Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-28, 20:25 Autor: Mariusz Chałupnik

"To nagrody dialogu". Opole wyróżniło społeczników nagrodami im. Jana Całki

W Opolu przyznano nagrody im. Jana Całki [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu przyznano nagrody im. Jana Całki [fot. Mariusz Chałupnik]
To wyróżnienia, które przyznawane są społecznikom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w działalności na rzecz miasta Opola oraz jego mieszkańców. W Studenckim Centrum Kultury po raz piąty rozdano nagrody imienia Jana Całki. Zostały one przyznane w dwóch kategoriach - Lider Społeczny Roku i Pożytek Roku.
Nadrobiono również zaległości i wyróżniono osoby oraz organizacje, które nominowane były w 2019 i 2020 rok. Za 2019 rok nagrody otrzymała placówka wsparcia dziennego świetlica środowiskowa "Narnia" oraz Halina Łubniewska, prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Najcenniejsze w tej pracy jest to, że jak przyjdę do uniwersytetu, to widzę całą salę ludzi - mówi Łubniewska. - Oni oczekują ciekawych wykładów, które sami sobie zaplanowali. To jest najważniejsze.

Za ubiegły rok wyróżniono jako Lidera Społecznego Annę Korwin-Piotrowską i Fundację Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE w kategorii Pożytek Roku.

- Wspieramy edukacyjnie i terapeutycznie dzieci, które formalnie objęte są edukacją domową - mówi Agnieszka Kossowska, prezeska fundacji. - Są to dzieci, które nie chodzą do szkoły, ale my, jako fundacja gwarantujemy im zajęcia lekcyjne i wsparcie terapeutyczne. Są to dzieci i z niepełnosprawnościami, dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi, ale też dzieciaki wyjątkowo uzdolnione. Każde z dzieci jest wyjątkowe.

Jak podkreśla Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, rozdane nagrody są wyjątkowe, ponieważ świadczą o wyjątkowych działaniach wyróżnionych.

- Chodzi o to, żeby rozwijać dialog między mieszkańcami, aby mieszkańców integrować - mówi Piechowicz-Witoń. - Chodzi o to, żeby szukać tego co nas łączy, co jesteśmy w stanie robić wspólnie. Nie skupiać się na trudnościach, ani na tym co nas dzieli. Właśnie ta nagroda ma taka być. Ma pokazywać ludzi, organizacje, które starają się skupiać wokół siebie jak największe grono osób, starają się też aktywizować do działania.

Jan Całka był działaczem Solidarności. Wspierał i współpracował z organizacjami pozarządowymi w Opolu. Zmarł w 2016 roku.
Halina Łubniewska
Agnieszka Kossowska
Dorota Piechowicz-Witoń

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »