Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-26, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie bezpieczeństwa"

Nyskie starostwo przekonuje, by nie lekceważyć pandemii i zachęca do szczepień [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie starostwo przekonuje, by nie lekceważyć pandemii i zachęca do szczepień [fot. Daniel Klimczak]
Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koronawirus.
Do tej pory w ponad 130-tysięcznym powiecie wykonano 88 669 szczepień. W pełni zaszczepionych jest z kolei 42,5 tysiąca osób. Najwięcej, bo 26 870 dawek podano w Hali Nysa. Możliwości punktu zostały jednak wykorzystane zaledwie w 42 procentach. Prezes obsługującej go spółki Optima Medycyna Adam Szlęzak tłumaczy, że z tego powodu specyfik jest obecnie podawany jedynie w wybrane dni.

- Na samym początku nie mieliśmy szczepionek. Potem ci, którzy chcieli, to się zaszczepili. W tej chwili czekamy w pełnej gotowości. Szczepimy w pojedyncze dni, w tej chwili nie mamy otwartego punktu, będzie on otwarty w sobotę. Sens otwierania takiego punktu jest wtedy, gdy zgromadzimy odpowiednio dużo chętnych - dodaje.

Do tej pory w punkcie odnotowano 2 przypadki wstrząsów, a także kilka omdleń, głównie wśród mężczyzn. Te jednak spowodowane były głównie stresem. Wiele osób wskazywało też na złe samopoczucie po szczepieniu, jednak wśród nich nie dochodziło do poważniejszych powikłań. Jak zapewnia koordynator ds. szczepień, w punkcie zlokalizowanym w Hali Nysa Sylwia Krycia reakcja na podany specyfik jest stale monitorowana.

- Personel przeprowadza taki wywiad u pacjentów, którzy przychodzą na drugą dawkę szczepienia. Pytamy, jakie odczucia mieli oni po pierwszym szczepieniu. Większość osób zgłasza tylko jakiś obrzęk i lekki stan podgorączkowy, ale wszystko to ustępuje po dniu, po dwóch. Dużo osób przychodzi teraz i mówi, że mogło zaszczepić się już wcześniej - tłumaczy.

Na spadek popularności szczepień może mieć wpływ utrzymująca się niewielka liczba nowych zakażeń. Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz zauważa jednak, że nie oznacza to, że pandemia przestała być groźna.

- Jest to bardzo złudne. Przypomnijmy sobie, jak rok temu w okresie wakacji też czuliśmy, że to już jest poza nami. Ostrzegano nas, ze przyjdzie druga fala i przyszła faktycznie. Teraz też liczba zakażeń będzie rosnąć, najprawdopodobniej po wakacjach - przestrzega.

Dodajmy, że nasz region jest obecnie na 14. miejscu w kraju pod względem liczby zaszczepionych na 10 tysięcy mieszkańców. Opolszczyzna wyprzedza pod tym względem jedynie województwa lubelskie i podlaskie.
Adam Szlęzak
Sylwia Krycia
Andrzej Kruczkiewicz

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 11:38 DK 43 w Dalachowie zablokowana po porannym zdarzeniu. Utrudnienia są także na A4 po zderzeniu 3 pojazdów Ciąg dalszy utrudnień w ruchu w Dalachowie między Kluczborkiem a Wieluniem na DK 43 po kolizji samochodu ciężarowego. » więcej 2021-09-17, godz. 10:52 Raport MZ: odnotowano ponad 650 nowych zakażeń w kraju [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 10 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce stwierdzono 8 przypadków śmier… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Przed nami "zdrowa sobota" dla dzieci. Opolski NFZ zaprasza rodziców wraz z pociechami na konsultacje i diagnostykę Porady żywieniowe, konsultacje laryngologiczne czy diagnostyka wad postaw - to tylko część oferty, z jakich rodzice wraz ze swoim dziećmi będą mogli skorzystać… » więcej 2021-09-17, godz. 09:39 Co dalej z obwodnicami Prudnika, Sidziny i Lędzin? Cztery obwodnice opolskich miast i miejscowości powstaną w ramach programu 'Stu Obwodnic'. To Prudnik, Brzeg, Sidzina i Lędziny. Najbardziej zaawansowane prace… » więcej 2021-09-17, godz. 08:06 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach W nocy i nad ranem (17.09) mieliśmy w regionie 3 zdarzenia drogowe, w których łącznie dwie osoby zostały ranne. » więcej 2021-09-17, godz. 07:45 Utrudnienia w ruchu w związku z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego Uwaga kierowcy! W niedzielę (19.09) będą utrudnienia w ruchu na drogach w stolicy regionu. Ma to związek z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego w ramach… » więcej 2021-09-17, godz. 07:00 Jak nie dać się okraść przez internet i robić zakupy w sieci? Opolscy uczniowie i seniorzy wiedzą, jak bezpiecznie… Jak nie dać się okraść przez internet czy SMS-a i bezpiecznie robić zakupy w sieci - dowiedzieli się uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach akcji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej 2021-09-16, godz. 20:10 Raport dnia: wysoka liczba nowych zakażeń w kraju. W regionie koronawirusa potwierdzono u 18 osób [INFOGRAFIKA] 18 zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (16.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych infekcjach w… » więcej 2021-09-16, godz. 19:30 DK 46 Nysa - Kłodzko zablokowana po czołowym zderzeniu dwóch samochodów [AKTUALIZACJA] Na drodze krajowej nr 46 Nysa - Kłodzko w Ściborzu czołowo zderzyły się dwa auta - osobowe i dostawcze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »