Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 14:13 Autor: Monika Matuszkiewicz

Prezydent Opola z wotum zaufania. Trwa sesja absolutoryjna

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Archiwum: XXVII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: XXVII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Władze Opola podsumowały budżet za 2020 rok. Z danych wynika, że plan dochodów wyniósł ponad miliard 286 milionów złotych, a plan wydatków to miliard 252 milionów złotych. Co ważne, nadwyżka wyniosła ponad 34,5 miliona złotych. Według prezydenta i części radnych ten budżet był bardzo dobry. Jednak część rajców się z tym nie zgadza.
- Pierwotnie budżet wynosił miliard 561 milionów złotych, ale ostatecznie zmieniał on się w trakcie roku. Pojawiła się pandemia, która znacząco wpłynęła na nasze finanse - mówi Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik opolskiego ratusza.

- Podjęliśmy szereg działań, wprowadzających między innymi małą tarczę dla przedsiębiorców, aby ich uchronić. To były zwolnienia z czynszu, najmu, dzierżawy dla tych, którzy prowadzili działalność na zasobie komunalnym. Dodatkowo umorzyliśmy im podatek - mówiła na sesji Renata Ćwirzeń-Szymańska.

Jednak przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS Michał Nowak uważa, że budżet jest źle zarządzany. Szczególnie jeśli chodzi o wydatkowanie pieniędzy na remonty dróg i chodników.

- Są bardzo małe inwestycje w drogi i chodniki. Pokazała to też Komisja Rewizyjna w swoim badaniu budżetu, że są bardzo niewielkie pieniądze przekazywane. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że rok był trudny i została wygospodarowana nadwyżka budżetowa. Jednak warto pamiętać, że została ona ze sprzedaży udziałów. Uważamy, że skala zadłużenia Opola jest bardzo wysoka.

Natomiast szef klubu Koalicji Obywatelskiej Przemysław Pospieszyński jest zdania, że miasto sobie dobrze poradziło w zeszłym roku z wydatkami w budżecie.

- Inwestycje były rozpoczęte, kontynuowane, pojawiły się też nowe. Była pomoc dla przedsiębiorców, w ramach możliwości, jakie miasto mogło zaproponować. Te finanse na koniec roku wyglądały dobrze, więc perspektywy dla miasta na przyszłość są dobre.

Dodajmy, że w 2020 roku ratusz przekazał między innymi 5,6 miliona złotych na drogi oraz chodniki w mieście, 30 milionów złotych na gospodarkę mieszkaniową oraz 346 milionów na oświatę.

Podczas dzisiejszej (24.06) sesji prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski otrzymał od radnych wotum zaufania. Za głosowało 21 radnych, a 3 było przeciw. Przed prezydentem jeszcze głosowanie opolskiej rady miasta nad absolutorium.
Renata Ćwirzeń-Szymańska
Michał Nowak
Przemysław Pospieszyński

Wiadomości z regionu

2022-01-16, godz. 19:45 Raport dnia: lekarze ostrzegają przed Omikronem. "Będziemy mieli bardzo dużo przypadków zakażeń nowym wariantem… Minionej doby potwierdzono w Polsce 14 667 zakażeń koronawirusem - poinformowało dzisiaj (16.01) Ministerstwo Zdrowia. To o 32 procent więcej w porównaniu… » więcej 2022-01-16, godz. 19:00 Uwaga, nadciąga silny wiatr. W poniedziałek w regionie może wiać w porywach do 90 km/h Uwaga, będzie mocno wiało. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego regionu. W poniedziałek (17.01) między 6:00 a 17:00 prognozuje się wystąpienie… » więcej 2022-01-16, godz. 17:43 Wspólne kolędowanie z opolskimi motocyklistami w Prudniku Lesie cieszyło się dużym zainteresowaniem Dopisała frekwencja uczestników Motocyklowego Kolędowania w Prudniku Lesie. Impreza ta odbyła się po raz 15. Atmosfera wspólnego kolędowania przyciągnęła… » więcej 2022-01-16, godz. 17:30 Suknie klasyczne, garnitury kolorowe - nowe trendy na targach ślubnych w Opolu [ZDJĘCIA] Słodycze, drinki, biżuteria, fotografie, garnitury, suknie i wiele innych ślubnych akcesoriów można zobaczyć na targach skierowanych do przyszłych par młodych… » więcej 2022-01-16, godz. 17:15 W namysłowskim magistracie działa grupa wolontariacka. "Mamy na swoim koncie już kilka akcji" Okazują serce nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Mowa o urzędnikach z namysłowskiego magistratu, którzy założyli wśród pracowników… » więcej 2022-01-16, godz. 16:30 "Więcej pociągów powinno się zatrzymywać na stacji Kędzierzyn-Koźle". Do ministra infrastruktury trafiło pismo… Więcej pociągów intercity powinno zatrzymywać się w Kędzierzynie-Koźlu - tak uważa senator Beniamin Godyla (KO), który interweniował w tej sprawie u… » więcej 2022-01-16, godz. 16:00 Na szpitalną pediatrię covidową w Kędzierzynie-Koźlu nie trafiło ani jedno zaszczepione dziecko Żadne z dzieci w naszym regionie, które ciężko przeszło zarażenie koronawirusem i trafiło do szpitala, nie było zaszczepione. Od początku pandemii było… » więcej 2022-01-16, godz. 15:00 Czy w sezonie wiosenno-letnim uda się organizować koncerty i teatr w wołczyńskiej tężni? Koncerty plenerowe, teatry uliczne i rozmaite spotkania tematyczne. Tego roku podobne wydarzenia mają odbywać się przy otwartej kilka miesięcy temu tężni… » więcej 2022-01-16, godz. 14:30 Bez zmian w przepisach nie będzie nocnych dyżurów aptek. "Dyżury aptek do godziny 23:00 stają się standardem" Żeby zapewnić dostęp do aptek w nocy, w czasie świąt i weekendów, potrzebne są zmiany w przepisach, umożliwiające finansowanie dyżurów aptek przez Narodowy… » więcej 2022-01-16, godz. 13:45 Przyjąć odpowiedzialną postawę i nie narażać innych. Opolski sanepid przypomina o zasadach kwarantanny i izolacji Opolski sanepid przypomina o zasadach postępowania w przypadku nałożenia kwarantanny i izolacji. - Musimy przyjmować postawę odpowiedzialną i nie narażać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »