Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-22, 11:30 Autor: Katarzyna Doros

Skoncentrować wszystkie budynki w "2.5 kampusu". Nowy pomysł Politechniki Opolskiej

Politechnika Opolska [fot. PO/facebook]
Politechnika Opolska [fot. PO/facebook]
Skonsolidowanie wszystkich wydziałów i laboratoriów w 2.5 kampusu - to nowy pomysł Politechniki Opolskiej. Uczelnia chce skoncentrować wszystkie swoje obiekty w dwóch pełnych kampusach przy ul. Prószkowskiej i Mikołajczyka oraz zostawić wydział budownictwa i architektury przy ul. Katowickiej. Takie rozwiązanie zdaniem władz uczelni pozwoli na duże oszczędności związane z utrzymaniem budynków.
- Mamy w swoich planach wybudowanie nowych laboratoriów, które będą zlokalizowane w pierwszym kampusie na dawnym osiedlu ZWM przy Łączniku - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Drugą rzeczą, o którą już zabiegamy od dłuższego czasu to jest przebudowanie, a w zasadzie remont naszego "Lipska". W tym budynku chcielibyśmy usytuować dwa nasze wydziały inżynierii, produkcji i logistyki, który jest oraz wydział ekonomii. Chcemy przenieść wydział ekonomii i zarządzania z ul. Luboszyckiej i właśnie skonsolidować w jednym, nowoczesnym budynku energooszczędnym. To spowoduje z punktu widzenia Politechniki Opolskiej duże oszczędności w kwestii wydawania pieniędzy na energię oraz inne koszty związane z utrzymaniem budynków.

Podobne rozwiązanie proponuje się dla wydziału inżynierii, produkcji i logistyki przy ul. Ozimskiej w Opolu.

- Te dwa w zasadzie budynki, które tam są zlokalizowane też zostałyby do zagospodarowania. Na ul. Ozimskiej są laboratoria fizyki, które przenieślibyśmy do nowych budynków, które są planowane do budowy właśnie w pierwszym kampusie. Natomiast w przypadku drugiego kampusu przy ul. Prószkowskiej mamy też plany na wybudowanie nowego obiektu, który roboczo nazywamy "Newton" i tam byłaby biblioteka cyfrowa, sale wykładowe i centrum obliczeniowe - dodaje rektor.

Przypomnijmy, od 2012 roku na drugim kampusie politechniki przy ul. Prószkowskiej mieści się rektorat. Oprócz tego swoją siedzibę ma tutaj największy wydział, czyli elektrotechniki, automatyki i informatyki oraz wydział wychowania fizycznego i fizjoterapii.
prof. Marcin Lorenc cz.1
prof. Marcin Lorenc cz.2

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 14:12 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej 2021-07-25, godz. 10:00 Prawie pół miliona złotych zabezpieczono na gaszenie pożarów w lasach. To pieniądze m.in. na organizację pogotowia… Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprą działalność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. » więcej 2021-07-25, godz. 08:15 Interesy osób w podeszłym wieku mają być lepiej reprezentowane. Pomóc w tym ma pełnomocnik do spraw seniorów powołany… Od poniedziałku (26.07) rozpocznie pracę pełnomocnik wojewody do spraw seniorów. Obowiązki te będzie sprawować Janina Piekarz, do tej pory pełniąca funkcję… » więcej 2021-07-25, godz. 08:00 Uwaga kierowcy, będą zmiany w organizacji ruchu w kilku miejscach na drogach krajowych w regionie W przyszłym tygodniu na opolskich drogach krajowych będą zmiany w organizacji ruchu. Już w poniedziałek (26.07) zostanie wprowadzone wahadło na DK 40 w Kędzierzynie-… » więcej 2021-07-25, godz. 07:15 Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej… Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »