Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-13, 08:56 Autor: Justyna Maćkowiak

"Możemy zapłacić lekarzom więcej, ale pytanie - do jakiej granicy możemy dojść". Zuzanna Donath-Kasiura o opolskiej psychiatrii

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Skomudek]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Skomudek]
- Opolski samorząd od wielu lat bardzo się stara, aby poprawić ochronę zdrowia psychicznego w regionie - powiedziała w Porannej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura.
Przypomnijmy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu poinformował o chęci zlikwidowania jednego z trzech oddziałów psychiatrycznych dla dorosłych. Ma on zostać zastąpiony przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Problemem od lat jest brak lekarzy specjalistów i niedofinansowanie psychiatrii. - Staramy się od 2019 roku przyciągnąć lekarzy do naszego regionu - dodaje gość Radia Opole. - Staramy się kształcić lekarzy, również psychiatrów w naszym województwie. My jako województwo pomagamy w ściąganiu lekarzy zza wschodniej granicy - z Ukrainy, Białorusi. Dyrektor szpitala Krzysztof Nazimek prowadzi również współpracę z agencjami pracy.

- Jeśli uda nam się pozyskać lekarzy, dyrekcja szpitala wycofa się ze swoich planów przekształcenia oddziału psychiatrycznego w ZOL - podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura. - Można zapłacić więcej, ale pytanie do jakiej granicy możemy dojść. Lekarze już nie chcą zarabiać 14 tysięcy złotych brutto albo 140 zł za godzinę na kontraktach. To są już stawki zbyt małe. Ale lekarze wprost mówią, że oni nie chcą - jeżeli mają do wyboru lżejszą pracę, nie chcą wykonywać pracy cięższej.

Zakład Opiekuńczy-Leczniczy z 35 miejscami ma zastąpić szpitalny oddział C od 1 października.
Zuzanna Donath-Kasiura cz. 1
Zuzanna Donath-Kasiura cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej 2021-10-24, godz. 09:28 Poseł PiS Katarzyna Czochara na czele nowego gremium w parlamencie Powstał Parlamentarny Zespół ds. Myśli i Dzieła Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »