Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-12, 18:30 Autor: Katarzyna Doros

Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła radość życia"

Ogród Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Ogród Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się z bliskimi i wyjść na zakupy. Słoneczna pogoda sprzyja także wyjściom do ogrodów. Luzowanie obostrzeń było możliwe, bo zdecydowana większość mieszkańców opolskich DPS-ów jest już zaszczepiona przeciw COVID-19. Zarówno dyrektorzy placówek, jak i sami seniorzy przyznają, że czują ulgę, bo wróciła radość życia.
- Jest trochę ulgi, tym bardziej, że jak jest taka pogoda możemy wyjść sobie na zakupy, na korytarz i wyjść z pokoi. Był taki okres, że tutaj dwa miesiące byliśmy zamknięci w pokojach - mówi jeden z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu.

- To było straszne być tak długi czas w zamknięciu. A teraz mogę sobie na wózku jeździć po dworze. A ja lubię słońce i fajnie, że tak jest jak jest - dodaje pani Lidia.

- Nasi opiekunowie starają się jak najczęściej wychodzić na zewnątrz z podopiecznymi - mówi Teresa Słonina, kierownik Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. - Najbliżsi odwiedzają naszych podopiecznych przeważnie w holu. Zapisują się wcześniej telefonicznie lub też wychodzą na podwórko, jeśli jest ładna pogoda. Natomiast mieszkańcy wychodzą na zakupy. Maseczki oczywiście mają założone, wszyscy są zaszczepieni, czują się dobrze, ewidentnie widać, że tego im bardzo brakowało.

- Jeśli pogoda dopisuje odwiedziny mogą odbywać się w ogrodzie, wtedy nie stawiamy żadnych warunków. Z kolei do odwiedzin osób niezaszczepionych lub schorowanych, aby było bezpiecznie wyznaczyliśmy specjalny pokój - mówi Tatiana Filipkowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu. - Ten deficyt kontaktów społecznych jest tak duży, że trudno oczekiwać, by został wyrównany już po pierwszych kilku dniach obecności rodzin. Spodziewamy się, że poprawa sytuacji zdrowotnej nastąpi w miarę szybko, gdyż rodziny po tej rozłące też pragną się spotkać ze swoimi krewnymi. Proszę pamiętać, że stołówka była zamknięta, terapia była zamknięta, rehabilitacja. Ale jeżeli ten kontakt między sąsiadami z pokoju i przyjaciółmi się odrodził, to już jest światełko w tunelu.
seniorzy
Teresa Słonina
Tatiana Filipkowska

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »