Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 15:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: ruszyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody za osiągnięcia kulturalne

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody za kulturalne osiągnięcia [fot. M.Matuszkiewicz]
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody za kulturalne osiągnięcia [fot. M.Matuszkiewicz]
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody za kulturalne osiągnięcia [fot. M.Matuszkiewicz]
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody za kulturalne osiągnięcia [fot. M.Matuszkiewicz]
Do 30 września opolski ratusz czeka na zgłoszenia kandydatów do nagród Opola dla działaczy kulturalnych. Wnioski mogą wysyłać instytucje kultury, organizacje pozarządowe, radni miasta, artystyczne placówki oświatowe i uczelnie wyższe. Nagrody zostaną przyznane już po raz 25. Tym razem w 7 kategoriach.
- Nagrodę można otrzymać za promocję miasta w kraju i za granicą. Kolejna kategoria jest dla animatorów za upowszechnianie kultury - mówi Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury w opolskim ratuszu.

- Trzecia kategoria jest bardzo zacna, bo przyznawana jest za całokształt działań twórczych i artystycznych. Następnie jest: wydarzenie roku kulturalne. Kolejna kategoria jest nowa, dotyczy ona debiutu kulturalnego. Ponadto wśród nagrodzonych znajdą się także te osoby, które będą uhonorowane za aktywne działanie na rzecz dziedzictwa kulturowego w naszym mieście. Ostatnia kierowana jest do przedsiębiorców, za ich mecenat nad kulturą i rozwojem jej dóbr.

- Najważniejsze, to aby osoba zgłaszająca kandydata nie zapomniała o jego wszystkich dokonaniach, które trzeba opisać - dodaje Matyjaszek.

- Patrzymy też na trudności, jakie kultura napotyka i nadal napotyka na swojej drodze w czasie pandemii. Dotknęły ją wszystkie obostrzenia, ograniczenia, a z drugiej strony otwarcie się w formie on-line na odbiorców. Jednak głównie patrzymy na te zasługi, jakie ma dana osoba. Musimy wiedzieć, jakiego pola one dotyczą, czy upowszechnienia kultury, czy promocji. Chcemy uhonorować te najbardziej zasłużone osoby.

Co ważne, jedna osoba może być zgłoszona do danej kategorii nie częściej niż raz na 4 lata. Natomiast nagroda za całokształt twórczości artystycznej przyznawana jest tylko raz.

Wnioski należy składać w siedzibie wydziału kultury przy ulicy Żeromskiego 3 w Opolu. Laureatów poznamy w listopadzie.
Magdalena Matyjaszek 1
Magdalena Matyjaszek 2

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy sobie obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej 2021-10-27, godz. 15:00 W Głuchołazach pamiętają o zasługach Leona Woźnicy, uczestnika walk o niepodległość Polski Przy zaangażowaniu społecznym i dzięki samorządowym funduszom odnowiono nagrobek powstańca śląskiego w Głuchołazach. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa… » więcej 2021-10-27, godz. 14:00 Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy Były wiceminister rolnictwa i radny powiatu kluczborskiego Andrzej Butra został dzisiaj (27.10) skazany za znieważenie prezydenta. Polityk po zwycięstwie Andrzeja… » więcej 2021-10-27, godz. 12:51 To już końcówka wielkiej przebudowy dróg w gminie Reńska Wieś Druga połowa tego roku w gminie Reńska Wieś upływa pod znakiem inwestycji drogowych. Budowanych czy remontowanych jest w sumie kilkanaście ulic. Większość… » więcej 2021-10-27, godz. 12:47 Nadzór wojewody miał zastrzeżenia, więc Rada Miejska w Kluczborku przyjęła kolejną uchwałę w sprawie budżetu… Trwa impas w sprawie Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Nadzór wojewody drugi raz podważył treść uchwały w tej sprawie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »