Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-21, 12:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta. "Wykazali się dużą miłością do Polski i honorem" [ZDJĘCIA]

Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta [fot. A. Pospiszyl]
Sto lat temu 21 maja 1921 roku rozpoczęła się ofensywa militarna wokół Góry św. Anny. Trwające tydzień walki były najcięższymi w czasie III Powstania Śląskiego. W czasie tej bitwy szczególne zasługi mieli kadeci, czyli uczniowie szkół wojskowych, wielu z nich poniosło śmierć. Na pamiątkę tych wydarzeń, z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego, w dniu 21 maja, do wybuchu II wojny światowej, obchodzone było święto korpusu kadetów.
Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej w pięciu miejscach w Polsce zorganizowało uroczystości rocznicowe. W naszym województwie odbyły się one na Górze św. Anny, w Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa.

W uroczystościach wzięli udział kadeci z Zespołu Szkół w Tułowicach, Kalina Laszewicz, Paweł Majewski i Kinga Majeranowska.

- Jesteśmy tutaj dzisiaj z okazji Dnia Kadeta, czyli naszego dnia, i dnia tych, którzy walczyli tutaj, były to osoby też w naszym wieku. Jeśli walczy się o swój własny kraj, to dla przyszłości warto o to walczyć. Wykazali się dużą miłością do Polski i honorem. Powinniśmy o nich pamiętać przez całe życie - mówią uczniowie.

W uroczystościach, które odbyły się w reżimie pandemicznym, wzięła udział tylko mała grupa uczniów tułowickiego liceum, ale dyrektor Adam Sinicki zapowiedział, że wizyty w Muzeum Czynu Powstańczego będą w programie nauczania wszystkich klas mundurowych.

- Chcielibyśmy przybliżyć młodzieży, z czym związane jest właśnie słowo „kadet”. Że to brzmi dumnie, że jest związane z tradycją, z historią. Najlepszym ku temu miejscem jest właśnie Góra św. Anny i okolice, między innymi miejsce, w którym zginął Karol Hieronim Chodkiewicz. On był rówieśnikiem naszych uczniów – mówi Adam Sinicki.

Pod tablicą upamiętniającą kadetów, która znajduje się w budynku Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny złożono wieńce i znicze. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w kuratorskim zwiedzaniu wystawy dotyczącej powstania.

- Część dzisiejszej uroczystości odbywa się także poza muzeum – mówi Marcin Żukowski z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. - Zabieramy grupę uczniów do Oleszki, na pola nad wsią Oleszka, gdzie zginął Karol Chodkiewicz. Tam jest upamiętnione to miejsce. Wspólnie złożymy kwiaty, opowiemy o tym, co tam się działo. Powiedzmy że jest to taki mini rajd do miejsca historycznego.

Uroczystości z okazji Dnia Kadeta odbyły się także w Łobzowie, Modlinie, Chełmnie, Rawiczu i Warszawie, gdzie dzisiaj (21.05) wyemitowane zostanie przesłanie do współczesnej społeczności kadeckiej Wacława Gąsiorowskiego z Londynu, który uczył się w Junackiej Szkole Kadetów działającej przy armii Andersa.
Kalina Laszewicz, Paweł Majewski i Kinga Majeranowska
Adam Sinicki
Marcin Żukowski

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej 2021-09-28, godz. 14:55 Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym… Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję z okazji 30. rocznicy podpisania porozumienia pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec… » więcej 2021-09-28, godz. 13:00 Kończy się sezon prac archeologicznych w Nowej Cerekwi. W tym roku udało się wydobyć dużo naczyń ceramicznych Dobiegają końca tegoroczne prace na stanowisku archeologicznym w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. W ostatnich miesiącach w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała… » więcej 2021-09-28, godz. 12:45 Policja ostrzega - jesień to też czas wzmożonego ruchu pojazdów rolniczych Jesień, podobnie jak żniwa, to czas wzmożonych prac rolnych i większego ruchu pojazdów rolniczych na drogach. Szybciej zapadający zmrok dodatkowo pogarsza… » więcej 2021-09-28, godz. 11:45 Strażacy ze Strzeleczek mają wyremontowaną remizę Po ponad roku stacjonowania w stodole jednego z rolników, samochody OSP Strzeleczki wróciły do boksów garażowych. Zakończyła się przebudowa tamtejszej… » więcej 2021-09-28, godz. 11:15 Pijany spowodował stłuczkę i uciekał autostradą jadąc pod prąd Pijany kierowca spowodował kolizję, uciekał pod prąd remontowanym odcinkiem autostrady A4, a gdy został zatrzymany przez mundurowych okazało się, że miał… » więcej 2021-09-28, godz. 10:55 975 nowych zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie potwierdzono 8 infekcji [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 na Opolszczyźnie. Zmarło 29 kolejnych chorych, z czego 27 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-09-28, godz. 10:43 Kolizja w Lędzinach. Samochód sam zadzwonił po pomoc Dwa samochody osobowe zderzyły się w Lędzinach przy ulicy Ozimskiej, czyli drodze krajowej nr 46. Służby o zdarzeniu poinformował samochód poprzez system… » więcej 2021-09-28, godz. 09:25 41 milionów złotych dla Opolszczyzny z "Polskiego Ładu". Rafał Bartek: To kropla w morzu Dodatkowe 41 milionów złotych ma otrzymać województwo opolskie w latach 2022-2030. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa i jest to skutek wprowadzenia… » więcej 2021-09-28, godz. 09:20 Chcą wyburzyć starą szkołę, żeby wybudować blok mieszkalny Stojący od kilkunastu lat pusty budynek byłej szkoły w Zawadzkiem ma szansę zniknąć z krajobrazu miasta. Gmina przystąpiła do inicjatywy mieszkaniowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »