Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-15, 09:00 Autor: Katarzyna Doros

Objawy PIMS, czyli dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu. "Spodziewamy się kolejnej fali chorych"

dziecko [fot. Pixabay]
dziecko [fot. Pixabay]
pediatria w USK [foto: USK w Opolu]
pediatria w USK [foto: USK w Opolu]
Kilka tygodni po każdej fali zachorowań na COVID-19 u wielu dzieci, które zakażenie koronawirusem przeszły łagodnie lub bezobjawowo, diagnozuje się PIMS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy. To groźny wieloukładowy zespół zapalny będący reakcją organizmu na przebytą infekcję. Objawia się m.in. gorączką dziecka z niewyjaśnionej przyczyny, nasiloną wysypką. Atakuje układ oddechowy, zaburza funkcje nerek, powoduje problemy kardiologiczne, a w ciężkich przebiegach pojawiają się drgawki.
- Mieliśmy kilka przypadków na naszym oddziale, wielu rodziców nie zdawało sobie sprawy z tego, że dziecko mogło przejść zakażenie - mówi dr Danuta Gmyrek, ordynator oddziału pediatrii szpitala covidowego w Kędzierzynie-Koźlu. - Miałyśmy już takie przypadki z tym, że dokładnie tą chorobą pocovidową zajmuje się Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Natomiast, ponieważ my działamy hybrydowo, wtedy takie dziecko tam przekierowujemy. W wielu przypadkach u naszych dzieci rodzice nie wiedzieli, że przebyły one infekcje koronawirusową.

- Jeśli chodzi o wiek dzieci, nie ma reguły. PIMS dotyka nastolatków i dzieci. Najmłodszy pacjent miał 2 lata. Spectrum objawów bywa bardzo różne - mówi dr Agata Chobot, ordynator oddziału pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Najczęściej zaczyna się od gorączki o niewyjaśnionej przyczynie. Czasami dołączają się objawy skórne, wysypka nasilająca się, powiększenie węzłów chłonnych. To mogą być i dolegliwości z układu oddechowego, moczowego. W zespole pocovidowym muszą być z dwóch. Do tego dochodzą objawy brzuszne, bóle brzuszka, wzdęcia, obrzęki, które się pojawiają. Te objawy nie są specyficzne i tutaj każda gorączka, zwłaszcza gorączka z wysypką lub z zapaleniem spojówek, powinna być konsultowana przez pediatrów w rejonie i rodzice nie powinni zwlekać z taką konsultacją.

- Jeżeli rodzic wie, że w rodzinie lub w przedszkolu było zakażenie koronawirusem, powinien zachować czujność na różne objawy nawet do 6 tygodni i dłużej - dodaje dr Agata Chobot. - Zachowujemy czujność, bo te objawy powinny przypominać zarówno ciężkie zakażenie lub sepsę, właśnie zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wyrostka, bardzo różną "maską" mogą przyjąć. Są dzieci, które trafiają do nas z tymi podejrzeniami i w tym kierunku też je diagnozujemy.

Ordynator pediatrii USK zauważa, że PIMS objawia się u dzieci po kilku tygodniach od fali zakażeń wśród dorosłych. Co oznacza, że w najbliższych tygodniach zespół pocovidowy może się ujawnić u kolejnych małych pacjentów.
dr Danuta Gmyrek
dr Agata Chobot cz.1
dr Agata Chobot cz.2

Wiadomości z regionu

2021-05-11, godz. 21:00 Raport dnia: 85 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. W regionie zmarło 11 chorych [INFOGRAFIKA] 85 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3098… » więcej 2021-05-11, godz. 19:00 Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja r… Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe… » więcej 2021-05-11, godz. 18:15 Wóz za ponad milion zastąpi 36-letni samochód, który nadal służy zawodowym strażakom Milion 200 tysięcy złotych ma kosztować nowy ciężki wóz bojowy, który stanie w garażu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-05-11, godz. 18:00 Zasiali łąkę kwietną i do tego samego namawiają innych Łąka kwietna, lekcje dla dzieci o owadach i gigantyczna kolorowanka na ścianie przystanku autobusowego powstały w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica. Wszystko… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to… Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła… » więcej 2021-05-11, godz. 17:20 Opole: kolizja na ulicy Strzeleckiej. Nie ma już utrudnień Do tego zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania Strzeleckiej z ulicą Morcinka. Osobowy opel zderzył się z dostawczym iveco. » więcej 2021-05-11, godz. 16:55 Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swob… Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz… » więcej 2021-05-11, godz. 13:45 Na Opolszczyźnie szukają skamieniałości prehistorycznych zwierząt. Tym razem nie w Krasiejowie, a w Kocurach. "Przyjeżdżamy… Kocury koło Dobrodzienia stały się 'kopalnią' odkryć paleontologów. Badacze po raz kolejny zawitali do tej miejscowości i poszukują nowych szczątków… » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: strażacy od rana usuwają zniszczenia wywołane silnym wiatrem Mocno wieje w stolicy regionu. Do godziny 13.00 strażacy otrzymali trzy zgłoszenia, które spowodowane były silnym wiatrem. » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »