad imprezą patronat medialny.
Sebastian Morawiec
Bernard Fibich

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »