Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-10, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zawody strażackie ponownie zawitają do Opola. Do rywalizacji stanie blisko 150 strażaków [FILM, ZDJĘCIA]

Przykładowy tor przeszkód, jaki mają pokonać uczestnicy zawodów strażackich [wideo: Monika Matuszkiewicz]
Po blisko 5-letniej przerwie najtwardsi strażacy ponownie zawitają do stolicy regionu. Podczas Dni Opola, czyli 21 i 22 maja, rozegrane zostaną jedne z najważniejszych zawodów strażackich. Udział w nich weźmie blisko 150 strażaków z całego kraju. Opolanie, oprócz podziwiania zmagań druhów, będą mogli także skorzystać z innych atrakcji. Wśród nich jest specjalny tor przeszkód, dmuchańce dla dzieci i animacje ze strażakami w roli głównej.
- Cieszę się bardzo, że zawody strażackie wracają do Opola - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Zawody są niezwykle atrakcyjne. Odbędą się na placu Kopernika, także będzie łatwość w dotarciu i obserwowaniu, bo można to robić z różnych punktów, nawet z okien galerii handlowej. Szykujemy bardzo dużo atrakcji. - Tego typu zawody w tym roku odbywają się w 4 miejscach w Polsce. Opole jest tym pierwszym miejscem, w którym się odbywają - dodaje starszy brygadier Leszek Koksanowicz, komendant miejski PSP w Opolu.

- Zawody strażackie będą nacechowane wysiłkiem i dużą szybkością. Natomiast przygotowany przez nas piknik będzie takim odzwierciedleniem naszej codziennej pracy - podkreśla młodszy brygadier Tomasz Pierzchała, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

- Zaproponujemy państwu ściankę wspinaczkową, wejście na drabinkę strażacką. Będzie można również ubrać aparat powietrzny i przejść się po zadymionym pomieszczeniu. Ponadto dzieci będą mogły poskakać na dmuchańcach, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze strażakami oraz skorzystać z zabawy z animatorem.

Trudnością podczas zawodów jest przede wszystkim to, że strażacy będą w nich rywalizować w całym swoim oprzyrządowaniu. Waży ono około 30 kilogramów. Dodatkowo będą mieli założony aparat powietrzny. Konkurencja składa się z 6 etapów.

- Pierwszym etapem jest wejście na wieże. Jest to kondygnacja około 3-4 piętra. Następnie wciągamy pakiet wężowy, który jest zawieszony na linie. Potem zbiegamy po schodach, gdzie dochodzimy do momentu symulatora wyważania drzwi za pomocą młota. Następnie robimy slalom między hydrantami, a taką wisienką na torcie jest manekin, który waży około 80 kilogramów i trzeba go blisko 40 metrów ewakuować - wyjaśnia ogniomistrz Paweł Kułynycz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Dodajmy, że do zawodów zaproszono także inne służby mundurowe, w tym policjantów, a także kluby sportowe.
Arkadiusz Wiśniewski i starszy brygadier Leszek Koksanowicz
młodszy brygadier Tomasz Pierzchała
ogniomistrz Paweł Kułynycz

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 19:53 Ciało kobiety znaleziono w nieczynnym basenie w Kietrzu. Śledczy ustalają okoliczności jej śmierci Na starym basenie przy ul. Sportowej w Kietrzu znaleziono dzisiaj (14.08) ciało kobiety. Informację potwierdza Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. » więcej 2022-08-14, godz. 16:21 W całym kraju trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. W naszym regionie żołnierze odwiedzili dziś Oles… Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, tradycyjna grochówka i koncert orkiestry - to główne atrakcje niedzielnego (14.08)… » więcej 2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:30 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »