Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-28, 20:25 Autor: Mariusz Chałupnik

"To nagrody dialogu". Opole wyróżniło społeczników nagrodami im. Jana Całki

W Opolu przyznano nagrody im. Jana Całki [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu przyznano nagrody im. Jana Całki [fot. Mariusz Chałupnik]
To wyróżnienia, które przyznawane są społecznikom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w działalności na rzecz miasta Opola oraz jego mieszkańców. W Studenckim Centrum Kultury po raz piąty rozdano nagrody imienia Jana Całki. Zostały one przyznane w dwóch kategoriach - Lider Społeczny Roku i Pożytek Roku.
Nadrobiono również zaległości i wyróżniono osoby oraz organizacje, które nominowane były w 2019 i 2020 rok. Za 2019 rok nagrody otrzymała placówka wsparcia dziennego świetlica środowiskowa "Narnia" oraz Halina Łubniewska, prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Najcenniejsze w tej pracy jest to, że jak przyjdę do uniwersytetu, to widzę całą salę ludzi - mówi Łubniewska. - Oni oczekują ciekawych wykładów, które sami sobie zaplanowali. To jest najważniejsze.

Za ubiegły rok wyróżniono jako Lidera Społecznego Annę Korwin-Piotrowską i Fundację Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE w kategorii Pożytek Roku.

- Wspieramy edukacyjnie i terapeutycznie dzieci, które formalnie objęte są edukacją domową - mówi Agnieszka Kossowska, prezeska fundacji. - Są to dzieci, które nie chodzą do szkoły, ale my, jako fundacja gwarantujemy im zajęcia lekcyjne i wsparcie terapeutyczne. Są to dzieci i z niepełnosprawnościami, dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi, ale też dzieciaki wyjątkowo uzdolnione. Każde z dzieci jest wyjątkowe.

Jak podkreśla Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, rozdane nagrody są wyjątkowe, ponieważ świadczą o wyjątkowych działaniach wyróżnionych.

- Chodzi o to, żeby rozwijać dialog między mieszkańcami, aby mieszkańców integrować - mówi Piechowicz-Witoń. - Chodzi o to, żeby szukać tego co nas łączy, co jesteśmy w stanie robić wspólnie. Nie skupiać się na trudnościach, ani na tym co nas dzieli. Właśnie ta nagroda ma taka być. Ma pokazywać ludzi, organizacje, które starają się skupiać wokół siebie jak największe grono osób, starają się też aktywizować do działania.

Jan Całka był działaczem Solidarności. Wspierał i współpracował z organizacjami pozarządowymi w Opolu. Zmarł w 2016 roku.
Halina Łubniewska
Agnieszka Kossowska
Dorota Piechowicz-Witoń

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »