Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-15, 07:00 Autor: Katarzyna Doros

Szczepienia przeciw COVID-19. Opolszczyzna zajmuje 13. miejsce w kraju

Szczepienia przeciw COVID-19 [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Szczepienia przeciw COVID-19 [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Na Opolszczyźnie przeciw COVID-19 w pełni zaszczepionych jest około 45% mieszkańców. To daje 13. miejsce w kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na to może mieć nie tyle specyfika naszego regionu i migracja zarobkowa, co profil mieszkańców miast i wsi.
- Po analizie danych wyszczepialności i frekwencji wyborczej w powiatach, trudno zauważyć związek między tymi wydarzeniami - mówi Marcin Deutschmann, asystent w katedrze nauk socjologicznych i pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego. - Trzeba by pewnie sprawdzić, kto w tych wyborach zajmował jaką pozycję. To jest dość dobry wskaźnik tego, jakie przekonania ma lokalna społeczność. Ale też warto by zobaczyć, jak wyglądały zachorowania w konkretnych miejscowościach i liczby zgonów. Prawdopodobnie to są takie czynniki, które mogą kogoś zachęcać do szczepień.

Naukowiec zauważa, że pod uwagę trzeba wziąć także specyfikę mieszkańców miast i wsi. - Osoby lepiej wykształcone w Polsce są bardziej chętne do szczepień. Te osoby zwykle mieszkają w miastach. Osoby w miastach są też bardziej mobilne, natomiast społeczności wiejskie raczej są mało mobilne. Też na wsi jak ktoś ma dom, ktoś mało wychodzi, nie spotyka się zasadniczo, tyle co wyjdzie do sklepu, to być może uznaje, że nie warto ryzykować tego szczepienia, nawet jeśli ryzyko powikłań jest niewielkie - dodaje Marcin Deutschmann.

Jednym z powiatów dotkniętych migracją zarobkową jest powiat strzelecki, gdzie w wyborach samorządowych frekwencja była najniższa w regionie. Pod względem wyszczepialności powiat zajmuje siódme miejsce w województwie. Tam szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęło 42%. mieszkańców.

- Specyfika naszego powiatu może stanowić jakiś czynnik determinujący i wpływający na ilość szczepień. Natomiast myślę, że tendencja u nas jest taka sama jak w całym kraju. Niemniej mamy świadomość, że być może ten procent ludzi wyszczepionych na terenie powiatu strzeleckiego byłby wyższy, gdyby część osób nie świadczyła pracy za granicą - mówi Ewelina Jelito, sekretarz powiatu.

- Wpływ na niską frekwencję szczepień mogą mieć różnice środowisk miejskich i wiejskich. Wiele osób wciąż powiela też mity o szczepionkach - mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Polacy są generalnie słabo wyedukowani medycznie. Nawet jak ktoś nie jest zaszczepiony, ja się pytam dlaczego. Nie, żeby oceniać, ale informować. I słyszę odpowiedź "Ja się boję, bo mój znajomy miał zawał i to był po szczepieniu". Różne dziwne stwierdzenia ludzie opowiadają, albo wyczytają w internecie.

Najmniejszy procent wyszczepienia przeciw COVID-19 jest w powiecie oleskim (około 38%). W przypadku gmin, najmniej mieszkańców zdecydowało się zaszczepić w Radłowie (28%) oraz w Lasowicach Wielkich (29%).
Marcin Deutschmann cz.1
Marcin Deutschmann cz.2
Ewelina Jelito
dr Wiesława Błudzin

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »