Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 19:29 Autor: Monika Matuszkiewicz

Trzeci, najwyższy alert burzowy dla części regionu. Wojewoda opolski zwołał sztab kryzysowy. Wszyscy są gotowi na ewentualne zagrożenie

Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Interwencje straży pożarnej po ulewach [fot. Mario]
Archiwum: Interwencje straży pożarnej po ulewach [fot. Mario]
Archiwum: Podtopienia w powiecie opolskim foto: Mario
Archiwum: Podtopienia w powiecie opolskim foto: Mario
"Wszystkie służby muszą być w gotowości". Wojewoda opolski zwołał wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego w związku z najwyższym, trzecim alertem pogodowym. Przypomnijmy, że IMGW wydało ostrzeżenie dla 6 powiatów w województwie opolskim, tj. głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, prudnicki, krapkowicki, strzelecki oraz oleski. Udział w wieczornym spotkaniu sztabu kryzysowego wzięli starostowie powiatów oraz służby ratunkowe.
- Trzeba się przygotować na najgorsze, bo trzeci alert może wywołać poważne skutki i zagrażać życiu oraz zdrowiu mieszkańców - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Zapowiadany jest grad. On może być spory i zagrażający bezpośrednio życiu oraz zdrowiu. Poza tym prognozowany jest wiatr w porywach do 120 km/h. To już jest potężny wiatr, który może grozić zerwaniem pokryć dachowych, a nawet zagrażający budynkom. Przykładem jest Poznań, w którym ostatnio połamane zostały drzewa. One spadały na budynki i samochody. Stąd moja decyzja o zwołaniu sztabu. Chcę uwrażliwić starostów tych powiatów na skalę niebezpieczeństwa.

Dodatkowo, wojewoda opolski apeluje do mieszkańców tych regionów, aby do jutra (25.06) do godziny 04.00 nie opuszczali swoich domostw, a wszelkie urządzenia mechaniczne zabezpieczyli.

Przypomnijmy, w 6 powiatach w województwie - głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, oleskim, prudnickim i strzelecki - objętych ostrzeżeniem meteorologicznym trzeciego stopnia, od dzisiejszego popołudnia (od 17:00) do jutra do godz. 04:00 prognozowane są burze. Miejscami burzom będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 40 mm, a lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h, a punktowo możliwe porywy wiatru do 130 km/h. Miejscami grad. Najsilniejsze burze, lokalnie o przebiegu nawałnicowy, prognozuje od godzin wieczornych do około północy.

W pozostałych powiatach województwa opolskiego, czyli brzeskim, kluczborskim, namysłowskim, nyskim, opolskim i w samym Opolu obowiązuje 2. stopień zagrożenia w związku z burzami z gradem. Od popołudnia do 04:00 rano w piątek (25.06) prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad. Lokalnie burze mogą mieć przebieg nawałnicowy.

Z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może ulec aktualizacji.
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »