Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-28, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział "C" zastąpi ZOL

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy oddział "C" dla dorosłych zostanie zastąpiony przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z 35 miejscami dla pacjentów.
Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitala wskazał, że likwidacja oddziału wynika z pogłębiającego się deficytu lekarzy i niedofinansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii. - W tej sytuacji, żeby wykorzystać posiadane zasoby i uruchomić uzupełniającą działalność w zakresie kompleksowej opieki psychiatrycznej podjęliśmy decyzję o uruchomieniu na bazie oddziału psychiatrii "C" 35 łóżek Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. ZOL to jest kontynuacja leczenia pacjentów, dla których zakończyło się leczenie stacjonarne, ale nie mają oni warunków do samodzielnej egzystencji. ZOL ma być ukierunkowany na leczenie stacjonarne i przygotować tych pacjentów do samodzielnego funkcjonowania - mówił.

Zorganizowanie ZOL-u ma pozwolić na zatrudnienie całego zespołu terapeutycznego.

- Od wielu lat szpital zabiegał o zatrudnienie lekarzy, oferowaliśmy też stypendia i dodatki dla rezydentów. Mimo to brakuje rezydentów psychiatrii. Pewnym rozwiązaniem jest napływ lekarzy zza wschodniej granicy z Białorusi i Ukrainy - dodał dyrektor Nazimek.

Zdaniem Mieczysława Wojtaszka, przewodniczącego rady opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zlikwidowanie oddziału "C" może przyczynić się do tego, że zabraknie łóżek dla pacjentów szczególnie z centrum Opolszczyzny. - Tworzymy oddział 35-łóżkowy, więc już widzimy różnicę pięciu łóżek w stosunku do poprzedniego oddziału. Nie możemy się zgodzić na likwidację tego oddziału, bo to pogorszy sytuację mieszkańców - mówił.

Podczas sesji Mieczysław Wojtaszek zaapelował także, aby czekając na ściągnięcie lekarzy z zagranicy odłożyć decyzję o likwidacji oddziału na kilka miesięcy.

Z tą propozycją zgodził się radny klubu PiS Tomasz Gabor. Jego zdaniem zarząd województwa za późno zaczął szukać rozwiązań, chociażby zbyt późno wprowadzając program stypendialny. - Nie sądzę, żeby zarządu województwa opolskiego nie było stać na nie 4 tysiące złotych grantu, jaki był oferowany lekarzom, tylko na 10 tysięcy złotych. Po to, żeby ten oddział C utrzymać. Ale wystarczy tylko chęć i dobra wola, znajomość i doświadczenie w tym, co się robi - mówił.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura przytoczyła natomiast opinię wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie psychiatrii, który po analizie przesłanych pism stwierdził, że po likwidacji psychiatrycznego oddziału "C" minimalne wskaźniki dostępności zabezpieczenia mieszkańców województwa zostaną zachowane. - Proponujemy teraz zabezpieczenie ochrony psychiatrycznej dla mieszkańców naszego województwa. Gdybyśmy lekarzy mieli, wtedy nie likwidowalibyśmy oddziału "C" i nie powoływalibyśmy ZOL-u. Gdyby ci lekarze byli tej sytuacji, o której dyskutujemy by nie było - dodała wicemarszałek.

Uchwała o zmianie w jednostce została przyjęta większością głosów 19 do 9.

Podczas konferencji prasowej przed sesją marszałek Andrzej Buła poinformował, że samorząd planuje przekazać na remont szpitala przy ul. Wodociągowej w Opolu kilkanaście milionów złotych z pieniędzy unijnych. - Obecnie w ramach pierwszej transzy dostaliśmy 11 milionów euro, z których finansujemy rozbudowę pawilonu łóżkowego szpitala w Korfantowie, wchodzimy z termomodernizacją w Muzeum Śląska Opolskiego na Górze św. Anny i zwiększyliśmy projekty wybrane do termomodernizacji w tym m.in. szpital przy Wodociągowej. Te inwestycje trzeba zrealizować do końca 2023 roku. Ale jeżeli wiemy, że w przyszłym roku pojawi się kolejna taka transza dla województwa opolskiego, to już teraz rozpoczęliśmy prace, aby przygotować zarządzających obiektami, żeby pokazali, jakie mają projekty. Od kilku lat dyrektor Nazimek pokazywał nam projekt rozbudowy szpitala o nowe łóżka, o nowe pomieszczenia. Mamy takie możliwości, więc dyrektor Nazimek już wie, że jeśli ma koncepcję rozbudowy, to jak najszybciej trzeba przygotować procedurę przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego i zlecić postępowanie przetargowe "zaprojektuj i wybuduj". Czy ryzykujemy? Tak, bo już teraz dajemy pieniądze z budżetu województwa na dokumentację, ryzykując, że nawet jeśli teraz nie otrzymamy pieniędzy, to dokumentacja przyda się do nowej perspektywy finansowej - dodaje marszałek Buła.

Solidarna Polska nie zgadza się na zmianę statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. Jak czytamy w uchwale Zarządu Okręgu Solidarnej Polski Regionu Opolskiego: "Solidarna Polska domaga się wycofania z tej decyzji przez Zarząd Województwa Opolskiego, w celu zapewnienia pomocy mieszkańcom województwa opolskiego w zakresie psychiatrii, w szczególności w tak trudnych czasach pandemii".
Krzysztof Nazimek
Mieczysław Wojtaszek
Tomasz Gabor
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »