Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-02, 17:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Wieś zatrzymała się w czasie, nie czuć tam klimatu górskiego". Mieszkańcy Jarnołtówka oraz turyści czekają na inwestycje

Jarnołtówek, serce Gór Opawskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jarnołtówek, serce Gór Opawskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sanatorium dla dzieci "Aleksandrówka" w Jarnołtówku © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Sanatorium dla dzieci "Aleksandrówka" w Jarnołtówku © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
"Ta wioska zatrzymała się w czasie"- tak o Jarnołtówku mówi jeden z radnych Głuchołaz. Mieszkańcy od kilku lat walczą o nowe inwestycje, między innymi o oświetlenie, budowę i remont chodników. W tym roku gmina Głuchołazy postanowiła przygotować tylko dokumentację projektową parkingu. To w ramach rządowego programu wsparcia dla samorządów leżących na terenach górskich. Głuchołazy otrzymały na inwestycje 4 miliony złotych.
- Parking to jedno, ale nam brakuje na przykład bezpiecznego przejścia dla turystów. Ci w sezonie nie mogą przejść poboczem drogi, bo nie ma chodników - mówi Dawid Kowol, były sołtys Jarnołtówka.

- Nie ma ani ścieżki rowerowej, ani chodnika. Moim zdaniem, w pierwszej kolejności powinno się nadrobić zaszłości, a przynajmniej próbować je nadrabiać. Trzeba zapewnić mieszkańcom podstawową infrastrukturę, godną XXI wieku. To jest oświetlenie w ciągu dróg gminnych, także tych szutrowych, prowadzących na osiedla. Niekoniecznie najbardziej istotnych z punktu widzenia turystycznego.

Według Grzegorza Ptaka, radnego Głuchołaz, pomysł parkingu jest dobry, bo od czegoś trzeba zacząć. Jednak jego zdaniem, to nie przyciągnie turystów.

- w Jarnołtówku brakuje z całą pewnością atrakcji wizualnych dla turystów. To znaczy, wjeżdżając do wioski widzimy Kopę Biskupią w tle, natomiast nie czujemy klimatu górskiego. Wydaje mi się, że powinno być więcej infrastruktury, typu deszczochrony oraz podobne rzeczy jak na Podhalu - rzeźby drewniane. Główne drogi powinny być oświetlone, jak na przykład do Cichej Doliny, czy do parkingu pod Ziemowitem, bo to jest główna droga, która prowadzi na Kopę Biskupią.

Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński zapewnia, że robi dla wioski dużo. Zbudowana została kanalizacja i naprawiona została droga między Jarnołtówkiem a Charbielinem. Teraz będzie parking, a potem być może uruchomiona zostanie na nowo Aleksandrówka.
Dawid Kowol
Grzegorz Ptak

Wiadomości z regionu

2021-08-01, godz. 16:15 Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca kwalifikacja wojskowa Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca kwalifikacja wojskowa. Na Opolszczyźnie rozpocznie się ona 26 sierpnia w powiecie namysłowskim i potrwa… » więcej 2021-08-01, godz. 16:15 Opole upamiętni 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" w hołdzie bohaterom Warszawy zawyją syreny… - Powstańców trzeba upamiętniać i oczywiście z racji sytuacji robimy to z zachowaniem pewnego reżimu covidowego - powiedział w piątkowej porannej Loży… » więcej 2021-08-01, godz. 15:00 Nie Andrzej, nie Andreas. Park miejski w Strzelcach Opolskich będzie nosił imię rodu Renardów Po dwóch latach radni doszli do porozumienia jaką nazwę patronacką będzie miał park miejski w Strzelcach Opolskich. Nie było wątpliwości co do tego, że… » więcej 2021-08-01, godz. 14:15 Krwawa i heroiczna walka, której należy się szacunek. Działacze PiS w Kędzierzynie-Koźlu oddali honory Powstańcom… Przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwości z Kędzierzyna-Koźla w tym poseł Katarzyna Czochara upamiętnili Powstańców Warszawskich. Spotkali się przed… » więcej 2021-08-01, godz. 13:38 Po raz 19. motocykliści przyjechali do św. Anny. Tym razem wspierają dzieci z Syrii [ZDJĘCIA] Miłośnicy motocykli i ryczących silników zjechali na Górę św. Anny modlić się o zdrowie i bezpieczeństwo na drogach. Coroczna pielgrzymka do Groty Lurdzkiej… » więcej 2021-08-01, godz. 13:30 Mobilne punkty szczepień stanęły pod opolskimi kościołami. Chętnych do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 nie… Od godziny 7:00 mieszkańcy regionu mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 w mobilnych punktach przy dziesięciu parafiach w regionie. Akcję koordynuje wojewoda… » więcej 2021-08-01, godz. 12:46 Wysoka w gminie Branice gości najlepszych jeźdźców amatorów w skokach przez przeszkody W kompleksie pałacowym w Wysokiej rozgrywane są Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody w różnych kategoriach wiekowych… » więcej 2021-08-01, godz. 12:45 60 właścicieli nieruchomości wymieni kopciuchy na nowe, ekologiczne piece Ponad 700 tysięcy złotych rozdzieli między mieszkańców gmina Walce. Warunek jest jeden - pieniądze mają być przeznaczone na wymianę starych kopciuchów… » więcej 2021-08-01, godz. 11:45 Głubczyce pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju zaplanowano oficjalne obchody tego wydarzenia. W Głubczycach uroczystości odbędą… » więcej 2021-08-01, godz. 11:00 Rozpoczyna się remont, będą utrudnienia W tym tygodniu ma rozpocząć się remont ulicy Wschodniej w Zdzieszowicach. Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Problem będzie z dojazdem do domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »