Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 14:13 Autor: Monika Matuszkiewicz

Prezydent Opola z wotum zaufania. Trwa sesja absolutoryjna

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Archiwum: XXVII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: XXVII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Władze Opola podsumowały budżet za 2020 rok. Z danych wynika, że plan dochodów wyniósł ponad miliard 286 milionów złotych, a plan wydatków to miliard 252 milionów złotych. Co ważne, nadwyżka wyniosła ponad 34,5 miliona złotych. Według prezydenta i części radnych ten budżet był bardzo dobry. Jednak część rajców się z tym nie zgadza.
- Pierwotnie budżet wynosił miliard 561 milionów złotych, ale ostatecznie zmieniał on się w trakcie roku. Pojawiła się pandemia, która znacząco wpłynęła na nasze finanse - mówi Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik opolskiego ratusza.

- Podjęliśmy szereg działań, wprowadzających między innymi małą tarczę dla przedsiębiorców, aby ich uchronić. To były zwolnienia z czynszu, najmu, dzierżawy dla tych, którzy prowadzili działalność na zasobie komunalnym. Dodatkowo umorzyliśmy im podatek - mówiła na sesji Renata Ćwirzeń-Szymańska.

Jednak przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS Michał Nowak uważa, że budżet jest źle zarządzany. Szczególnie jeśli chodzi o wydatkowanie pieniędzy na remonty dróg i chodników.

- Są bardzo małe inwestycje w drogi i chodniki. Pokazała to też Komisja Rewizyjna w swoim badaniu budżetu, że są bardzo niewielkie pieniądze przekazywane. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że rok był trudny i została wygospodarowana nadwyżka budżetowa. Jednak warto pamiętać, że została ona ze sprzedaży udziałów. Uważamy, że skala zadłużenia Opola jest bardzo wysoka.

Natomiast szef klubu Koalicji Obywatelskiej Przemysław Pospieszyński jest zdania, że miasto sobie dobrze poradziło w zeszłym roku z wydatkami w budżecie.

- Inwestycje były rozpoczęte, kontynuowane, pojawiły się też nowe. Była pomoc dla przedsiębiorców, w ramach możliwości, jakie miasto mogło zaproponować. Te finanse na koniec roku wyglądały dobrze, więc perspektywy dla miasta na przyszłość są dobre.

Dodajmy, że w 2020 roku ratusz przekazał między innymi 5,6 miliona złotych na drogi oraz chodniki w mieście, 30 milionów złotych na gospodarkę mieszkaniową oraz 346 milionów na oświatę.

Podczas dzisiejszej (24.06) sesji prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski otrzymał od radnych wotum zaufania. Za głosowało 21 radnych, a 3 było przeciw. Przed prezydentem jeszcze głosowanie opolskiej rady miasta nad absolutorium.
Renata Ćwirzeń-Szymańska
Michał Nowak
Przemysław Pospieszyński

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »