Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-17, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: 99 nowych chorych na COVID-19 w regionie. W poniedziałek kolejne szczepienia i lekcje w szkołach dla najmłodszych

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
99 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w naszym regionie. W całym kraju minionej doby na COVID-19 zachorowało 6055 osób.
W regionie najwięcej 19 zakażeń odnotowano w powiecie brzeskim. 13 zachorowań potwierdzono w powiecie opolskim, a 11 w Opolu. Na COVID-19 zachorowało również 10 mieszkańców powiatu nyskiego, po 8 z powiatów strzeleckiego i oleskiego, po 7 w kluczborskim i głubczyckim, po 6 przypadków odnotowano w powiatach krapkowickim i kędzierzyńsko-kozielskim, a po 2 w prudnickim oraz namysłowskim.

Kończą się ferie. Tym razem, w związku z pandemią koronawirusa, odbywały się one dla całego kraju w jednym czasie. Od poniedziałku, zgodnie z rządowymi wytycznymi, do szkolnych ław wrócą uczniowie trzech pierwszych klas podstawówek. W naszym regionie naukę stacjonarną wznowi ok. 25 tysięcy dzieci. Rozporządzenie dotyczące powrotu dzieci do szkół dotyczy wszystkich rodzajów podstawówek, a więc także szkół specjalnych czy jednostek pomocy społecznej. W takich placówkach do szkół mogą wrócić także uczniowie z klas IV-VIII pod warunkiem, że taką decyzję podejmie dyrekcja.

Powrót najmłodszych uczniów do szkół odbywać się będzie w ustalonym reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla szkół. Zgodnie z nimi, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Wśród zaleceń dla uczniów i nauczycieli znalazły się między innymi: częste mycie rąk, pobyt na świeżym powietrzu i wietrzenie sal lekcyjnych, a uczniowie powinni korzystać z własnych przyborów szkolnych.

Do końca stycznia będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom dzieci do ósmego roku życia, które nie chodzą do szkół, bądź przedszkoli ze względu na koronawirusa. Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają też osoby opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi. Takim rodzicom zasiłek przysługuje nawet, gdy ich podopieczni mają więcej niż osiem lat. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy pojawił się po raz pierwszy w marcu, a związany jest z trwającą pandemią koronawirusa. Zasiłek jest formą finansowego wsparcia dla rodziców i opiekunów, którzy muszą zajmować się swoimi pociechami w godzinach pracy.

Od poniedziałku wracają także zajęcia z praktycznej nauki zawodu i praktyki zawodowe.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień jutro (18.01.) rozpoczynają się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Aby otrzymać szczepionkę podopieczni DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wyjaśnia, że zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień. Będą to punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego. Minister podkreśla, że chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 70 procent pensjonariuszy. Szczepienie mieszkańców DPS-ów ma potrwać do 22 stycznia.

W związku z powrotem części uczniów do szkół nyska komunikacja miejska przywraca część kursów, które zostały zawieszone w czasie pandemii. To właśnie na kursach dedykowanych młodzieży szkolnej obserwowano w ostatnim czasie największe spadki frekwencji, w związku z czym przewoźnik zmuszony był w największym stopniu ograniczać na nich pracę przewozową. Jeśli pasażerowie będą zgłaszali wnioski o większą liczbę autobusów, przewoźnik w następnej kolejności przywróci zawieszone kursy na linii numer 9. To samo tyczy się części niedzielnych połączeń, które czasowo przestały funkcjonować z nowym rokiem.

Przed południem spacerują z kijkami, wieczorami rozwiązują zagadki logiczne. Seniorzy z Opola zachęcają starszych mieszkańców, by w czasie pandemii nie zamykać się w domu i zadbać także o gimnastykę umysłu. Spacery nordic walking są organizowane codziennie od poniedziałku do piątku. Seniorzy wyruszają o godzinie 10:00 sprzed siedziby Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" przy ul. Krakowskiej 34. Z kolei na kąpielisku Bolko co niedzielę opolscy seniorzy hartują się w lodowatej wodzie. Morsowanie rozpoczyna się o godzinie 9.00.

Minionej doby najwięcej infekcji, bo 826 odnotowano w Wielkopolsce. Pozostałe zachorowania dotyczą mieszkańców województw: mazowieckiego (816), kujawsko-pomorskiego (658), pomorskiego (603), śląskiego (408), łódzkiego (351), zachodniopomorskiego (324), lubelskiego (318), dolnośląskiego (302), warmińsko-mazurskiego (287), lubelskiego (247), małopolskiego (225), podkarpackiego (177), świętokrzyskiego (125) i podlaskiego (121). 166 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z danych opublikowanych przez resort zdrowia, wynika, że ostatniej doby z powodu COVID-19 w kraju zmarło 37 chorych. Kolejne 105 osób cierpiało na choroby współistniejące. W regionie minionej doby zmarła 1 osoba z Opola. Od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło 33 355 chorych,.

Dotąd w kraju wykryto 1 435 582 infekcji, a wyzdrowiało 1 181 326 zakażonych.

Obecnie w szpitalach przebywa 15 588 pacjentów z COVID-19, z czego 1651 wymaga zastosowania respiratorów.

Wiadomości z regionu

2021-03-01, godz. 20:45 Raport dnia: ponad połowę mniej zakażeń koronawirusem niż wczoraj. Spada także liczba zgonów 84 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zero przypadków śmiertelnych zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo… » więcej 2021-03-01, godz. 20:15 Straż graniczna pilnuje przestrzegania nowych obostrzeń. 235 osób bez odpowiednich zaświadczeń Funkcjonariusze Straży Granicznej w Opolu kontrolowali w trakcie weekendu przestrzeganie nowych obostrzeń przy wjeździe z Czech i Słowacji. » więcej 2021-03-01, godz. 19:12 Grypa ptaków w Piątkowicach. Zakażony był łabędź Przypadek grypy ptaków potwierdzili specjaliści z Puław u łabędzia odłowionego na jazie w okolicach elektrowni w Piątkowicach w gminie Łambinowice. » więcej 2021-03-01, godz. 19:02 Wojewódzkie obchody 1 marca w Opolu. Władze regionu i miasta oddały cześć żołnierzom wyklętym [ZDJĘCIA] Przedstawiciele władzy rządowej w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć o bohaterach… » więcej 2021-03-01, godz. 19:00 Finał kontroli NFZ w szpitalach w Nysie i Krapkowicach. Czy tamtejsi samorządowcy mieli prawo do szczepienia w grupie… Zakończyły się kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzone w nyskim i krapkowickim szpitalu. Postępowania wszczęto po tym, gdy pojawiły się wątpliwości… » więcej 2021-03-01, godz. 18:45 Na pace rusztowania, na wadze... prawie dwa razy więcej, niż pozwalają przepisy Prawie dwa razy więcej niż powinien ważył bus zatrzymany przez mundurowych Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Autem transportowane były metalowe… » więcej 2021-03-01, godz. 18:15 Najpierw za głośno imprezował, potem za schodami próbował się ukryć przed policją Policjanci ze Strzelec Opolskich zostali wezwani do jednego z mieszkań, z którego miały dobiegać niepokojące hałasy. Gdy mundurowi przyjechali na miejsce… » więcej 2021-03-01, godz. 17:41 Opole: Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu przy ulica Struga. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówi stanowczo "… Opolska Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu w ciągu ulicy Struga i Reymonta. Patronem mostu są 'Żołnierze Wyklęci', jednak przedstawiciele Lewicy chcą, aby… » więcej 2021-03-01, godz. 17:30 Nowoczesna domaga się wykreśleń z KK. Chodzi o świeckie państwo Przedstawiciele Nowoczesnej domagają się świeckiego państwa i wykreślenia artykułu 196 o obrazie uczuć religijnych z Kodeksu Karnego. Poseł Witold Zembaczyński… » więcej 2021-03-01, godz. 16:30 Gościęcin i Kędzierzyn-Koźle - tu również pamiętają o żołnierzach podziemia antykomunistycznego W Gościęcinie, w gminie Pawłowiczki i w Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono działaczy podziemia antykomunistycznego, członków formacji 'Olimpia' należącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »