Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-28, 10:05 Autor: Maja Laksy

Zgromadzli niezbędny sprzęt i przystąpili do budowy. W Raszowej powstaje dziecięce Mini Miasto

Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot.Maja Laksy]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot.Maja Laksy]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot.Maja Laksy]
Budowa mini miasta w Raszowej [fot.Maja Laksy]
Ponad setka dzieci z całego regionu zakasała rękawy i przystąpiła do budowy Mini Miasta w miejscowości Raszowa. To już 10. edycja wakacyjnego projektu, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae.
- To propozycja dla tych dzieci, które chcą aktywnie spędzić wakacje i jednocześnie sprawdzić swoje umiejętności na wielu obszarach warsztatowych - mówi Barbara Loch, członek zarządu Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae.

- Czy to w kuchni dziecięcej czy budując domki czy pracując w laboratorium. W naszym miasteczku jest ratusz, w którym to dzieci podejmują najważniejsze decyzje. To tutaj odbywają się głosowania, można tutaj przynosić petycje, i w którym to można na przykład wyrobić sobie dowód osobisty.

Jedną z największych atrakcji dla uczestników jest możliwość zespołowego budowania domków i jednocześnie realizowania swoich własnych pomysłów. Całość nie jest jednak tak łatwa, jak mogłaby się wydawać, ponieważ zanim dzieci przystąpią do prac, muszą ubiegać się m.in. o zgodę na budowę w ratuszu.

- Pokazujemy dzieciom dzienniki budowy i zawsze staramy się zorganizować wartościowe warsztaty, które przybliżają dzieciom to, jak wygląda taka budowa w rzeczywistości. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że to nie jest takie proste i oczywiste. Następnie dzieci naradzają się odnośnie tego, co chcą wybudować i wymieniają się swoimi pomysłami. W ten sposób powstają bardzo ciekawe budowle - mówi Nikola Dworakowska, koordynator obszaru budowlanego.

Wiele dzieci bierze udział w kolonii po raz kolejny, z przyjemnością wspominając poprzednie edycje.

- W poprzednich latach też byłam w zespole budowlanym z Hanią i Zosią. Najpierw budowałyśmy domek z Harrego Pottera, a w kolejnym roku robiłyśmy budkę z lemoniadą.

- Najtrudniejsze podczas takiej budowy jest zrobienie ścian, które się nie rozpadają i domku, który jest na tyle wysoki, że możemy w nim stać.

Dodajmy, że budowa potrwa do najbliższego piątku (1.07). Również tego dnia o godzinie 15:00 zaplanowano specjalną prezentację dla rodziców, którzy po raz pierwszy będą mogli wejść do miasta i zobaczyć efekt finałowy prac swoich pociech.

Podczas tegorocznej edycji zadbano również o szczytny cel, ponieważ wybudowane domki podlegają licytacji, a cały uzyskany z niej dochód zostanie przeznaczony na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Raszowej. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Barbara Loch
Nikola Dworakowska
Dzieci
Relacja z programu Reporterskie Tu i Teraz

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 17:15 "Opolskie na rowery" dojechało do mety. Jest przewodnik, są ścieżki i plany na kolejne lata Mamy w regionie 1967 kilometrów zinwentaryzowanych ścieżek rowerowych. 1360 km liczy sieć tras w województwie, z czego na dziś gotowych jest około 600 km… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 Zarzut za zarzut. Nie słabnie konflikt między szefostwem Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Kolejna odsłona konfliktu w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Konferencję prasową zwołali dwaj członkowie zarządu: Paweł Kawecki i Stanisław Janik… » więcej 2022-12-07, godz. 16:45 "Liczba ofiar przemocy rośnie". Policja z MOPR-em przeprowadziła akcję "Biała Wstążka" Białymi wstążkami przekonywali policjanci mieszkańców Opola, żeby nie być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka. To w ramach ogólnopolskiej kampanii… » więcej 2022-12-07, godz. 16:35 "Budżet pełen wyzwań". Władze Opola przedstawiły plany finansowe na 2023 rok Bez nowych, dużych inwestycji i z mocno ograniczonymi dochodami. Tak przedstawia się przyszłoroczny budżet Opola. Władze miasta w 2023 roku będą stawiać… » więcej 2022-12-07, godz. 15:30 Główna nagroda dla opolskiej szkoły za udział w ogólnopolskim konkursie "Do Hymnu" Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych - Spóroku na Opolszczyźnie została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie 'Do Hymnu'… » więcej 2022-12-07, godz. 15:30 Chciał odebrać sobie życie. Uratowali go policjanci z Namysłowa Policjanci z Namysłowa uratowali niedoszłego samobójcę. Funkcjonariusze kilkanaście minut walczyli o życie mieszkańca sąsiedniego powiatu. » więcej 2022-12-07, godz. 14:25 Mikołaj odwiedzi podopiecznych namysłowskiego OPS-u Święty Mikołaj nie ma jeszcze wolnego. Dziś (07.12) odwiedzi on najmłodszych mieszkańców gminy Namysłów. » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Kończy się pewna epoka. Z wieżowców na osiedlu Armii Krajowej w Opolu znikną zsypy Zsypy odchodzą do lamusa. Taki plan ma Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu. Proces rozpocznie w nowym roku i jest on zakrojony nawet na 5-6 lat. » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 12:30 61-letni stalker w rękach policji. Aby uniknąć odsiadki, żył jak bezdomny [FILM] Aby uniknąć zasądzonej odsiadki, przez kilka miesięcy koczował w opuszczonym budynku. To jednak nie pomogło seniorowi z Brzegu uciec przed sprawiedliwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »