Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-22, 12:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Protest Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego w związku z wyróżnieniem Strajku Kobiet w konkursie im. Jana Całki. Pismo trafiło do prezydenta Opola

Pismo trafiło do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Pismo trafiło do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przeciwni wyróżnieniu przyznanemu Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet w ramach nagrody im. Jana Całki. Inicjatywa ta została wyróżniona przez kapitułę konkursu w kategorii Pożytek Roku 2020.
- Jednym z głównych haseł strajku kobiet było nawoływanie do aborcji - mówi Piotr Dworakowski, pełnomocnik koła Młodzieży Wszechpolskiej, Okręg Opolski. - Pierwszorzędnym prawem człowieka jest prawo do życia. Natomiast nawołując do aborcji przedstawiciele Strajku Kobiet chcą odbierać to prawo swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom. Co więcej, główną linią ataku był Kościół, który dla nas - katolików - jest niezwykle ważny. To miejsce święte i ważne również z punktu historii Polski.

- Strajk Kobiet atakuje najważniejsze dla nas wartości - dodaje Mateusz Balsewicz, rzecznik prasowy Ruchu Narodowego Opolskie. - My jako Ruch Narodowy, szerzej jako Konfederacja, stoimy na straży wartości, takich jak wiara, rodzina, moralność. Dla nas jest nie do zaakceptowania nadanie takiej nagrody organizacji, która zasłynęła swoją wulgarnością, niszczeniem pomników i kościołów. Dodatkowo, przypomnę, że w regulaminie nadania nagrody im. Jana Całki są takie kryteria jak działalność na rzecz miasta i mieszkańców, dbałość o dobro ogólne, uczciwość i nieposzlakowana opinia. Żadnego z tych kryteriów Strajk Kobiet nie spełnia.

W związku z tym przedstawiciele obu frakcji złożyli w formie protestu pismo do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który jest przewodniczącym kapituły konkursu im. Jana Całki.

W odpowiedzi biuro prasowe ratusza przekazało, że "Strajk Kobiet był powszechnym i ogólnopolskim protestem kobiet wobec ograniczania ich praw i sprowadzania do roli maszyny do rodzenia dzieci."

- Przypomnę, że strajki wybuchły w proteście na nielegalną decyzję Trybunału Julii Przyłębskiej. Wyróżnienie, które otrzymał Strajk Kobiet nie jest od środowisk narodowych tylko nosi imię św. pamięci Jana Całki, który przecież przez całe życie walczył z peerelowską władzą i negatywnie był nastawiony do Prawa i Sprawiedliwości. Występowanie narodowców w jego obronie sprawia, że Jan Całka chyba się dzisiaj w grobie przewraca - komentuje Dariusz Król, naczelnik biura prasowego opolskiego urzędu miasta.
Piotr Dworakowski
Mateusz Balsewicz
Dariusz Król

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej 2021-07-25, godz. 10:00 Prawie pół miliona złotych zabezpieczono na gaszenie pożarów w lasach. To pieniądze m.in. na organizację pogotowia… Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprą działalność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. » więcej 2021-07-25, godz. 08:15 Interesy osób w podeszłym wieku mają być lepiej reprezentowane. Pomóc w tym ma pełnomocnik do spraw seniorów powołany… Od poniedziałku (26.07) rozpocznie pracę pełnomocnik wojewody do spraw seniorów. Obowiązki te będzie sprawować Janina Piekarz, do tej pory pełniąca funkcję… » więcej 2021-07-25, godz. 08:00 Uwaga kierowcy, będą zmiany w organizacji ruchu w kilku miejscach na drogach krajowych w regionie W przyszłym tygodniu na opolskich drogach krajowych będą zmiany w organizacji ruchu. Już w poniedziałek (26.07) zostanie wprowadzone wahadło na DK 40 w Kędzierzynie-… » więcej 2021-07-25, godz. 07:15 Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej… Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »