Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 19:15 Autor: Witold Wośtak

Będzie doposażenie Zamku Górnego w Opolu. Ratusz otrzymał unijne dofinansowanie

Zamek Górny w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Zamek Górny w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Z. Kubalańca i A. Wiśniewski [fot. Witold Wośtak]
Z. Kubalańca i A. Wiśniewski [fot. Witold Wośtak]
Niemal 200 tysięcy złotych pozyskał Urząd Miasta Opola na doposażenie Zamku Górnego i działania edukacyjne oraz informacyjne.
Europejskie pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, a dzisiaj (03.03) podpisano umowę w tej sprawie. To 44. umowa urzędu marszałkowskiego z ratuszem na dotację unijną, co daje stolicy regionu pozycję lidera pod względem pozyskiwania dofinansowań.

- Chodzi o zwiększenie atrakcyjności turystycznej zamku - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa. - Będzie mapping na murach, wyposażenie wewnętrzne i animacja. Partnerem jest Uniwersytet Opolski, który zadba o sferę merytoryczną, zapewni publikacje oraz konferencję naukową. Poza tym pokaże, jak toczyło się życie zewnętrzne i wewnętrzne w okresie Władysława Opolczyka.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla znaczenie dbania o dziedzictwo kulturowe i przypominania o tożsamości miasta. - Mowa o elementach związanych z przypominaniem atmosfery tego zamku sprzed kilku wieków. Pojawią się więc być może zbroje rycerskie i osprzęt towarzyszący rycerzom, czyli miecze topory, tarcze oraz tego typu wyposażenie. Dopiero będziemy kupować, dlatego w tej chwili nie mogę mówić o konkretach. W każdym razie takie mamy zamierzenia odnośnie dofinansowania, które dzisiaj otrzymujemy.

Prezydent dodaje, że doposażenie Zamku Górnego zostanie kupione późną wiosną lub latem.
Zbigniew Kubalańca
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2021-04-13, godz. 14:00 Otel - to nowy funkcjonariusz "na czterech łapach" w opolskim garnizonie policji. Będzie służył w Strzelcach Opol… Po kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach do strzeleckiej komendy zawitał nowy pies służbowy Otel. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »