Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-28, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Dzieci budują mini miasto w Raszowej. Jest ratusz, laboratorium i strefa kreatywności

Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Witold Wośtak]
Dziewiąty raz dzieci budują drewniane mini miasteczko w Raszowej. To część półkolonii Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, w których bierze udział około stu dzieci z klas 1-6 szkoły podstawowej.
Na miejscu jest między innymi ratusz, laboratorium, strefa kreatywności, ale około 70 procent dzieci spędza czas w obszarze budowlanym.

- Co roku jest inna edycja. Dzieci wręcz wymuszają zmiany, bo podchodzą do sprawy bardzo kreatywnie. Co roku jest zresztą ewaluacja tego miasta w wykonaniu dzieci. W okresie stycznia, bądź lutego one spotykają się, już planują kolejną edycję i wprowadzają nowości. Tym razem mamy wpisaną przede wszystkim ekologię – to jest miasto wegetariańskie - mówi Małgorzata Wysdak, prezes Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae.

Zapytaliśmy dzieci, co podoba im się w tych półkoloniach najbardziej.

- Całość jest bardzo dobrze zorganizowana. Wszystko jest przygotowane, a rodzice mają wstęp tylko do bram. Fajne jest to, że dorośli tylko pomagają nam. - Możemy rozwijać tutaj swoją wyobraźnię i możemy zdziałać troszkę więcej. Możemy wykazać się tutaj na wiele sposobów. - Moim zdaniem, najlepszą rzeczą tutaj jest strefa budowlana. Można stawiać własne domki, ale są też inne obszary, gdzie można robić ciekawe rzeczy.

Ewa Pietrek, opiekunka pracowni artystycznej dodaje, że poniedziałek jest malarski, wtorkowi będzie towarzyszyć moda, a środę zaplanowano kreatywnie.

- W czwartek będzie ceramika oraz szycie, a to dzieci uwielbiają najbardziej. Na piątek planujemy nowy warsztat robienia makramy ze sznurka, czyli będziemy pleść. Zobaczymy, jakie pomysły pojawią się u naszych uczestników.

Agnieszka Dulęba, na co dzień uczy języka angielskiego, ale na półkoloniach prowadzi eksperymenty chemiczno-fizyczne.

- Zawsze jest kolorowo i wybuchowo. Tworzymy wulkany, bawimy się wodą, uczymy się, czym jest siła odśrodkowa. Poza tym wydobywamy DNA z truskawki lub z bananów i sprawdzamy, dlaczego soda z kwaskiem cytrynowym wybucha. Przecież takie produkty mamy na co dzień w kuchni. Nauka może być zabawna i przyjemna.

Półkolonie w Raszowej potrwają do piątku (02.07), a Radio Opole objęło to przedsięwzięcie patronatem medialnym.
Małgorzata Wysdak
Dzieci
Ewa Pietrek
Agnieszka Dulęba

Kultura i rozrywka

2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »