Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-25, 15:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami

Szkolenie ze współpracy z mediami dla strażaków prowadziła nasza redakcyjna koleżanka [fot. A. Pospiszyl]
Szkolenie ze współpracy z mediami dla strażaków prowadziła nasza redakcyjna koleżanka [fot. A. Pospiszyl]
Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia są zagadnienia techniczne, jak zarządzanie zastępami, wykorzystanie w pełni możliwości sprzętowych, dbanie o bezpieczeństwo ratowników, ale także współpraca z mediami. Takie zajęcia dla druhów przeprowadziła nasza redakcyjna koleżanka, Agnieszka Pospiszyl.
- Strażacy cały czas się kształcą i rozwijają, ten kurs to odpowiedź na potrzeby naszych jednostek OSP – mówi Piotr Zdziechowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - W tym roku realizujemy cykl szkoleń. Właśnie w tej chwili trwa szkolenie dowódców, które jest organizowane w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej. Część zajęć praktycznych prowadzą nasi strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i te zajęcia odbywają się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich.

Jeden z bloków tematycznych w trakcie kursu dotyczy współpracy z mediami. Praktycy wyjaśniają, kogo i kiedy strażacy mogą wpuścić na miejsce wypadku i pożaru, jak udzielić zwięzłej i wyczerpującej informacji oraz jak nie dać się wyprowadzić z równowagi przez dociekliwego dziennikarza. To ostatnie ćwiczono w praktyce. Tak z zadaniem poradził sobie Mateusz Krupa z OSP Spórok.

- Jest wiele domów z zalanymi piwnicami, parę dachów jest zarwanych, drzewa są powalone na jezdnię. Strażacy pracują nad tym, żeby jak najszybciej się uporać z niedogodnościami – mówi Mateusz Krupa.

- Ale kiedy dokładnie to uprzątniecie? To jest sajgon, co tu się dzieje. Ile można czekać? Niektórzy widzę że tu stoją i czekają nie wiadomo na co, może by zaczęli działać z tymi powalonymi drzewami?

- Niestety sytuacja pogoda jest taka a nie inna, nie jesteśmy w stanie określić, kiedy działania zostaną zakończone ale zapewniam, że strażacy cały czas działają – mówi Mateusz Krupa.

Po ukończeniu kursu uczestnicy będą mogli samodzielnie prowadzić wszelkiego rodzaju akcje ratownicze – od wyjazdów do usuwania połamanych drzew, przez pożary i wypadki komunikacyjne.
Piotr Zdziechowski
Mateusz Krupa i Agnieszka Pospiszyl

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »