Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-18, 16:19 Autor: Daniel Klimczak

Służby wojewody sprawdzają, czy uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Namysłowa została podjęta zgodnie z przepisami

Urząd Wojewódzki w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Urząd Wojewódzki w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Boczek]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Boczek]
Sesja rady miejskiej w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Sesja rady miejskiej w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Służby wojewody sprawdzą, czy uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Namysłowa została podjęta zgodnie z przepisami [fot. Bartłomiej Stawiarski / Facebook]
Służby wojewody sprawdzą, czy uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Namysłowa została podjęta zgodnie z przepisami [fot. Bartłomiej Stawiarski / Facebook]
Nadzór prawny wojewody ma wątpliwości, czy uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Namysłowa jest zgodna z przepisami.
W sprawie zostało wszczęte postępowanie. Jak mówi rzecznik prasowy wojewody opolskiego Martyna Kolemba-Gaschka, przyczyną są braki formalne.

- Wobec tej uchwały wszczęto postępowanie nadzorcze. Przyczyną wszczęcia tego postępowania jest istotne naruszenie przez radę miejską w Namysłowie jednego z artykułów Ustawy o samorządzie gminnym, a polega ono na tym, iż po prostu zabrakło uzasadnienia co do uchwały. Teraz czekamy na rozwój sytuacji - tłumaczy.

Sprawa powinna zostać wyjaśniona na początku lipca. Jeśli uchwała zostanie uznana za podjętą z naruszeniem prawa, wówczas nadzór prawny wojewody najprawdopodobniej zdecyduje o jej uchyleniu.

Przypomnijmy, że głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza Namysłowa odbyło się 27 maja. Tego samego dnia radni nie udzielili Bartłomiejowi Stawiarskiemu także absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Jak jednak wyjaśnia prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu Grzegorz Czarnocki, decyzja ta ma jedynie wymiar symboliczny.

- To nie oznacza, że została podjęta uchwała o przeciwnej treści. Żeby taką uchwałę podjąć, musiałby być złożony wniosek o komisji rewizyjnej o nieudzieleniu absolutorium i taki z kolei wniosek musiałby uzyskać wymaganą przepisami większość. Przepisy prawa nie wiążą z taką sytuacją żadnych konsekwencji. Ta uchwała fizycznie nie istnieje - dodaje.

Do podobnej sytuacji doszło wczoraj (17.06) w Brzegu. Włodarzowi tego miasta także zabrakło po jednym głosie do otrzymania wotum zaufania i absolutorium.

Dodajmy, że w przypadku nieudzielenia burmistrzowi wotum zaufania przez dwa kolejne lata, rada miejska może zdecydować o rozpisaniu referendum w sprawie jego odwołania. Sytuacja taka będzie jednak mogła nastąpić wtedy, gdy nadzór wojewody nie uchyli uchwały w tej sprawie.
Martyna Kolemba-Gaschka
Grzegorz Czarnocki

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 09:15 Granat przy ul. Partyzanckiej. Niewybuch znaleziono w paczce bez adresu, ewakuowano pracowników firmy kurierskiej W jednej z firm kurierskich przy ulicy Partyzanckiej w Opolu znaleziono granat bez zawleczki. W związku z zagrożeniem pracownicy zostali ewakuowani, a teren… » więcej 2021-08-04, godz. 09:00 Przypominają o potyczkach powstańczych dzięki projektowi i dotacji. Sto lat temu działo się wiele w Kostowie obok… 'Chwała powstańcom śląskim' to tytuł projektu realizowanego w Kostowie i okolicy (gmina Byczyna). 23 maja 1921 doszło tam do potyczki, więc sto lat po zrywie… » więcej 2021-08-04, godz. 08:00 Sołectwo i gmina połączyły siły. Efekt - ocieplony budynek świetlicy Ortowice to jedna z mniejszych miejscowości gminy Bierawa. Miejscowi społecznicy połączyli siły z urzędnikami i udało się przygotować budżet tak, że… » więcej 2021-08-04, godz. 07:15 Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Nie tylko w lesie i przy drodze, także na opuszczonej posesji Są zostawiane w lesie, przy ruchliwych drogach czy na opuszczonej posesji. Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Zdaniem wolontariuszy Towarzystwa Opieki… » więcej 2021-08-04, godz. 07:00 Strzelce Opolskie: są pierwsze wyniki prac ekshumacyjnych - więźniów chowano nago, trumny wrzucano jak popadnie [Z… Po tygodniu od rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich odkryto kilkadziesiąt jam grobowych, pochodzących… » więcej 2021-08-03, godz. 21:00 Urząd marszałkowski przyznał kolejne dotacje na przedsięwzięcia kulturalne. Wsparcie dla 23 inicjatyw Festiwal Opolskie Lamy, konfrontacje literackie Syfon w Brzegu i rzeźbiarski plener artystyczny. Między innymi te inicjatywy kulturalne otrzymają dotacje w… » więcej 2021-08-03, godz. 20:00 Zdzieszowice: kilkanaście tysięcy gmina zapłaciła w tym roku za naprawę tego, co zniszczyli wandale Coraz większe problemy z wandalami ma gmina Zdzieszowice. Od początku roku na naprawianie strat wyrządzonych przez nieznanych sprawców samorząd wydał już… » więcej 2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »