Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-10, 12:09 Autor: Roman Juranek

Czarne chmury nad opolską psychiatrią. "Nie powinniśmy wywozić naszych pacjentów do ościennych województw"

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. Św. Jadwigi Śląskiej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. Św. Jadwigi Śląskiej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Problemem są braki finansowe i kadrowe. Podczas posiedzenia Rady Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przedstawiciele wojewody wnioskowali o utrzymanie oddziału psychiatrycznego.
Izba przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jadwigi przy ul. Wodociągowej w Opolu po blisko miesięcznym zawieszeniu działalności wznowiła (02.09) pracę, ale przyjmowani są tylko pacjenci w trybie nagłym ostrodyżurowym, ci ze skierowaniem do szpitala psychiatrycznego oraz przywiezieni karetką. Pozostałych potrzebujących szpital kieruje do lekarzy POZ lub Poradni Zdrowia Psychicznego. Powodem takiego okrojenia działalności jest brak medyków.

- Jesteśmy dumnym województwem i nie powinniśmy wywozić naszych pacjentów do ościennych województw - powiedział w "Porannej Loży Radiowej" wojewoda Sławomir Kłosowski komentując tę sprawę. - Zróbmy wszystko, by utrzymać wojewódzki oddział psychiatryczny - dodał.

- Bardzo zaniepokoiło mnie to, że województwo opolskie tak lekką ręką pozbywa się tego oddziału psychiatrycznego, tym bardziej, że nie przeprowadziliśmy takiej merytorycznej dyskusji na temat tego co dalej. Bo to jest kwestia odpowiedniego zabezpieczenia liczby łóżek dla tych pacjentów psychiatrycznych na terenie województwa opolskiego.

- My nie jesteśmy samotną wyspą, problemy z kadrami występują w całym kraju. Można było i cały czas można zaproponować takie warunki psychiatrom, by ich utrzymać lub ściągnąć do naszego województwa - tłumaczył Sławomir Kłosowski.

- Oprócz płac, mamy jeszcze cały system inny, motywacyjny, który jest w zasięgu samorządu województwa, w zasięgu dyrektora szpitala, który możemy zaoferować, żeby ci ludzie tutaj albo zostali w naszym województwie, albo się pojawili. Naprawdę, jeżeli chodzi o oddział psychiatryczny szpitala wojewódzkiego to zróbmy wszystko. Ja będę apelował, będę chciał umówić się z marszałkiem na rozmowę - mówi

- Mamy niekwestionowane opinie psychiatrów, konsultantów wojewódzkich do spraw psychiatrii tej dziecięcej i dorosłej o konieczności i potrzebie funkcjonowania takiego oddziału i zabezpieczenia łóżek psychiatrycznych. Nie pociesza mnie to, że są jakieś plany zorganizowania przy szpitalu wojewódzkim ZOL-u. Tam przebywają już zdiagnozowani chorzy, prowadzi się umiarkowaną terapię, rehabilitację a na oddziale psychiatrycznym leczy się schorzenia - tłumaczył wojewoda.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-12-01, godz. 23:00 Raport dnia. Rekord liczby zakażeń i zgonów czwartej fali. Szpital w Oleśnie nie tylko covidowy [INFOGRAFIKA] 29 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 694 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (01.12) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 kolejnych… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Podwyżki dla radnych miejskich i powiatowych, prezydent oraz starosty W Kędzierzynie-Koźlu włodarze miasta i powiatu będą zarabiać więcej. Podwyżki objęły także radnych obu samorządów. Podwyżki są związane zmianą… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Namysłów dopłaci do wywozu odpadów, by nie wprowadzać podwyżek dla mieszkańców. Gmina będzie jednak musiała ograniczać… Namysłów nie chce obciążać mieszkańców wyższymi opłatami za wywóz śmieci. Rosnące koszty tego typu usług gmina pokryje pieniędzmi pochodzącymi z… » więcej 2021-12-01, godz. 20:00 Dzielnicowi z Leśnicy mają nowy radiowóz. To auto ekologiczne, bo hybrydowe Osobowa toyota to nowy nabytek policjantów z posterunku w Leśnicy. Radiowóz trafił właśnie do nich, aby służył w czasie patroli i interwencji w gminach… » więcej 2021-12-01, godz. 19:15 "Ostro walczymy z covidem i ustalamy osoby z kontaktów". Czwarta fala dziesiątkuje opolskie szkoły Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli notuje się w 25% wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2021-12-01, godz. 18:45 Urzędnicy wrócili z kwarantanny, wydział komunikacji wznawia działalność Po kilkudniowej przerwie, spowodowanej absencją chorobową urzędników, którzy przebywali na zwolnieniach i kwarantannie z powodu koronawirusa, wydział komunikacji… » więcej 2021-12-01, godz. 18:00 12 kolejnych szkół z Opola ma problem z COVID-19. Łącznie 15 zakażeń i kwarantanna dla kilkuset uczniów 15 zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (01.12) w 12 szkołach Opola. Zaraziło się 13 uczniów i 2 nauczycieli z 5 szkół podstawowych oraz 6 ponad… » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Pożar na Ozimskiej w Opolu. Duże zadymienie, ale bez osób poszkodowanych 5 zastępów straży pożarnej wysłano dziś (01.12) po godz. 16:00 do gaszenie pożaru sadzy w kominie w jednej z kamienic przy ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Parkowanie w Nysie podrożeje, w niektórych przypadkach o 100 procent. Burmistrz: nie chcemy zarabiać na kierowcach… Postój na ulicach Nysy będzie droższy. Na dzisiejszej (01.12) sesji miejscy radni przyjęli nowe stawki w strefie płatnego parkowania. » więcej 2021-12-01, godz. 17:00 Na oddziale pediatrii USK można poczuć klimat świąt. Żywa choinka wspólnym prezentem od straży łowieckiej i st… Na oddziale pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego można już poczuć świąteczny klimat. Przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »