Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 09:59 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Szkoły w Straduni i Izbicku zlikwidują przestarzałe kotłownie. Będzie ekologicznie i taniej

Budynek szkoły w Izbicku [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Budynek szkoły w Izbicku [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dzięki unijnemu wsparciu gminy Walce i Izbicko ocieplą budynki dwóch szkół i zlikwidują działające w nich od lat wielkie kotłownie węglowe. Zyskają nie tylko samorządy, które będą płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale również okoliczni mieszkańcy, którzy musieli wdychać pyły zawieszone, wyrzucane w powietrze z kominów szkolnych kotłowni.
- Dzięki pieniądzom z Aglomeracji Opolskiej wykonamy remont tej części szkoły w Izbicku, która jeszcze nie przeszła modernizacji – mówi wójt Brygida Pytel. - Ocieplenie ścian, dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, nowa instalacja centralnego ogrzewania, montaż paneli fotowoltaicznych, no i przede wszystkim zmiana sposobu ogrzewania. Będziemy tę szkołę przyłączać do sieci gazowej.

Koszt docieplenia izbickiej podstawówki to 2,7 mln zł z czego milion pokryje dofinansowanie. Mniejszy jest koszt termomodernizacji szkoły w Straduni – wynosi on 900 tys. zł z czego wsparcie unijne to 550 tys. zł.

- Cieszę się, że dzięki dotacji będziemy mogli wykonać ten remont – mówi Marek Śmiech, wójt gminy Walce. - Zakres prac obejmuje między innymi wymianę dachu, docieplenie stropów, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, wymianę oświetlenia na ledowe, wymianę centralnego ogrzewania wraz z kotłownią oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

Obie inwestycje mają być gotowe w trzecim kwartale 2022 roku.
Brygida Pytel
Marek Śmiech

Wiadomości z regionu

2021-08-03, godz. 20:00 Zdzieszowice: kilkanaście tysięcy gmina zapłaciła w tym roku za naprawę tego, co zniszczyli wandale Coraz większe problemy z wandalami ma gmina Zdzieszowice. Od początku roku na naprawianie strat wyrządzonych przez nieznanych sprawców samorząd wydał już… » więcej 2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Nocne wyścigi w Opolu gehenną dla mieszkańców ul. Plebiscytowej i Ozimskiej. ''Jesteśmy stałymi bywalcami z telefonami… Ryk silników i strzelające tłumiki - to dźwięki, z którymi w każdy weekend zmagają się mieszkańcy ul. Plebiscytowej i Ozimskiej w Opolu. Jak informują… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Brzeg: wyrobisko po byłej cegielni może stać się lokalną atrakcją. Miasto chce stworzyć tam lepsze warunki do w… Brzeg chce lepiej zagospodarować okolice stawu przy ulicy Kusocińskiego. Magistrat planuje wybudować tam ścieżkę dydaktyczną wraz z infrastrukturą przeznaczoną… » więcej 2021-08-03, godz. 15:30 Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można… » więcej 2021-08-03, godz. 15:20 Kolejarz z racicami i brodą pojawił się w Kędzierzynie-Koźlu Ma specjalną lampę i gwizdek, na głowie czapkę, a ubrany jest w kolejarski mundur. Koziołek - kolejarz to kolejna figurka, która stanęła w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Rozpoczął się II etap remontu nyskiego rynku. Są utrudnienia Rozpoczął się II etap przebudowy nyskiego rynku. W czasie prac nie zabraknie utrudnień, już teraz kierowcy i piesi muszą liczyć się z ograniczeniami w… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Olescy policjanci przechwycili amfetaminę, ecstasy i marihuanę. Zatrzymano dwóch mężczyzn Dwóch mężczyzn podejrzanych o przestępczość narkotykową zatrzymali olescy policjanci. 44-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego miał uprawiać marihuanę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »