Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 19:26 Autor: Jacek Rudnik

Andrzej Kruczkiewicz o regulacji potoku Mora: "Wiem, że mamy w związku z tą inwestycją wielu sojuszników"

Mora w okolicach Morowa [fot. Daniel Klimczak]
Mora w okolicach Morowa [fot. Daniel Klimczak]
Około pół roku powinno potrwać przygotowywanie planu inwestycyjnego uregulowania rzeki Mory - dopływu Białej Głuchołaskiej w powiecie nyskim. Koszt wieloaspektowego zadania może sięgnąć 30 mln złotych, a regulacja potoku rozpocznie się przy sprawnym uzyskaniu dofinansowań najwcześniej za dwa lata. O strategiczną "powodziowo" inwestycje RO pytało starostę nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza.
Starostwo w Nysie, gminy Nysa oraz Głuchołazy podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych działań zgodnie z którym każdy z samorządów przekaże na pierwszy etap inwestycji po 50 tysięcy złotych.

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz wskazywał w Południowej Loży Radiowej RO na konieczność przygotowania planu, który zagwarantuje uregulowanie rzeki w perspektywie długofalowej. - Plan musi być przygotowany bardzo dokładnie, trzeba ustalić, czy wystąpi konieczność budowy zbiornika mokrego czy suchego - wyjaśniał starosta Kruczkiewicz.

- Wiem, że mamy wielu sojuszników w tym kierunku, gdyż są to tereny na południu Polski, gdzie dużą rolę odgrywa położenie, chodzi też o stronę czeską i spływające stamtąd wody z gór - dodał rozmówca RO.

W ocenie samorządowca ponoszone podczas przyborów rzeki przez mieszkańców straty to często konsekwencja budowania domów na terenach zalewowych, do czego przy rozpoczynaniu inwestycji wiele osób nie przykłada należycie dużej wagi.

Kompleksowa inwestycja uregulowania Mory może w ocenie Andrzeja Kruczkiewicza kosztować od 20 do 30 mln złotych, choć dziś zdecydowanie za wcześnie by cokolwiek szacować.

Prace budowlane przy sprawnym uzyskaniu gwarancji finansowania rozpoczną się najwcześniej w 2023 roku, a podmiotem prowadzącym zadanie będą Wody Polskie.
Andrzej Kruczkiewicz

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 14:45 Kupił konsolę, dostał toster. Oszuści on-line działają cały czas Kupił w sieci konsolę, a dostał... toster. Sprzedawała zabawki po dziecku, straciła prawie 1600 zł. To tylko dwa przykłady osób oszukanych ostatnio na… » więcej 2021-04-12, godz. 14:30 Alkohol i nadmierna prędkość - w weekend na opolskich drogach policja zatrzymała kierowców rażąco łamiących p… Prudniccy policjanci w miniony weekend zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe. Niechlubnym rekordzistą okazał się… » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej 2021-04-12, godz. 13:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 12:00 Raport MZ: ponad 12 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i blisko 300 w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że minionej doby w kraju koronawirusem zakaziło się 12 013 osób. Na Opolszczyźnie odnotowano 293 nowe infekcje. » więcej 2021-04-12, godz. 11:47 Spowodował kolizję i próbował uciekać. Policjanci z Krapkowic zatrzymali kierowcę na "podwójnym gazie" Policjanci z Krapkowic zatrzymali 41-latka, który 10 kwietnia spowodował kolizję i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Mężczyzna wyjeżdżając z parkingu… » więcej 2021-04-12, godz. 09:40 Marcin Ociepa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: "Nie tworzymy alternatywnej dla PiS większości" - Rozmowy z Pawłem Kukizem cały czas są prowadzone, dotyczą wybranych aspektów i są bliskie zakończenia z uzyskaniem konsensusu - przyznał w porannej Loży… » więcej 2021-04-12, godz. 09:29 Wypuścili do stawu w Dobrej ponad 400 kilogramów ryb Ponad 400 kilogramów żywych ryb zostało wpuszczonych do stawu w Dobrej, w gminie Strzeleczki. To miejsce bardzo lubiane przez wędkarzy, ale także cel spacerów… » więcej 2021-04-12, godz. 09:06 Synoptycy ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu na południu województwa Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ostrzega przed możliwymi opadami śniegu w powiatach nyskim i prudnickim, co w godzinach popołudniowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »