Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-20, 14:25 Autor: Katarzyna Doros

Medycyna i informatyka najbardziej obleganymi kierunkami studiów w regionie. Na UO zgłosiło się blisko 11 tysięcy kandydatów, na PO ponad 2 tysiące

Collegium Medicum UO [fot. Katarzyna Doros]
Collegium Medicum UO [fot. Katarzyna Doros]
Politechnika Opolska [fot. PO/facebook]
Politechnika Opolska [fot. PO/facebook]
Ponad 2 tysiące chętnych zapisało się na studia na Politechnice Opolskiej i prawie 11 tysięcy na Uniwersytecie Opolskim. Obie uczelnie zakończyły już pierwszy etap rekrutacji. Najchętniej wybierane są informatyka - na politechnice i kierunek lekarski na uniwersytecie.
- Na studia na Politechnice Opolskiej zapisało się ponad 2 tysiące absolwentów, z tego opłatę rekrutacyjną, dla których nasza uczelnia jest pierwszym wyborem, wpłaciło 1400 osób. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszy się informatyka, gdzie zapisało się ponad 200 chętnych. Kolejne kierunki to fizjoterapia i od jakiegoś czasu architektura i budownictwo - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

- 8 692 osoby wniosło opłatę rekrutacyjną, co daje mniej więcej szacunek, ilu nowych studentów będziemy mogli przywitać niedługo na naszej uczelni - dodaje Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego. - Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej chętnych odnotowaliśmy na medycynie. Tutaj na 120 dostępnych miejsc pojawiło się 2736 kandydatów, co daje wynik 23 kandydatów na jedno miejsce. Tuż za nim uplasowała się psychologia, tam na jedno miejsce aplikowało około 7-8 chętnych.

Chętni mogą wciąż wziąć udział drugim naborze na obu uczelniach. Ten jednak będzie teraz prowadzony tylko na kierunkach, gdzie zostały jeszcze wolne miejsca.
prof. Marcin Lorenc
Maciej Kochański

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »