Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-23, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach

Kwalifikacja wojskowa [fot. Katarzyna Doros]
Kwalifikacja wojskowa [fot. Katarzyna Doros]
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed komisję lekarską będą wzywani mężczyźni urodzeni w 2002 roku oraz kobiety z roczników 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. To m.in. panie, które ukończyły szkoły medyczne, weterynaryjne oraz kierunki psychologiczne.
- Kwalifikacja wojskowa to przede wszystkim komisje lekarskie, w których pracują lekarze i personel medyczny, teraz zaangażowani w walkę z COVID-19 - mówi major Wojciech Bakalarz, szef wydziału planowania mobilizacyjnego i administrowania rezerwami, zastępca wojskowego komendanta uzupełnień w Opolu. - W tym roku kwalifikacja wojskowa będzie przebiegała trochę inaczej, ponieważ odbędzie się w dwóch terminach. Pierwszy termin od 7 kwietnia do 23 lipca, drugi termin od 9 sierpnia do 19 listopada. Szczegółowo, który powiat, która gmina, to będzie w harmonogramie ustalonym przez wojewodę.

Przed komisję lekarską będą wzywane także te osoby, które w ubiegłym roku z powodu rosnącej liczby zakażeń w kraju nie zdążyły przystąpić do kwalifikacji wojskowej.

- Na terenie administrowanym przez WKU w Opolu jedynie w powiecie oleskim udało się w pełni przeprowadzić kwalifikację wojskową, częściowo w powiecie opolskim, natomiast powiat Krapkowicki oraz Opole nie zdążyły rozpocząć kwalifikacji wojskowej - dodaje mjr Bakalarz.

Przypomnijmy, zwykle kwalifikacje wojskowe kończyły się 30 kwietnia. W całym kraju z powodu pandemii do kwalifikacji w 2020 roku nie przystąpiła połowa z ponad 200 tysięcy dziewiętnastolatków oraz osób ze starszych roczników, które dostały wezwanie.
mjr Wojciech Bakalarz
mjr Wojciech Bakalarz

Wiadomości z regionu

2021-03-01, godz. 20:45 Raport dnia: ponad połowę mniej zakażeń koronawirusem niż wczoraj. Spada także liczba zgonów 84 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zero przypadków śmiertelnych zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo… » więcej 2021-03-01, godz. 20:15 Straż graniczna pilnuje przestrzegania nowych obostrzeń. 235 osób bez odpowiednich zaświadczeń Funkcjonariusze Straży Granicznej w Opolu kontrolowali w trakcie weekendu przestrzeganie nowych obostrzeń przy wjeździe z Czech i Słowacji. » więcej 2021-03-01, godz. 19:12 Grypa ptaków w Piątkowicach. Zakażony był łabędź Przypadek grypy ptaków potwierdzili specjaliści z Puław u łabędzia odłowionego na jazie w okolicach elektrowni w Piątkowicach w gminie Łambinowice. » więcej 2021-03-01, godz. 19:02 Wojewódzkie obchody 1 marca w Opolu. Władze regionu i miasta oddały cześć żołnierzom wyklętym [ZDJĘCIA] Przedstawiciele władzy rządowej w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć o bohaterach… » więcej 2021-03-01, godz. 19:00 Finał kontroli NFZ w szpitalach w Nysie i Krapkowicach. Czy tamtejsi samorządowcy mieli prawo do szczepienia w grupie… Zakończyły się kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzone w nyskim i krapkowickim szpitalu. Postępowania wszczęto po tym, gdy pojawiły się wątpliwości… » więcej 2021-03-01, godz. 18:45 Na pace rusztowania, na wadze... prawie dwa razy więcej, niż pozwalają przepisy Prawie dwa razy więcej niż powinien ważył bus zatrzymany przez mundurowych Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Autem transportowane były metalowe… » więcej 2021-03-01, godz. 18:15 Najpierw za głośno imprezował, potem za schodami próbował się ukryć przed policją Policjanci ze Strzelec Opolskich zostali wezwani do jednego z mieszkań, z którego miały dobiegać niepokojące hałasy. Gdy mundurowi przyjechali na miejsce… » więcej 2021-03-01, godz. 17:41 Opole: Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu przy ulica Struga. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówi stanowczo "… Opolska Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu w ciągu ulicy Struga i Reymonta. Patronem mostu są 'Żołnierze Wyklęci', jednak przedstawiciele Lewicy chcą, aby… » więcej 2021-03-01, godz. 17:30 Nowoczesna domaga się wykreśleń z KK. Chodzi o świeckie państwo Przedstawiciele Nowoczesnej domagają się świeckiego państwa i wykreślenia artykułu 196 o obrazie uczuć religijnych z Kodeksu Karnego. Poseł Witold Zembaczyński… » więcej 2021-03-01, godz. 16:30 Gościęcin i Kędzierzyn-Koźle - tu również pamiętają o żołnierzach podziemia antykomunistycznego W Gościęcinie, w gminie Pawłowiczki i w Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono działaczy podziemia antykomunistycznego, członków formacji 'Olimpia' należącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »