Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-10, 19:10 Autor: Katarzyna Doros

Z powodu braku lekarzy jeden z oddziałów psychiatrycznych w szpitalu w Opolu będzie zlikwidowany. "Bezpieczeństwo pacjentów nie powinno ponieść żadnego uszczerbku"`

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu poinformował o chęci zlikwidowania jednego z trzech oddziałów psychiatrycznych dla dorosłych. Ma on zostać zastąpiony przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Problemem od lat jest brak lekarzy specjalistów i niedofinansowanie psychiatrii. Placówka jest gotowa pilnie zatrudnić od 10 do 15 lekarzy specjalistów.
- Jest to jeden z czterech oddziałów dla dorosłych funkcjonujących dotychczas w naszym szpitalu. I oddział C z 40 miejscami, z uwagi na sytuację kadrową, musi zostać zlikwidowany, działać będą pozostałe oddziały, które nadal funkcjonują. Oddział dziecięcy nie jest zagrożony - mówi Anna Bieniasiewicz, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala.

- Finansowanie psychiatrii na dzień dzisiejszy pozostaje bez zmian i moje działania od wielu lat niczego nie przynoszą - dodaje Krzysztof Nazimek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. - Jesteśmy gotowi zatrudnić od 10 do 15 lekarzy specjalistów. My tu wszyscy nie jesteśmy za tym, żeby zlikwidować ten oddział, ale liczba specjalistów psychiatrii i specjalizujących nie pozwala nam na kontynuowanie działalności na trzech oddziałach. Musimy skomasować działalność do dwóch oddziałów. Bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów w zakresie psychiatrii dla dorosłych nie powinno ponieść żadnego uszczerbku.

Z decyzją o likwidacji oddziału C dla dorosłych nie zgadza się m.in. Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący Rady Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Podczas ostatniego posiedzenia Rady przedstawiciele wojewody opolskiego wnioskowali o utrzymanie oddziału - mówi. - Uważamy, że likwidacja tak dużej ilości łóżek jest dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pacjentów z dostępnością. Uznaliśmy jako Rada Funduszu podjąć dwie uchwały, gdzie zobowiązujemy dyrektora opolskiego oddziału NFZ do podjęcia działań mających na celu zwiększenie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

Druga uchwała została skierowana do samorządu województwa, który odpowiada za szpital, o podjęcie i wprowadzenie długofalowych działań naprawczych. - Te mają polegać na zwiększeniu dostępności do świadczeń psychiatrycznych w zakresie podmiotów leczniczych, które ich udzielają oraz liczby personelu medycznego - dodaje Wojtaszek.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura przypomina, że powstał już system pomocy stypendialnej dla studentów kierunków medycznych, a dyrektor szpitala ufundował dodatek 4 tysięcy złotych dla rezydentów. - Mimo to 2 lekarzy odeszło w ciągu ostatnich miesięcy - mówi. - Przekształcenie oddziału C w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu psychiatrycznym, to jest taki sposób zapewnienia opieki tym ludziom, którzy tej opieki potrzebują w oparciu o istniejące kadry. Chcąc zachować ciągłość pomocy taką deklarację musiał dyrektor Krzysztof Nazimek złożyć. Również zwrócił się z prośbą do opolskiego oddziału NFZ o ogłoszenie konkursu na takie usługi.

Zakład Opiekuńczy-Leczniczy z 35 miejscami ma zastąpić szpitalny oddział C od 1 października. Jak informuje dyrektor Nazimek, ZOL jest jednym z elementów opieki psychiatrycznej nad pacjentami, którzy mimo długoletniego leczenia, nadal wymagają długoterminowej opieki i rehabilitacji. - Oprócz terapeutów zajęciowych, psychologa, jest też lekarz psychiatra do kontynuowania leczenia - dodaje dyrektor szpitala.
Anna Bieniasiewicz, Krzysztof Nazimek, Mieczysław Wojtaszek, Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »