Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-17, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

"Już nie możemy się doczekać!". Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół

Szkoła [fot.M.Matuszkiewicz]
Szkoła [fot.M.Matuszkiewicz]
Kończą się ferie. Tym razem, w związku z pandemią koronawirusa, odbywały się one w całym kraju w jednym czasie. Koniec zimowego odpoczynku oznacza powrót do nauki. Dla większości zdalnej, ale nie dla wszystkich. Do szkolnych ław, zgodnie z rządowymi wytycznymi, od jutra (18.01) wrócą uczniowie trzech pierwszych klas podstawówek.
W naszym regionie będzie to ok. 25 tysięcy dzieci. Czy bardziej ich to cieszy, czy jednak martwi? Swoimi odczuciami podzielili się z nami Janek i Tomek, uczniowie klasy II oraz pierwszoklasista Łukasz.

- Fajnie, że wracamy, bo ja lubię szkołę. Będzie można bawić się z kolegami. Jest inaczej niż w domu. Są przerwy i normalna praca.

- Będę miał przyjaciół i będziemy mogli się bawić. Znowu będziemy się uczyć w ławkach, a pani będzie nam zadanie zadawać. W domu było inaczej. Trzeba było się uczyć przy komputerze.

- Bardzo się cieszę, że pójdę do szkoły. Będą moje ulubione lekcje i będę mógł się bawić z moimi przyjaciółmi. A w domu już jest trochę nudno.

Rozporządzenie dotyczące powrotu dzieci do szkół dotyczy wszystkich rodzajów podstawówek, a więc także szkół specjalnych czy jednostek pomocy społecznej. W takich placówkach do szkół mogą wrócić także uczniowie z klas IV-VIII pod warunkiem, że taką decyzję podejmie dyrekcja.

Powrót najmłodszych uczniów do szkół odbywać się będzie w ustalonym reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla szkół. Zgodnie z nimi, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Wśród zaleceń dla uczniów i nauczycieli znalazły się między innymi: częste mycie rąk, pobyt na świeżym powietrzu i wietrzenie sal lekcyjnych, a uczniowie powinni korzystać z własnych przyborów szkolnych.

Do końca stycznia będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom dzieci do ósmego roku życia, które nie chodzą do szkół, bądź przedszkoli ze względu na koronawirusa. Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają też osoby opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi. Takim rodzicom zasiłek przysługuje nawet, gdy ich podopieczni mają więcej niż osiem lat. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy pojawił się po raz pierwszy w marcu, a związany jest z trwającą pandemią koronawirusa. Zasiłek jest formą finansowego wsparcia dla rodziców i opiekunów, którzy muszą zajmować się swoimi pociechami w godzinach pracy.

Od poniedziałku wracają także zajęcia z praktycznej nauki zawodu i praktyki zawodowe.

Pozostali uczniowie przynajmniej do 31 stycznia nadal będą uczyli się zdalnie.
Uczniowie pierwszych klas podstawówek o powrocie do szkół

Wiadomości z regionu

2021-03-02, godz. 21:00 Przed nami mglista noc i poranek. Jest ostrzeżenie IMGW informuje o możliwym zjawisku silnej mgły w regionie. Ostrzeżenie dotyczy całego województwa opolskiego. » więcej 2021-03-02, godz. 20:45 Raport dnia: 90 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 8 mieszkańców Opolszczyzny 90 zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (02.03) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało… » więcej 2021-03-02, godz. 20:21 Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" obchodzi piąte urodziny Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu' świętuje piąte urodziny. W tym czasie placówka dwa razy zmieniała lokalizację na większą. Z zajęć i… » więcej 2021-03-02, godz. 19:15 Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Tym razem w wersji zdalnej Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych… » więcej 2021-03-02, godz. 18:30 Kolejna osoba zamieszana w napad na nyskiego jubilera trafiła do aresztu. To już 4. zatrzymanie w tej sprawie Kolejna osoba zamieszana w napad na salon jubilerski w Nysie wpadła w ręce policji. Tym razem za kratki trafił 43-letni mężczyzna. » więcej 2021-03-02, godz. 18:11 Funkcjonariusze KAS ślubowali na sztandar w nowej siedzibie Nową siedzibę ma Opolski Urząd Celno-Skarbowy przy ulicy Grunwaldzkiej 42 w Opolu. » więcej 2021-03-02, godz. 17:15 Dwie fermy drobiu w strefie zagrożenia grypą ptaków w gminie Łambinowice. Przeżywalność wirusa to minimum 30 dni Wirus grypy ptaków H5N8 wykryty u martwego łabędzia w okolicach Piątkowic nie przenosi się na ludzi. Ale konieczne jest zabezpieczenie drobiu. » więcej 2021-03-02, godz. 17:00 Opolska policja wyjaśni czy w Urzędzie Miasta Opola doszło do szarpaniny między ochroniarzem i petentem Chodzi o zdarzenie ze środy (24.02), kiedy jeden z mężczyzn miał sprzeciwić się obowiązującym procedurom sanitarnym i wejść na teren urzędu. Amatorskie… » więcej 2021-03-02, godz. 16:31 Wypadek na krajowej 46 Opole - Nysa [AKTUALIZACJA] W Dąbrowie pod Opolem w ciągu DK 46 zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2021-03-02, godz. 16:15 "Finalnie nasze działanie będzie korzystne dla środowiska". Kolej odpowiada w sprawie wycinki drzew na wyspie Pasie… - Podczas prac inwestycyjnych ingerencja w otoczenie jest maksymalnie ograniczana - tak Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, odpowiada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »