Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-09, 13:35 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Uczniowie z Kadłuba zbudowali poduszkowiec zasilany z biogazowni i solarów

Uczniowie z Kadłuba zbudowali poduszkowiec zasilany dzięki biogazowni i solarom [fot. A. Pospiszyl]
Uczniowie z Kadłuba zbudowali poduszkowiec zasilany dzięki biogazowni i solarom [fot. A. Pospiszyl]
Poduszkowiec zasilany zieloną energią to pojazd przyszłości według uczniów szkoły podstawowej w Kadłubie, w gminie Strzelce Opolskie. Wehikuł powstał w ramach programu naukowego „Być jak Ignacy”. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym ministra edukacji narodowej.
- Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w tym programie. Tegoroczna edycja składa się z czterech modułów – mówi nauczycielka Alina Koj. - W poprzednim module mówiliśmy o ekologii i głównym tematem była oszczędność wody. W tym projekcie mówiliśmy także o śladzie węglowym. Obecny moduł to transport. Zaczęliśmy od historii motoryzacji, mówiliśmy o polskich wynalazkach a na koniec mówiliśmy o przyszłości, czyli inteligentnych pojazdach zasilanych ekologicznie.

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie klasy szóstej zbudowali poduszkowca.

- Mamy tu poduszkowca. To autonomiczny pojazd, który może się poruszać bez kierowcy – mówią mówią Łukasz Chmiel, Hanna Koj i Jakub Szopa. - Jest zasilany mini biogazownią i z solarów. Mini biogazownia działa w taki sposób, że wrzuca się tam odpadki, które zamieniają się w energię zasilającą naszego poduszkowca. Z tyłu poduszkowca umieszczony jest oczyszczacz powietrza, który najpierw wyłapuje zanieczyszczenia a potem je likwiduje.

Program „Być jak Ignacy” ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.

Radio Opole jest patronem medialnym projektu realizowanego w szkole w Kadłubie.
Alina Koj
Łukasz Chmiel, Hanna Koj i Jakub Szopa

Wiadomości z regionu

2021-08-01, godz. 08:18 Niedziela z deszczem i burzami. Jest ostrzeżenie meteo Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia o możliwych burzach i silnym deszczu wydało dla całego województwa IMGW. » więcej 2021-08-01, godz. 08:15 W Kędzierzynie-Koźlu w godzinę W też zawyją syreny. Wcześniej symboliczne uroczystości organizuje PiS W Kędzierzynie-Koźlu 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, tak jak w całym kraju, zostanie uczczona sygnałem dźwiękowym o 17:00, w godzinę W. » więcej 2021-08-01, godz. 07:00 Już dziś szczepienia przed kościołami. W akcję zaangażowano 10 parafii w regionie W niedzielę (01.08) ruszają szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu parafiach w regionie. To pierwsza tego rodzaju akcja na Opolszczyźnie. Wojewoda opolski… » więcej 2021-07-31, godz. 21:45 Opole upamiętni 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" w hołdzie bohaterom Warszawy zawyją syreny… - Powstańców trzeba upamiętniać i oczywiście z racji sytuacji robimy to z zachowaniem pewnego reżimu covidowego - powiedział w piątkowej porannej Loży… » więcej 2021-07-31, godz. 20:05 Akwa Marina stawia na kampery. To może jednak częściowo zmniejszyć pole namiotowe Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Nyskim poszerza ofertę dla właścicieli kamperów i przyczep campingowych. Coraz większa liczba tych pojazdów może jednak… » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku… Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na… » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Prawie 2800 psów z różnych stron świata można zobaczyć w ogrodach pałacu w Mosznej. "Trzeba sporo włożyć w to… Prawie 2 800 czworonogów bierze udział w 39. Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych, która odbywa się w ogrodach pałacu w Mosznej. » więcej 2021-07-31, godz. 17:30 Terytorialsi na froncie walki z pandemią. "Nasi żołnierze byli po prostu tam, gdzie byli potrzebni" Ponad 100 tysięcy wykonanych wymazów, wsparcie blisko 30 punktów szczepień, ponad 30 Domów Pomocy Społecznej i ponad 100 szpitali. 13. Śląska Brygada Obrony… » więcej 2021-07-31, godz. 17:24 Duże zainteresowanie Białą Sobotą w Opolskim Centrum Onkologii [FILM] Opolanie dbają o zdrowie! Dużym zainteresowaniem cieszyła się Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii w Opolu. Na miejscu można było m.in. wykonać mammografię… » więcej 2021-07-31, godz. 15:43 Ewakuacja mieszkańców w Dąbrówce Łubniańskiej po uszkodzeniu gazociągu [AKTUALIZACJA] Uszkodzenie gazociągu przyczyną ewakuacji mieszkańców w Dąbrówce Łubniańskiej w powiecie opolskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »