Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-22, 20:50 Autor: Katarzyna Doros

IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019

IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. UMWO]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. UMWO]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. UMWO]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. UMWO]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. UMWO]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. UMWO]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. Katarzyna Doros]
IV Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie [fot. Katarzyna Doros]
Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali Opolszczyzna Aktywna Społecznie wyróżniono także społeczników, którzy odznaczyli się szczególną działalnością na rzecz innych. W ubiegłym roku z powodu sytuacji epidemicznej organizacja gali była niemożliwa.
- Osoby, które są zgłaszane, to zawsze niezwykłe osobowości – mówi Barbara Kamińska z Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego opolskiego urzędu marszałkowskiego. - Muszę przyznać, że kapituła ma bardzo trudną pracę i trudne decyzje. Natomiast zawsze staramy się, aby pokazać tych, którzy faktycznie są autentycznymi społecznikami, a też tych, którzy w jakiś sposób innowacyjnie działają w swoich środowiskach lokalnych.

- Dla nas najważniejsza jest służba drugiemu człowiekowi – mówi Karol Widacha, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie, która zdobyła nagrodę dla organizacji pozarządowej. - Myślę, że to jest zasługa tego, co się dzieje wokół akurat tej ochotniczej straży pożarnej przez ostatnią dekadę. To, ile pieniędzy zostało pozyskanych na tę organizację, setki tysięcy, odzwierciedla to, co się dzieje wokół tej straży. Jest kilku liderów, natomiast, jeżeli chodzi o pracę grupową to jest praca całej straży, ale nie tylko. Bo jest też rada sołecka, rada parafialna i inne organizacje, które nas wspierają.

Społecznikiem Roku została Wioletta Kardas z Pogorzałek, wolontariuszka Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasalach, przewodnicząca Stowarzyszenia działającego na rzecz rodzin dzieci niepełnosprawnych i założycielka Koła Gospodyń Wiejskich. - To jest prawie 15 lat działalności społecznej. Zaczynałam, kiedy moje dzieci były jeszcze w przedszkolu. To wszystko rozwijało się z czasem, z możliwościami, przede wszystkim czasu prywatnego. Pomysły cały czas się w głowie rodzą, dlatego szuka się pieniędzy na realizację pomysłów, ale jest też wiele takich, do których potrzeba grupy fajnych ludzi - mówi Wioletta Kardas.

Nowością w tym roku były tytuły "Superbohaterów roku pandemii" przyznane blisko trzydziestu osobom z całego regionu. Wśród nich była Karolina Sakwińska-Fortuna, która w Strzelcach Opolskich zainicjowała grupę szyjącą maseczki. - Inicjatywna przyciągnęła mnóstwo osób - mówi. - Zaczęliśmy szyć w zasadzie zaraz na początku pandemii. Pierwsze maseczki powstawały z końcem marca 2020 roku. Maseczki trafiały do osób, które były związane z zawodem lekarzy, pielęgniarek, a także dla pacjentów strzeleckiego szpitala. A w późniejszym czasie były także skierowane do osób starszych, które ich po prostu potrzebowały.

Dodajmy, że gala, na której zostaną nagrodzeni społecznicy za rok 2020 odbędzie się we wrześniu.
Barbara Kamińska
Karol Widacha
Wioletta Kardas
Karolina Sakwińska-Fortuna

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 11:09 Policjanci z Grodkowa poszukują Tomasza Marcinka. Za mężczyzną wystawiono list gończy Na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy w Nysie policja w Grodkowie poszukuje Tomasza Marcinka. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o… » więcej 2021-07-27, godz. 11:00 Groził, że odbierze sobie życie. Został odnaleziony przez policjantów Szczęśliwy finał poszukiwań 24-latka z powiatu oleskiego. W akcję, która trwała blisko 10 godzin, zaangażowanych było ponad 60 policjantów i straża… » więcej 2021-07-27, godz. 10:48 MZ: Ponad 100 nowych zakażeń w kraju, 5 w naszym regionie [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 106 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie potwierdzono 5 nowych zachorowanie na COVID-19. » więcej 2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »