Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-17, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: 99 nowych chorych na COVID-19 w regionie. W poniedziałek kolejne szczepienia i lekcje w szkołach dla najmłodszych

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
99 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w naszym regionie. W całym kraju minionej doby na COVID-19 zachorowało 6055 osób.
W regionie najwięcej 19 zakażeń odnotowano w powiecie brzeskim. 13 zachorowań potwierdzono w powiecie opolskim, a 11 w Opolu. Na COVID-19 zachorowało również 10 mieszkańców powiatu nyskiego, po 8 z powiatów strzeleckiego i oleskiego, po 7 w kluczborskim i głubczyckim, po 6 przypadków odnotowano w powiatach krapkowickim i kędzierzyńsko-kozielskim, a po 2 w prudnickim oraz namysłowskim.

Kończą się ferie. Tym razem, w związku z pandemią koronawirusa, odbywały się one dla całego kraju w jednym czasie. Od poniedziałku, zgodnie z rządowymi wytycznymi, do szkolnych ław wrócą uczniowie trzech pierwszych klas podstawówek. W naszym regionie naukę stacjonarną wznowi ok. 25 tysięcy dzieci. Rozporządzenie dotyczące powrotu dzieci do szkół dotyczy wszystkich rodzajów podstawówek, a więc także szkół specjalnych czy jednostek pomocy społecznej. W takich placówkach do szkół mogą wrócić także uczniowie z klas IV-VIII pod warunkiem, że taką decyzję podejmie dyrekcja.

Powrót najmłodszych uczniów do szkół odbywać się będzie w ustalonym reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla szkół. Zgodnie z nimi, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Wśród zaleceń dla uczniów i nauczycieli znalazły się między innymi: częste mycie rąk, pobyt na świeżym powietrzu i wietrzenie sal lekcyjnych, a uczniowie powinni korzystać z własnych przyborów szkolnych.

Do końca stycznia będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom dzieci do ósmego roku życia, które nie chodzą do szkół, bądź przedszkoli ze względu na koronawirusa. Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają też osoby opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi. Takim rodzicom zasiłek przysługuje nawet, gdy ich podopieczni mają więcej niż osiem lat. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy pojawił się po raz pierwszy w marcu, a związany jest z trwającą pandemią koronawirusa. Zasiłek jest formą finansowego wsparcia dla rodziców i opiekunów, którzy muszą zajmować się swoimi pociechami w godzinach pracy.

Od poniedziałku wracają także zajęcia z praktycznej nauki zawodu i praktyki zawodowe.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień jutro (18.01.) rozpoczynają się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Aby otrzymać szczepionkę podopieczni DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wyjaśnia, że zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień. Będą to punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego. Minister podkreśla, że chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 70 procent pensjonariuszy. Szczepienie mieszkańców DPS-ów ma potrwać do 22 stycznia.

W związku z powrotem części uczniów do szkół nyska komunikacja miejska przywraca część kursów, które zostały zawieszone w czasie pandemii. To właśnie na kursach dedykowanych młodzieży szkolnej obserwowano w ostatnim czasie największe spadki frekwencji, w związku z czym przewoźnik zmuszony był w największym stopniu ograniczać na nich pracę przewozową. Jeśli pasażerowie będą zgłaszali wnioski o większą liczbę autobusów, przewoźnik w następnej kolejności przywróci zawieszone kursy na linii numer 9. To samo tyczy się części niedzielnych połączeń, które czasowo przestały funkcjonować z nowym rokiem.

Przed południem spacerują z kijkami, wieczorami rozwiązują zagadki logiczne. Seniorzy z Opola zachęcają starszych mieszkańców, by w czasie pandemii nie zamykać się w domu i zadbać także o gimnastykę umysłu. Spacery nordic walking są organizowane codziennie od poniedziałku do piątku. Seniorzy wyruszają o godzinie 10:00 sprzed siedziby Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" przy ul. Krakowskiej 34. Z kolei na kąpielisku Bolko co niedzielę opolscy seniorzy hartują się w lodowatej wodzie. Morsowanie rozpoczyna się o godzinie 9.00.

Minionej doby najwięcej infekcji, bo 826 odnotowano w Wielkopolsce. Pozostałe zachorowania dotyczą mieszkańców województw: mazowieckiego (816), kujawsko-pomorskiego (658), pomorskiego (603), śląskiego (408), łódzkiego (351), zachodniopomorskiego (324), lubelskiego (318), dolnośląskiego (302), warmińsko-mazurskiego (287), lubelskiego (247), małopolskiego (225), podkarpackiego (177), świętokrzyskiego (125) i podlaskiego (121). 166 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z danych opublikowanych przez resort zdrowia, wynika, że ostatniej doby z powodu COVID-19 w kraju zmarło 37 chorych. Kolejne 105 osób cierpiało na choroby współistniejące. W regionie minionej doby zmarła 1 osoba z Opola. Od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło 33 355 chorych,.

Dotąd w kraju wykryto 1 435 582 infekcji, a wyzdrowiało 1 181 326 zakażonych.

Obecnie w szpitalach przebywa 15 588 pacjentów z COVID-19, z czego 1651 wymaga zastosowania respiratorów.

Wiadomości z regionu

2021-10-21, godz. 20:30 Prudnik: młodzi adepci sztuki kulinarnej zmagali się z... karpiem Kofty oraz czarne pierogi najwyżej oceniono w prudnickim konkursie kulinarnym. Wszystkie dania przyrządzano na bazie karpia. Rywalizowało 16 uczniów z klas… » więcej 2021-10-21, godz. 20:13 Raport dnia: Znowu rekord zachorowań w kraju. Rośnie liczba pacjentów w szpitalach [INFOGRAFIKA] 89 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (21.10) o 5592 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-10-21, godz. 19:10 Władze Namysłowa wycofują się z pomysłu sprzedaży działki obok marketu. "Niech radni biorą na siebie tę odpow… Namysłowski magistrat na razie nie sprzeda działki w sąsiedztwie centrum handlowego. Władze gminy poinformowały o unieważnieniu przetargu ogłoszonego na… » więcej 2021-10-21, godz. 18:41 Nie koronawirus, a RSV. Mnożą się hospitalizacje na pediatrii Dla pediatrów to nie COVID-19 jest wyzwaniem, a fala zachorowań wywołanych przez wirus RSV. Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej. Zauważalne jest to… » więcej 2021-10-21, godz. 18:00 Niemodlin: gmina chce wybudować nowe przedszkole. Dzieci będą miały jedną placówkę? Zamiast dwóch przestarzałych i niefunkcjonalnych obiektów, jeden nowoczesny. Niemodlin planuje budowę nowego przedszkola. Do niego miałyby zostać przeniesione… » więcej 2021-10-21, godz. 17:25 Alina Czyżewska wygrała z... województwem opolskim. Sąd oddalił powództwo W opolskim sądzie okręgowym zakończył się proces, w którym województwo opolskie pozwało Alinę Czyżewska z Watchdog Polska o naruszenie dóbr osobistych… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Zbiórka krwi, profilaktyka, symulator dachowania i alkogogle. Taka była wspólna akcja policji oraz WORD-u w Opolu Ponad 5 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji policyjnej na parkingu komendy wojewódzkiej. Dzisiejsza (21.10) inicjatywa miała zwrócić uwagę na ofiary… » więcej 2021-10-21, godz. 16:30 Wody gruntowe wybijają w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu. Ratusz odpowiada: Tu zadziałają pompy… Wody gruntowe wdzierają się do budowanego tunelu w ciągu ul. Batalionów Chłopskich pod ul. Oleską w Opolu. To jeden z obiektów budowanego centrum przesiadkowego… » więcej 2021-10-21, godz. 16:28 Mnożą się interwencje z powodu silnego wiatru. Poważne problemy są na kolei [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA] Pracowite popołudnie u opolskich strażaków. Z powodu silnego wiatru interweniowali oni już ponad 100 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: namysłowskim… » więcej 2021-10-21, godz. 15:47 Skradziona na Opolszczyźnie toyota odnalazła się w województwie świętokrzystkim Informację o aucie zaparkowanym od dłuższego czasu na jednym z parkingów we wsi Chlewice (woj. świętokrzyskie) przekazali dzielnicowemu mieszkańcy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »