Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-12, 20:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń, w naszym regionie - 125 [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Koronawirus w Polsce - stan na 12 maja [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 12 maja [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Mapa wolny terminów szczepień w Polsce - stan na 12 maja [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Mapa wolny terminów szczepień w Polsce - stan na 12 maja [fot. Maciej Zieliński/PAP]
8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4255 kolejnych infekcjach i śmierci 343 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 87 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 256 osób.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy osiem przypadków śmiertelnych. To po dwóch mieszkańców z powiatu kluczborskiego i Opola. Dodatkowo po jednym przypadku zgonu odnotowano w powiecie głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i namysłowskim.

Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie wykryto w Opolu - 25. Kolejne przypadki dotyczą powiatów: nyskiego (18), opolskiego (14), krapkowickiego (13), prudnickiego (11), brzeskiego (10), kędzierzyńsko-kozielskiego (9), namysłowskiego (8), strzeleckiego i kluczborskiego (5), oleskiego (4) i głubczyckiego (2).

W skali kraju najwięcej nowych zakażeń ma województwo śląskie (634), wielkopolskie (523) i mazowieckie (503).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 2 842 339. Do tej pory zmarło 70 679 osób, a wyzdrowiało 2 582 519. W szpitalach pozostaje 14 359 pacjentów, z czego 1859 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 338 łóżek i 30 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 597, a respiratorów 60.

Do 23 maja został wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku nagłego zamknięcia placówki edukacyjnej z powodu koronawirusa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko, gdy szkoła, żłobek, przedszkole zostały zamknięte, ale też, jeśli konkretna placówka funkcjonuje w ograniczonym zakresie i nie jest w stanie zaopiekować się wszystkimi dziećmi. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia, a warunkiem wypłaty świadczenia jest podleganie przez rodzica ubezpieczeniu chorobowemu. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Należy jednak pamiętać, że ZUS nie wypłaci zasiłku, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się z bliskimi i wyjść na zakupy. Słoneczna pogoda sprzyja także wyjściom do ogrodów. Luzowanie obostrzeń było możliwe, bo zdecydowana większość mieszkańców opolskich DPS-ów jest już zaszczepiona przeciw COVID-19. Zarówno dyrektorzy placówek, jak i sami seniorzy przyznają, że czują ulgę, bo wróciła radość życia. Dodajmy, że w ramach kolejnego etapu luzowania obostrzeń od soboty (15.05) zostanie zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Wtedy też podopieczni domów pomocy społecznej będą mogli odetchnąć pełną piersią.

Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto. To zawód cieszący się dużym zaufaniem społecznym, zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Jednak cały czas kadra pielęgniarek i położnych boryka się deficytem nowego personelu. Jak dodaje Elżbieta Mieszkowska, wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Opolu - nasza praca w wyniku pandemii stała się bardzo ciężka. Potrzeba nam dużo siły, abyśmy mogły podołać obowiązkom.

Z okazji tego święta z konsultantami wojewódzkimi w wybranych dziedzinach pielęgniarstwa spotkał się wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Wojewoda wyraził wdzięczność za zaangażowanie pielęgniarek i pielęgniarzy w ich codziennej pracy. - Stan epidemii, w jakim się znajdujemy jest dla nas wszystkich nowy i trudny. Jestem pełen uznania dla państwa profesjonalizmu - akcentował przedstawiciel rządu w terenie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niewielkie przyspieszenie w znoszeniu obostrzeń. Instytucje kultury, w tym kina, teatry i świetlice, zostaną otwarte nie 29, tylko 21 maja, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. O jeden dzień - z soboty 29 maja na piątek 28 maja przesunięte zostanie otwarcie sal restauracyjnych, oraz siłowni i klubów fitness. Według rządu na taką zmianę pozwala poprawiająca się sytuacje epidemiczna.

Do końca miesiąca Europejska Agencja Leków ogłosi decyzję w sprawie szczepionek przeciw koronawirusowi dla młodzieży od 12 do 15 lat produkcji BioNTech i Pfizer. Poinformował o tym ekspert unijnej agencji Marco Cavaleri. Wniosek o rozszerzenie stosowania preparatów, które są obecnie dostępne dla osób powyższej 16 roku życia, konsorcjum złożyło w ubiegłym tygodniu. Szczepionki dla młodzieży produkcji BioNTech i Pfizer zatwierdził już amerykański rząd.

Pięć tysięcy złotych jednorazowego dodatku otrzymają pracownicy niemedyczni służby zdrowia zaangażowani w walkę z epidemią. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wskazał, że wsparcie otrzymają między innymi salowe, noszowi i kierowcy karetek. Jak zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, dodatek będzie wypłacony prawdopodobnie w czerwcu.

Koronawirus w Polsce - stan na 12 maja [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 12 maja [fot. Maciej Zieliński/PAP]

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »