Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-12, 17:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto

Pielęgniarka [fot. sxc.hu]
Pielęgniarka [fot. sxc.hu]
Pielęgniarki [fot. Katarzyna Doros]
Pielęgniarki [fot. Katarzyna Doros]
Położna (fot. Sandor Weisz/ flickr.com na podstawie CC BY-NC 2.0)
Położna (fot. Sandor Weisz/ flickr.com na podstawie CC BY-NC 2.0)
Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto. To zawód cieszący się dużym zaufaniem społecznym, zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Jednak cały czas kadra pielęgniarek i położnych boryka się deficytem nowego personelu.
- Nasza praca w wyniku pandemii stała się bardzo ciężka. Potrzeba nam dużo siły, abyśmy mogły podołać obowiązkom - mówi Elżbieta Mieszkowska, wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Opolu.

- Pielęgniarki oraz położne są już teraz bardzo zmęczone i czekają tylko na możliwość skorzystania z urlopu. Choć zaległości urlopowe w tej grupie zawodowej są ogromne, więc z tego też wynika, że są bardzo przemęczone. Natomiast starają się bardzo, żeby praca była wykonana bardzo dobrze i na wysokim poziomie. Cieszymy się, że pacjenci to widzą i dziękują nam za naszą pracę.

- Ten zawód wymaga nieustannych kursów, szkoleń i kształcenia. Zmieniają się sposoby leczenia oraz sprzęt. A nas ciągle jest za mało - dodaje Mieszkowska.

- W moim odczuciu jest coraz mniejsze zainteresowanie kształceniem się w tych zawodach. Wynika to chociażby z liczby absolwentów. W porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat to tych absolwentów jest coraz mniej i jest to duże zagrożenie dla społeczeństwa.

Dodajmy, że Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych ustanowiony został w 1973 roku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek podczas kongresu w Meksyku. Data tego święta nawiązuje do dnia urodzin Florence Nightingale - założycielki pierwszej na świecie szkoły pielęgniarskiej.
Elżbieta Mieszkowska 1
Elżbieta Mieszkowska 2

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »