Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-11, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Powiat prudnicki rozwija swoje ośrodki edukacyjne. Powstaje nowoczesna pracownia automatyki przemysłowej i szkolne inkubatory przedsiębiorczości

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku [fot. mat. szkoły]
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku [fot. mat. szkoły]
Powiat prudnicki rozwija swoje ośrodki edukacyjne. W ramach dwóch projektów polsko-czeskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku powstaje m.in. nowoczesna pracownia automatyki przemysłowej. To efekt współpracy z czeską szkołą w Bruntalu. Zaplanowano też utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości.
- Pierwszy z projektów dotyczy przemysłu 4.0 - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. - Projekt "Technika bez granic" pozwoli nam na stworzenie bardzo nowoczesnej pracowni automatyki przemysłowej, czyli tych innowacyjnych rozwiązań, których dotychczas w naszym powiecie, ale i w naszym województwie nie mieliśmy. Drugi projekt to szkolne inkubatory przedsiębiorczości, czyli zadanie, które będzie dzięki rozwojowi infrastruktury tej szkoły tworzyć warunki do nauki biznesowych zachowań wśród absolwentów szkoły, to będą kwestie biznesplanów czy prowadzenia drobnej działalności gospodarczej.

- Kierujemy się rozwiązaniami zasięgniętymi z Izraela, mamy świetnego partnera czeskiego. Wkrótce dzięki tym nowoczesnym technologiom będziemy posiadać bazę na miarę XXI wieku - dodaje starosta.

Obie szkoły połączy system informatyczny, który umożliwi prowadzenie zajęć online, jednocześnie w obu placówkach. Pracownie zostały już wyposażone w nowe meble, teraz czekają na dostawę sprzętu IT.

Całkowita wartość projektu „Technika bez granic” to 1 mln 518 tysięcy euro, z czego blisko 686 tys. euro to wkład powiatu prudnickiego, a ponad 832 tysięcy euro to wkład partnera czeskiego. Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Dofinansowanie unijne wynosi 85%.
Radosław Roszkowski

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W niedzielę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »