Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-25, 15:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami

Szkolenie ze współpracy z mediami dla strażaków prowadziła nasza redakcyjna koleżanka [fot. A. Pospiszyl]
Szkolenie ze współpracy z mediami dla strażaków prowadziła nasza redakcyjna koleżanka [fot. A. Pospiszyl]
Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia są zagadnienia techniczne, jak zarządzanie zastępami, wykorzystanie w pełni możliwości sprzętowych, dbanie o bezpieczeństwo ratowników, ale także współpraca z mediami. Takie zajęcia dla druhów przeprowadziła nasza redakcyjna koleżanka, Agnieszka Pospiszyl.
- Strażacy cały czas się kształcą i rozwijają, ten kurs to odpowiedź na potrzeby naszych jednostek OSP – mówi Piotr Zdziechowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - W tym roku realizujemy cykl szkoleń. Właśnie w tej chwili trwa szkolenie dowódców, które jest organizowane w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej. Część zajęć praktycznych prowadzą nasi strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i te zajęcia odbywają się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich.

Jeden z bloków tematycznych w trakcie kursu dotyczy współpracy z mediami. Praktycy wyjaśniają, kogo i kiedy strażacy mogą wpuścić na miejsce wypadku i pożaru, jak udzielić zwięzłej i wyczerpującej informacji oraz jak nie dać się wyprowadzić z równowagi przez dociekliwego dziennikarza. To ostatnie ćwiczono w praktyce. Tak z zadaniem poradził sobie Mateusz Krupa z OSP Spórok.

- Jest wiele domów z zalanymi piwnicami, parę dachów jest zarwanych, drzewa są powalone na jezdnię. Strażacy pracują nad tym, żeby jak najszybciej się uporać z niedogodnościami – mówi Mateusz Krupa.

- Ale kiedy dokładnie to uprzątniecie? To jest sajgon, co tu się dzieje. Ile można czekać? Niektórzy widzę że tu stoją i czekają nie wiadomo na co, może by zaczęli działać z tymi powalonymi drzewami?

- Niestety sytuacja pogoda jest taka a nie inna, nie jesteśmy w stanie określić, kiedy działania zostaną zakończone ale zapewniam, że strażacy cały czas działają – mówi Mateusz Krupa.

Po ukończeniu kursu uczestnicy będą mogli samodzielnie prowadzić wszelkiego rodzaju akcje ratownicze – od wyjazdów do usuwania połamanych drzew, przez pożary i wypadki komunikacyjne.
Piotr Zdziechowski
Mateusz Krupa i Agnieszka Pospiszyl

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki Przywrócono stałą organizację ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim. Tym samym zakończył się oficjalnie… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »