Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-23, 10:20 Autor: Magdalena Szybińska

"220 mln na dziecięcą psychiatrię to wielka nadzieja" - komentuje Roman Kolek, wicemarszałek regionu

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. Św. Jadwigi Śląskiej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. Św. Jadwigi Śląskiej w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Na psychiatrię dzieci i młodzieży rząd przekaże dodatkowe 220 milionów złotych. To pieniądze między innymi na inwestycje w infrastrukturę szpitalną i zwiększenie dostępności leczenia.
- To wielka nadzieja - tak skomentował tę sprawę Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia. - Cieszę się bardzo, że mamy w Polsce opozycję i że opozycja próbowała zwiększyć poziom finansowania poprzez manewr zmiany budżetu ze strony Senatu. Rozumiem, że rząd się zreflektował, wykonał zmiany, uznał, że te argumenty od wielu lat już poruszane są ważne i że psychiatrię trzeba nakierować na właściwe tory.

- Trochę się dziwię, że premier mówi, że trzeba stworzyć telefon zaufania dla psychiatrii dziecięcej, skoro taka infolinia działa już od 12 lat - dodaje gość Radia Opole. - Fundacja "Dajemy dzieciom siłę" od 12 lat prowadzi telefon zaufania, który pod numerem 116 111 od 12 lat służy dzieciom, młodzieży całego naszego kraju. Tysiące, dziesiątki tysięcy interwencji, wsparcia, pomocy, zarówno telefonicznej, jak i przy zastosowaniu nowoczesnych mediów, on-line. No chyba, że pan premier chce tworzyć coś nowego. Szkoda by było. Bardzo możliwe, że trzeba by było obecną infolinię wzmocnić. Mam nadzieję na to, że w tych rozważaniach bierze się pod uwagę istniejące już doświadczenie.

W naszym województwie jest łącznie 6 jednostek, które udzielają dzieciom pomoc psychiatryczną. - Jako województwo mamy jedną z najmniejszych liczby lekarzy psychiatrów dziecięcych - to 3 specjalistów i dwóch przygotowujących się do zawodu. Powinniśmy mieć ich 16 - podsumowuje gość rozmowy "W cztery oczy".
Roman Kolek 1
Roman Kolek 2

Wiadomości z regionu

2021-03-07, godz. 21:45 Dziesięć medali Polaków w Toruniu podczas halowych mistrzostw Europy Dziesięć medali zdobyli polscy lekkoatleci w halowych mistrzostwach Europy, które zakończyły się w niedzielę (07.03) w Toruniu. Złoty krążek wywalczył… » więcej 2021-03-07, godz. 21:08 Trwa dogaszanie pożaru na Chabrach w Opolu. Nie żyje jedna osoba, dwie są poszkodowane Tragiczne zdarzenie w Opolu. W niedzielę (07.03) po godzinie 20.00 doszło do pożaru w jednym z garaży na osiedlu Chabrów. Po przybyciu służb ratunkowych… » więcej 2021-03-07, godz. 20:45 Opole: w domach jednorodzinnych pojawią się nowe pojemniki na papier. Zastąpią one dotychczasowe worki Zamiast niebieskiego worka - niebieski pojemniki. Taka zmiana czeka mieszkańców Opola od początku przyszłego miesiąca. Chodzi o nowy sposób gromadzenia makulatury… » więcej 2021-03-07, godz. 19:30 Raport dnia: od początku pandemii w całym kraju zmarło ponad 45 tysięcy osób 3 zgony i 240 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-07, godz. 18:00 Niespokojna niedziela na drogach w regionie. Kolejne zdarzenie drogowe w naszym regionie Niebezpieczne zdarzenie drogowe w Jasienicy Dolnej w powiecie nyskim. Po godzinie 15.00 samochód osobowy wypadł z drogi i dachował. » więcej 2021-03-07, godz. 17:44 W rzece w miejscowości Lipowa znaleziono ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura Tragiczne zdarzenie w miejscowości Lipowa w powiecie nyskim. Przed godziną 15.00 w rzece znaleziono zwłoki mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń policji wynika… » więcej 2021-03-07, godz. 17:30 Polacy i Czesi "na strażackich łączach". W ramach nowego projektu realizowanego na pograniczu zostaną zakupione m.in… Strażacy z jednostek OSP gminy Walce i ich koledzy z jednostki w miejscowości Česká Ves w powiecie jesenickim rozpoczynają międzynarodowy projekt „Na strażackich… » więcej 2021-03-07, godz. 17:00 Z komprachcickich szkół znikają "kopciuchy". W placówce w Wawelnie zostanie wymieniony ostatni stary piec Szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi w Wawelnie w gminie Komprachcice zostanie termomodernizację. Jednym z głównych jej założeń będzie likwidacja… » więcej 2021-03-07, godz. 16:00 Opole: do czerwca kierowcy muszą spodziewać się utrudnień na ulicy Niemodlińskiej. Ma to związek z budową centrum… Przez 3 najbliższe miesiące ulica Niemodlińska w Opolu będzie zwężona o połowę. Ograniczenia pojawią się o 10:00 we wtorek (09.03) w rejonie styku z… » więcej 2021-03-07, godz. 15:00 Caritas razem z uczniami opolskich szkół zbiera artykuły higieniczne dla osób bezdomnych Perfumy, dezodoranty, mydła czy ręczniki - to tylko część artykułów, jakie mieszkańcy regionu mogą przekazać osobom bezdomnym. Zbiórkę prowadzą szkolne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »