Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 19:29 Autor: Monika Matuszkiewicz

Trzeci, najwyższy alert burzowy dla części regionu. Wojewoda opolski zwołał sztab kryzysowy. Wszyscy są gotowi na ewentualne zagrożenie

Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Podtopienia po ulewach w Opolu foto: Mario
Archiwum: Interwencje straży pożarnej po ulewach [fot. Mario]
Archiwum: Interwencje straży pożarnej po ulewach [fot. Mario]
Archiwum: Podtopienia w powiecie opolskim foto: Mario
Archiwum: Podtopienia w powiecie opolskim foto: Mario
"Wszystkie służby muszą być w gotowości". Wojewoda opolski zwołał wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego w związku z najwyższym, trzecim alertem pogodowym. Przypomnijmy, że IMGW wydało ostrzeżenie dla 6 powiatów w województwie opolskim, tj. głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, prudnicki, krapkowicki, strzelecki oraz oleski. Udział w wieczornym spotkaniu sztabu kryzysowego wzięli starostowie powiatów oraz służby ratunkowe.
- Trzeba się przygotować na najgorsze, bo trzeci alert może wywołać poważne skutki i zagrażać życiu oraz zdrowiu mieszkańców - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Zapowiadany jest grad. On może być spory i zagrażający bezpośrednio życiu oraz zdrowiu. Poza tym prognozowany jest wiatr w porywach do 120 km/h. To już jest potężny wiatr, który może grozić zerwaniem pokryć dachowych, a nawet zagrażający budynkom. Przykładem jest Poznań, w którym ostatnio połamane zostały drzewa. One spadały na budynki i samochody. Stąd moja decyzja o zwołaniu sztabu. Chcę uwrażliwić starostów tych powiatów na skalę niebezpieczeństwa.

Dodatkowo, wojewoda opolski apeluje do mieszkańców tych regionów, aby do jutra (25.06) do godziny 04.00 nie opuszczali swoich domostw, a wszelkie urządzenia mechaniczne zabezpieczyli.

Przypomnijmy, w 6 powiatach w województwie - głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, oleskim, prudnickim i strzelecki - objętych ostrzeżeniem meteorologicznym trzeciego stopnia, od dzisiejszego popołudnia (od 17:00) do jutra do godz. 04:00 prognozowane są burze. Miejscami burzom będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 40 mm, a lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h, a punktowo możliwe porywy wiatru do 130 km/h. Miejscami grad. Najsilniejsze burze, lokalnie o przebiegu nawałnicowy, prognozuje od godzin wieczornych do około północy.

W pozostałych powiatach województwa opolskiego, czyli brzeskim, kluczborskim, namysłowskim, nyskim, opolskim i w samym Opolu obowiązuje 2. stopień zagrożenia w związku z burzami z gradem. Od popołudnia do 04:00 rano w piątek (25.06) prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad. Lokalnie burze mogą mieć przebieg nawałnicowy.

Z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może ulec aktualizacji.
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 16:00 Szlak turystyczny we Włodzieninie przechodzi "lifting" Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego z Głubczyc kończy prace przy rewitalizacji szlaku turystycznego we Włodzieninie. Zadanie jest współfinansowane… » więcej 2021-07-30, godz. 15:30 1. Brzeski Pułk Saperów ma 77 lat. Urodziny jednostki świętuje całe miasto [ZDJĘCIA] Brzescy saperzy świętują dziś (30.07) 77. rocznicę powstania swojej jednostki. » więcej 2021-07-30, godz. 13:43 TIR z autostrady przekroczył dopuszczalną masę o... 23 tony. Kierowca odpowie przed sądem Inspektorzy WITD zatrzymali do kontroli TIR-a na autostradzie A4, ponieważ mieli podejrzenia, że jest przeładowany. Do pojazdu były doczepione dwie naczepy… » więcej 2021-07-30, godz. 13:30 Ostatni pacjent z COVID-19 wypisany z Oddziału Zakaźnego w Opolu. "Wiemy, że kolejny się pojawi, ale mamy komfort" Z Oddziału Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wczoraj (29.07) został wypisany ostatni pacjent z COVID-19. Hospitalizowani na dziś w oddziale pacjenci… » więcej 2021-07-30, godz. 13:15 10 opolskich organizacji pozarządowych dostanie pieniądze na wkład własny przy ubieganiu się o dofinansowania na realizację… Zarząd województwa wspiera organizacje pozarządowe w zdobywaniu pieniędzy zewnętrznych, a w rozstrzygniętym właśnie konkursie o dotacje na tzw. wkłady… » więcej 2021-07-30, godz. 12:21 Zderzenie osobówki z busem obok wjazdu na A4 na DK 46 [AKTUALIZACJA] Samochód osobowy zderzył się z busem na DK 46, tuż przed wiaduktem nad autostradą A4. Jedna osoba ucierpiała w tym zdarzeniu, a służby na czas pracy strażaków… » więcej 2021-07-30, godz. 12:14 Kolizja z udziałem pijanej kierującej. Na Sosnkowskiego w Opolu najechały na siebie 4 samochody Do tego zdarzenia doszło dziś (30.07) rano przed przejściem dla pieszych na ulicy Sosnkowskiego w rejonie CH Auchan w Opolu. Jedno z aut prowadziła nietrzeźwa… » więcej 2021-07-30, godz. 11:52 Opole upamiętni 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" w hołdzie bohaterom Warszawy zawyją syreny… - Powstańców trzeba upamiętniać i oczywiście z racji sytuacji robimy to z zachowaniem pewnego reżimu covidowego - powiedział w porannej Loży Radiowej RO… » więcej 2021-07-30, godz. 11:00 Rozpoczyna się międzynarodowa wystawa psów w Mosznej Od dzisiaj (30.07) w parku przy zamku w Mosznej będzie można podziwiać najpiękniejsze psie piękności. Międzynarodowa wystawa psów rasowych to wydarzenie… » więcej 2021-07-30, godz. 10:52 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 150 nowych zakażeń. W regionie zachorowała jedna osoba Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »