Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 09:59 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Szkoły w Straduni i Izbicku zlikwidują przestarzałe kotłownie. Będzie ekologicznie i taniej

Budynek szkoły w Izbicku [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Budynek szkoły w Izbicku [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dzięki unijnemu wsparciu gminy Walce i Izbicko ocieplą budynki dwóch szkół i zlikwidują działające w nich od lat wielkie kotłownie węglowe. Zyskają nie tylko samorządy, które będą płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale również okoliczni mieszkańcy, którzy musieli wdychać pyły zawieszone, wyrzucane w powietrze z kominów szkolnych kotłowni.
- Dzięki pieniądzom z Aglomeracji Opolskiej wykonamy remont tej części szkoły w Izbicku, która jeszcze nie przeszła modernizacji – mówi wójt Brygida Pytel. - Ocieplenie ścian, dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, nowa instalacja centralnego ogrzewania, montaż paneli fotowoltaicznych, no i przede wszystkim zmiana sposobu ogrzewania. Będziemy tę szkołę przyłączać do sieci gazowej.

Koszt docieplenia izbickiej podstawówki to 2,7 mln zł z czego milion pokryje dofinansowanie. Mniejszy jest koszt termomodernizacji szkoły w Straduni – wynosi on 900 tys. zł z czego wsparcie unijne to 550 tys. zł.

- Cieszę się, że dzięki dotacji będziemy mogli wykonać ten remont – mówi Marek Śmiech, wójt gminy Walce. - Zakres prac obejmuje między innymi wymianę dachu, docieplenie stropów, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, wymianę oświetlenia na ledowe, wymianę centralnego ogrzewania wraz z kotłownią oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

Obie inwestycje mają być gotowe w trzecim kwartale 2022 roku.
Brygida Pytel
Marek Śmiech

Wiadomości z regionu

2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-07, godz. 20:00 Rodzic pyta, czy cztery sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół to dobry pomysł? Kuratorium odpowiada… - Cztery duże sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu do nauki stacjonarnej i niezapowiedziane kartkówki, których można się spodziewać. Czy tak właśnie… » więcej 2021-05-07, godz. 18:30 Ogłaszała, że odda dziecko do adopcji i naciągała mężczyzn w internecie. Kamila Z. dopuściła się 21 przestępstw… Kamila Z., która publikowała w internecie anonse o gotowości oddania dziecka do adopcji i dopuściła się w sumie 21 przestępstw, może trafić do więzienia… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 Uciążliwym objazdem będziemy jeździć dłużej? Kolejne opóźnienie przy budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie… Wszystko wskazuje na to, że przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu nie zakończy się w sierpniu. Według umowy między miastem… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 W asyście kompani honorowej policji pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego. Funkcjonariusz został śmiertelnie… W Raciborzu pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego, który we wtorek (04.05) został śmiertelnie postrzelony w trakcie policyjnej interwencji. W uroczystościach… » więcej 2021-05-07, godz. 18:00 Ciężarówka w rowie na drodze wojewódzkiej, potrącenie rowerzystki w Opolu W miejscowości Kup, na drodze wojewódzkiej 461 w kierunku Brynicy i Jełowej samochód ciężarowy wpadł do rowu. » więcej 2021-05-07, godz. 17:00 Jest akt oskarżenia w sprawie o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Do 10 lat więzienia grozi Krzysztofowi M, który w grudniu ubiegłego roku podczas imprezy w mieszkaniu miał ciężko ranić nożem właściciela lokalu. Prokuratura… » więcej 2021-05-07, godz. 16:30 Pijana urzędniczka przyszła do pracy w nyskim urzędzie miejskim. Burmistrz na razie nie komentuje sprawy Kompletnie pijana w pracy była jedna z urzędniczek nyskiego magistratu. Do takiej sytuacji doszło 27 kwietnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »