Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-03, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

W I LO w Oleśnie powstanie jedyna w regionie klasa o profilu cyberbezpieczeństwo. Rusza program "CYBER.MIL z klasą"

Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie jako jedna z 16 szkół średnich w Polsce od 1 września będzie realizować pilotażowy program CYBER.MIL z klasą pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Program ma na celu wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W każdej placówce zostanie utworzona klasa o profilu "Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne".
- W jednej klasie będzie mogło się uczyć od 10 do 15 uczniów. W danym typie szkoły program będzie realizowany przez pierwsze trzy lata nauki - mówi kpt. Tomasz Golec, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. - Ten program będzie obejmował taki zakres tematów, jak podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. W postepowaniu rekrutacyjnym szkoła będzie brała pod uwagę oceny z matematyki, informatyki i fizyki oraz języka angielskiego. Kandydaci powinni deklarować też zainteresowanie problematyką obronności i wojska.

- Kandydaci do nauki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Lotników Polskich w Oleśnie powinni wyrażać gotowość do szkolenia wojskowego, bo - co ważne - to nie będzie klasa mundurowa - dodaje kpt. Tomasz Golec.

Partnerami w programie dla każdej z 16 szkół w Polsce są Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
kpt. Tomasz Golec

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 10:15 Złote algi były przyczyną śnięcia ryb w Odrze - tak wynika z oficjalnego raportu. Co na to opolskie środowisko w… - Raport dotyczący przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze nie jest dostępny. Można dotrzeć tylko do opracowania tego dokumentu - powiedział w Porannej… » więcej 2022-10-03, godz. 08:55 Remont na DK 45 między Mechnicą a Stradunią jednak od środy Opolski oddział GDDKiA zapowiadał na dzisiaj (3.10) rozpoczęcie remontu na drodze krajowej nr 45 między Mechnicą a Stradunią. Jednak drogowcy pojawią się… » więcej 2022-10-02, godz. 20:10 Tradycyjna kuchnia ze szczyptą nowoczesności. W Kurzniach uczono, jak na nowo odkrywać śląskie specjały Tradycyjna kuchnia może smakować jeszcze lepiej w nowoczesnym wydaniu. Dziś (02.10) przekonywały o tym uczestniczki warsztatów kulinarnych 'Z kaszą w kuchni… » więcej 2022-10-02, godz. 20:00 "Zmotoryzowani" strażnicy miejscy z Brzegu. "W ostatnich miesiącach załatwiamy znacznie więcej spraw niż dotychcz… Zakup samochodu był strzałem w dziesiątkę - tak pierwsze miesiące korzystania ze swojego radiowozu podsumowują brzescy strażnicy miejscy. Dotychczas funkcjonariusze… » więcej 2022-10-02, godz. 19:30 W Krzywiźnie upamiętniono księdza Michała Norka. "To chyba jedyny niezłomny kapłan z Ziemi Kluczborskiej" Przed kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie odsłonięto dziś (02.10) tablicę upamiętniającą księdza Michała Norka. To… » więcej 2022-10-02, godz. 17:11 Jesienna burza na Opolszczyźnie. Drzewo przewróciło się na samochody w Opolu Burza z ulewnym deszczem oraz porywistym wiatrem przeszła przez województwo opolskie. Opolscy strażacy odnotowali już kilka interwencji. » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Food trucki na opolskim rynku. "Chętnie sięgamy po nowe smaki" Jeszcze dziś (02.10) na opolskim rynku można skosztować kulinarnych specjałów z różnych zakątków świata. » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Strzelce Opolskie: rusza dodatkowy nabór na mieszkania w ramach programu "Twoje M" Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy marzą o' własnym gniazdku', mogą je jeszcze otrzymać. W poniedziałek (03.10) rusza dodatkowy nabór na mieszkania… » więcej 2022-10-02, godz. 14:00 Czworonogi z Namysłowa będą mogły zakosztować wolności. W mieście powstaną dwa wybiegi dla psów Moda na psie wybiegi dotarła do Namysłowa. Tamtejszy magistrat planuje budowę dwóch takich miejsc. » więcej 2022-10-02, godz. 12:15 15 procent mieszkańców Opolszczyzny nie skorzystało z bonu turystycznego. Pieniądze jednak nie przepadną Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, mają więcej czasu by zapłacić nim za pobyt w hotelach czy udział w imprezach tur… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »