Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-02, 10:15 Autor: Daniel Klimczak

Miejscowości leżące nad Morą nie będą musiały obawiać się podtopień. Na regulację potoku trzeba jednak poczekać kilka lat

Mora w okolicach Morowa [fot. Daniel Klimczak]
Mora w okolicach Morowa [fot. Daniel Klimczak]
Mora w Morowie [fot. Daniel Klimczak]
Mora w Morowie [fot. Daniel Klimczak]
Potok Mora w powiecie nyskim zostanie uregulowany. Samorządy, przez które przepływa ciek, porozumiały się w tej sprawie z Wodami Polskimi.
Współpraca dotyczy powiatu nyskiego oraz gmin Nysa i Głuchołazy, które zobowiązały się do współdziałania na rzecz poprawy sytuacji. Sekretarz gminy Nysa Piotr Bobak wyjaśnia, że zanim rozpocznie się ingerencja w koryto Mory, konieczne będzie opracowanie dokumentacji określającej szczegółowy zakres robót.

- Lada chwila ruszą prace mające na celu wyłonienie wykonawcy, który opracuje plan inwestycyjny terenów przyległych rzece Mora. Ten plan pozwoli określić zakres prac, które należałoby podjąć w obrębie tej rzeki, aby zapobiegać powodziom, podtopieniom gospodarstw domowych, a nawet suszom, bo też mamy ten problem w miesiącach letnich - zapowiada.

Każdy z samorządów będących sygnatariuszem porozumienia przekaże na ten cel po 50 tysięcy złotych. Opracowywanie planu inwestycyjnego ma potrwać do połowy przyszłego roku. Dopiero wtedy będzie można wskazać przybliżony koszt regulacji rzeki. Z kolei rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest wstępnie na 2023 rok. Realizacją tego etapu inwestycji mają zajmować się Wody Polskie przy współudziale samorządów, które liczą, że uda im się otrzymać na ten cel dofinansowanie.
Piotr Bobak

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 21:45 Raport dnia: 214 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 osób. Spada liczba zakażeń, ale śmiertelność… 214 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 16 osób potwierdzono dziś (13.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »