Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-08, 09:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zmienią się zasady użytkowania zbiornika w Raciborzu, żeby uniknąć kolejnych podtopień

Zbiornik Racibórz [fot. Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz [fot. Grzegorz Frankowski]
Zbiornik w Raciborzu będzie przejmował wodę z Odry przy mniejszych przepływach. W Ministerstwie Infrastruktury trwają pracę, żeby nie powtórzyła się sytuacja z września ubiegłego roku, gdy zalaniem zagrożony był szpital covidowy w Kędzierzynie-Koźlu. O zmiany wnioskowali samorządowcy nadodrzańskich gmin, którzy mają wsparcie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
- Byliśmy przekonani, że gdy oddano do użytku zbiornik w Raciborzu, to powódź nam nie grozi. W 2020 roku dwukrotnie przekonaliśmy się, że jest inaczej – mówi Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa. – Jesienią mieliśmy zalanych już ok. 500 hektarów pól uprawnych. Tutaj zadziałało to, że zbiornik jest, a jakoby go nie było. Są niestety określone sztywne reguły uruchamiania zbiornika, to jest przy przepływie około 1210 metrów sześciennych na sekundę.

Problemy z wodą mieli także samorządowcy z innych nadodrzańskich gmin.

- Wójtowie Bierawy, Ciska i Reńskiej Wsi oraz prezydent Kędzierzyna-Koźla napisali pismo do Wód Polskich – mówi Piotr Pękala z urzędu miasta. – Włodarze wnioskują, żeby na podstawie analizy wezbrań z czerwca i października 2020 roku określić nowe, niższe parametry przechwytywania wody przez zbiornik Racibórz.

Sprawą, już przy jesiennych podtopieniach zaczęli zajmować się pracownicy Wód Polskich. Przygotowali analizę, z której wynika, że zbiornik w Raciborzu powinien zacząć przyjmować wodę wcześniej, niż to określono w instrukcji użytkowania i pozwoleniu wodno-prawnym.

- Sprawa trafiła do Ministerstwa Infrastruktury – mówi Linda Hofman, rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach. – Zapewniam, że w tej chwili ta procedura trwa i jest ona dość zaawansowana. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie możliwość, żeby zbiornik piętrzył wodę również przy mniejszych przepływach.

Nie wiadomo, kiedy zapisy instrukcji zostaną zmienione. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, Ciska, Bierawy czy Reńskiej Wsi liczą na to, że nastąpi to przed wiosennymi podtopieniami.
Krzysztof Ficoń
Piotr Pękala
Linda Hofman

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 12:10 W wieku 91 lat zmarł prof. Franciszek Kokot, światowej sławy internista, nefrolog, endokrynolog pochodzący z Olesna Profesor Franciszek Kokot był wybitnym internistą, nefrologiem, endokrynologiem i patofizjologiem. Zmarł w niedzielę (24.01) w wieku 91 lat. Pochodził z … » więcej 2021-01-25, godz. 12:00 Znęcał się nad rodziną i chciał wywieźć dziecko za granicę. Grozi mu 5 lat więzienia Miał znęcać się nad rodziną i groził, że wywiezie 5-miesięczne dziecko za granicę. Dzięki interwencji policjantów z Ozimka dziecko wróciło do matki… » więcej 2021-01-25, godz. 11:15 Robert Tistek z Kukiz'15 w Radiu Opole o szczepionce przeciw COVID-19 i pomocy dla przedsiębiorców w czasie lockdownu - W ulotkach o szczepionkach brakuje mi informacji o ich wpływie na osoby powyżej 55. roku życia. Poza tym, skupiliśmy się na szczepieniach, a brak działań… » więcej 2021-01-25, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 419 nowych zakażeń koronawirusem. Na Opolszczyźnie zachorowało 45 osób, ale nie… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 419 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 45 na Opolszczyźnie. Minionej doby wykonano 19 945 testów na obecność… » więcej 2021-01-25, godz. 10:45 Pracownicy NFZ pomagają seniorom rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 Pracownicy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pomagają seniorom w rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Można ich spotkać w pięciu przychodniach… » więcej 2021-01-25, godz. 09:45 Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Walcach już stoi. Teraz wykończenie i wyposażenie Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Walcach jest już za półmetkiem. Do października budynek ma być gotowy. Wtedy też rozpocznie się nabór przyszłych… » więcej 2021-01-25, godz. 09:10 Po 10 latach wróciły pociągi na linię Rudziniec - Sławięcice. "Na trasie kursuje dwukrotnie więcej składów niż… Zakończyła się przebudowa kolejowej linii towarowej łączącej województwo śląskie z Opolszczyzną. Na liniach Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare… » więcej 2021-01-25, godz. 07:23 Niemodlin: potrącenie na przejściu dla pieszych [AKTUALIZACJA] Do zdarzenia doszło w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46. Na przejściu samochód ciężarowy potrącił pieszego. » więcej 2021-01-25, godz. 06:45 Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów. Jak się przygotować do wizyty w punkcie szczepień? W całym kraju, także w naszym regionie rozpoczyna się akcja szczepień seniorów przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że wcześniej osoby te musiały się zarejestrować… » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »