Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-13, 21:45 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: 214 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 osób. Spada liczba zakażeń, ale śmiertelność jest wciąż wysoka [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - 13 kwietnia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - 13 kwietnia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 kwietnia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 kwietnia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
214 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 16 osób potwierdzono dziś (13.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 227 infekcjach. Z powodu COVID-19 zmarło 644 kolejnych chorych, z czego 216 w wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami. W ciągu doby wykonano ponad 81 900 testów na obecność koronawirusa.
Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia najwięcej nowych przypadków zakażeń w naszym województwie, bo 34 wykryto w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i 31 w powiecie nyskim. W Opolu odnotowano 28 nowych zachorowań na COVID-19, w powiecie strzeleckim - 27, w powiecie brzeskim - 18, a w krapkowickim - 17. Z kolei w powiecie prudnickim zakaziło się 16 osób, a 15 w powiecie opolskim. W powiecie kluczborskim koronawirusa potwierdzono u 14 mieszkańców oraz u 7 osób w powiecie oleskim. W powiecie głubczyckim i namysłowskim zanotowano po 2 zakażenia.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 16 przypadków śmiertelnych w związku z COVID-19. To 7 mieszkańców z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, po 2 z powiatu krapkowickiego oraz strzeleckiego. Nie żyje także jeden mieszkaniec z powiatu oleskiego, brzeskiego, głubczyckiego, kluczborskiego oraz nyskiego.

W skali kraju najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: mazowieckim (1766), śląskim (1666) i dolnośląskim (1276). Pozostałe przypadki zachorowań dotyczą mieszkańców województw: wielkopolskiego (1184), małopolskiego (1080), łódzkiego (1073), lubelskiego (817), kujawsko-pomorskiego (758), pomorskiego (614), zachodniopomorskiego (543), podkarpackiego (525), warmińsko-mazurskiego (490), świętokrzyskiego (487), lubuskiego (295), podlaskiego (264), opolskiego (214). 175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W Polsce stwierdzono dotąd 2 599 850 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 od początku pandemii w kraju zmarło 59 126 chorych.

Obecnie w szpitalach przebywa 34 619 pacjentów, z czego 3513 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 2 219 655 zakażonych, z czego 21 873 ostatniej doby. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 937 wolnych respiratorów.

Z danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w regionie hospitalizowanych jest 790 osób z COVID-19, z czego 65 wymaga wsparcia respiratora. Do dyspozycji pacjentów zakażonych koronawirusem pozostają 394 wolne łóżka i 40 respiratorów.

Dotąd w kraju wykonano 7 784 384 szczepień przeciw COVID-19. Z kolei na Opolszczyźnie 190 773 na Opolszczyźnie, z czego ponad 54 tysiące drugą dawką. Pod względem dziennej liczby wykonywanych szczepień w skali innych województw nasz region zajmuje 14 miejsce wyprzedzając jedynie Podlasie i województwo lubuskie.

Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia do osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji prasowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Przedstawiciel rządu tłumaczył, że do Korfantowa będą kierowani pacjenci po 13 dobie pobytu w szpitalu covidowym i będzie się to odbywało zgodnie z wcześniej ustalonymi kryteriami.

Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy z urzędem miejskim i starostwem. Dzisiaj (13.04) nastąpiło symboliczne odebranie gotowości (12 stanowisk do szczepienia). Szacuje się, że przy odpowiedniej dostępności szczepionek będzie możliwość podania preparatu dla 1500-2000 osób dziennie. W hali zorganizowano ruch jednostronny. Od 50 do 70 osób będzie oczekiwać w budynku, a 50 osób spędzi tu krótki czas po zaszczepieniu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu planuje szczepić przeciwko COVID-19 nawet 1400 osób dziennie. Ma to związek z rozwinięciem działalności punktu szczepień i rozpoczęciem rejestracji na szczepienia dla kolejnych osób urodzonych w latach 1962-1973. - Dotychczas w punkcie szczepionych było około 300 osób dziennie - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Od 19 kwietnia ma to być około 500, a następnie do 700 szczepionych stacjonarnie. Planujemy też zwiększenie liczby szczepień przez uruchomienie mobilnych punktów szczepień, dzięki którym moglibyśmy szczepić kolejne 700 osób dziennie. Łącznie byłoby to około 1400 osób w ciągu dnia - dodaje.

Trwają przygotowania do tworzenia masowych punktów szczepień w Opolu, które mają ruszyć 19 kwietnia. Na opolskim Toropolu, gdzie ma się szczepić nawet 2 tysiące osób dziennie rozmrożono już taflę lodowiska i układana jest specjalna nawierzchnia. Podobne przygotowania trwają na Politechnice Opolskiej, gdzie ustawiane są specjalne boksy.

Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa oferuje wiele organizacji. Wśród nich są między innymi ośrodki pomocy społecznej. Dodatkowo policja i sanepid są w stałym kontakcie z osobami, które w zamknięciu przebywają same. - Podczas wywiadu z osobą zakażoną wskazujemy, gdzie i do kogo może zadzwonić o pomoc. Często też sami udzielamy tej pomocy - mówi Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej dolegliwości utrzymujących się nawet kilka miesięcy. Chodzi o bóle mięśni, głowy, ale też problemy z koordynacją, równowagą, pamięcią i koncentracją. Dr Grzegorz Biliński, specjalista fizjoterapii i członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, na podstawie rozmów z innymi specjalistami, uważa, że wiele osób traktuje rehabilitację jak sanatorium. Rehabilitacja pocovidowa jest prowadzona między innymi w Głuchołazach, Opolu i Kamieniu Śląskim.

Do 25 kwietnia rodzice dzieci, które z uwagi na obostrzenia epidemicznie nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli czy szkół mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. - Świadczenie wynosi 80 procent wynagrodzenia - przypomina regionalny rzecznik prasowy ZUS Sebastian Szczurek.

Starostwo prudnickie wzorem innych jednostek samorządu z powodu III fali koronawirusa ogranicza bezpośrednią obsługę petentów (od 12.04). Wyjątkiem jest Wydział Komunikacji i Transportu, który, jak czytamy na stronie urzędu: w niezmienionym trybie będzie przyjmował interesantów.

W związku ze zdiagnozowanymi zakażeniami koronawirusem COVID-19 w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu, w trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników zawieszono do końca tygodnia (18.04) bezpośredni kontakt z pracownikami Urzędu Miejskiego, Urzędu Stanu Cywilnego, Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrodzieniu. Zawieszeniu ulega także funkcjonowanie stanowiska do samospisu utworzone w ramach Narodowego Spisu Powszechnego. Urzędnicy apelują o załatwianie spraw za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie bądź tradycyjnej poczty.

Koronawirus w Publicznym Przedszkolu nr 10 w Brzegu. Od dziś (13.04) do 17 kwietnia zostają częściowo zawieszone zajęcia stacjonarne w grupie dyżurującej w związku z faktem, iż 10 dzieci z tej grupy miało kontakt z osobą zakażoną. Zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Brzegu dla dzieci z grup białej, niebieskiej, pomarańczowej, zielonej, żółtej oraz czerwonej do 17 kwietnia zajęcia będą prowadzone zdalnie. Pozostała część grupy, która nie miała kontaktu z zakażonym dzieckiem, funkcjonuje w trybie stacjonarnym.

Koronawirus w Polsce - stan na 13 kwietnia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 kwietnia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 11:50 Kolejni nietrzeźwi kierowcy w rękach policji. Niechlubny rekordzista miał blisko 2 promile W miniony weekend policjanci z Brzegu zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Mężczyznom grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i… » więcej 2021-06-15, godz. 11:09 "Teraz walczymy o nowe fundusze unijne dla regionu, bo to determinuje jego rozwój". Goście Radia Opole o pracy samorządu… W Porannej Loży Radiowej pracę samorządu województwa na półmetku kadencji podsumowali wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca i radny… » więcej 2021-06-15, godz. 11:08 Kolizja na autostradzie A4. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Kolizja na opolskim odcinku autostrady A4. Do tego zdarzenia doszło na jezdni w kierunku Wrocławia, między węzłami Opole Zachód a Brzeg. » więcej 2021-06-15, godz. 11:05 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 215 nowych zakażeń. Na Opolszczyźnie nikt nie zachorował na COVID-19 [INFOGRAFI… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 zakażeniach koronawirusem. W regionie nie stwierdzono nowych infekcji. Zmarło 50 chorych, z czego 42 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-06-15, godz. 10:16 Konieczna będzie budowa nowego przedszkola w Tarnowie Opolskim. Budynek obecnego jest w złym stanie technicznym Budynek przedszkola samorządowego przy ulicy Klimasa w Tarnowie Opolskiem jest w coraz gorszym stanie technicznym. Władze gminy szukają rozwiązań, aby zastąpić… » więcej 2021-06-15, godz. 09:30 MOP-y na opolskim odcinku A4 do przebudowy, ale nie wszystkie. Ogłoszono przetarg Remont 3 Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradzie A4 zaplanowano na przyszły i kolejny rok. Na razie GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację zadania. » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 W Nysie można już korzystać z rzecznej przystani łódkowej. Inicjatywa starostwa dostarczy frajdy nawet niedoświadczonym… Ponownie można korzystać z nyskiej przystani łódkowej. Tamtejszemu starostwu udało się reaktywować tę formę rekreacji po dwóch latach przerwy. » więcej 2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »