Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-30, 19:18 Autor: Magdalena Szybińska/Agnieszka Pospiszyl

Kędzierzyn-Koźle: wybuch na terenie zakładów w Blachowni. 2 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA]

Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Dziś (30.12) przed 19.00 doszło do wybuchu i pożaru na terenie jednego z zakładów w Blachowni w Kędzierzynie-Koźlu. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, dwie osoby są poszkodowane.
Mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dzwonili do służb ratunkowych, informując o potężnym huku, który był słyszany w promieniu kilkunastu kilometrów wokół miasta.

Jedną z osób, która słyszała wybuch jest Dobromira Warner, mieszkanka Kędzierzyna-Koźla.

- Miałam zamiar przewietrzyć trochę mieszkanie i właśnie otworzyłam okno. To był bardzo głośny huk - mówi Dobromira Warner. - Przestraszyłam się i odskoczyłam od okna. Na szczęście nie miałam nic w ręce, bo w tym momencie na pewno bym to upuściła. Mój kot, który stał zaraz obok mnie, jak usłyszał ten dźwięk, to od razu uciekł do szafy i od jakiejś godziny z niej nie wychodzi. Nie wiem, do czego mogę porównać ten dźwięk. On był bardzo wyraźny. Nie słyszałam nigdy nic podobnego. Na pewno nic tak głośnego.

- Doszło do wybuchu magnezu. Pięć osób było w tym zakładzie w chwili wybuchu. Trzy osoby nie są ranne, wyszły o własnych siłach, nic im nie jest. Dwie osoby lekko ranne zaopatrywane są przez zespół ratownictwa medycznego. Dogaszamy, bo tam jest mały pożar. Częściowo ten budynek się zawalił, ale nikt nie jest uwięziony. Na tę chwilę bilans nie jest zły, jak na takie zdarzenie - mówi Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Na miejsce przyjechały dwie karetki pogotowia, siedem wozów straży pożarnej i cztery radiowozy. Następnie dojechały kolejne zastępy strażaków. Przybyła m.in. brzeska, specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z siedziby w Grodkowie z urządzeniami technicznymi do poszukiwania zaginionych m.in. w gruzowiskach, a także strażacy OSP Skarbimierz z psami ratowniczymi.

Dwie poszkodowane osoby z obrażeniami niezagrażającymi ich życiu zostały przewiezione do szpitala.

Strażakom już udało się opanować ogień, nie było zagrożenia, że przejdzie on na sąsiednie budynki.

AKTUALIZACJA godz. 20:25

Strażacy zakończyli akcję gaśniczą. Teraz pracują tam policyjni technicy i grupa dochodzeniowo-śledcza. Ma być powołany biegły, który określi przyczynę wybuchu.

Do zdarzenia doszło na terenie Holdingu Blachownia w zakładzie przetwarzającym magnez. Do tematu będziemy wracać.
Wojciech Żuchora
Dobromira Warner

Wiadomości z regionu

2021-02-24, godz. 22:07 Czy to koniec koalicji PO - PSL w regionie? Stanisław Rakoczy: "Zależy nam na podmiotowym traktowaniu PSL" 'Jeśli nic się nie zmieni, główny zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego rekomenduje ludowcom w regionie opuszczenie koalicji z Platformą Obywatelską'. Takie… » więcej 2021-02-24, godz. 22:00 Mniej miejsc, ale wygoda i standard XXI wieku. Kończy się remont sali domu kultury w Dobrodzieniu Coraz bliżej do zakończenia remontu sali koncertowo-kinowej w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu. Wnętrze jest kompletne. » więcej 2021-02-24, godz. 20:46 Prezydium PSL w regionie upoważnione do podjęcia decyzji w sprawie dalszego funkcjonowania w koalicji. "Sytuacja wymaga… Czy Polskie Stronnictwo Ludowe wyjdzie z koalicji w sejmiku województwa opolskiego? Dziś (24.02) wieczorem zarząd wojewódzki PSL obradował m.in. nad sytuacją… » więcej 2021-02-24, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji. Ponad 12 tysięcy zakażeń i… 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (24.02)… » więcej 2021-02-24, godz. 19:38 Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego funduszu. Dotacja pozwoliłaby na pokrycie części kosztów… Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego programu. Dotacja pozwoliłaby pokryć część kosztów związanych z budową nowych mieszkań. » więcej 2021-02-24, godz. 15:49 "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza." Usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczkami. W jednym województwie… - Średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tysięcy. Nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych… » więcej 2021-02-24, godz. 15:45 Śmiertelne potrącenie pieszej na terenie RSP Koperniki. Z pierwszych ustaleń wynika, że za kierownicą auta siedziała… Dziś (24.04) kilka minut przed 14.00 na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kopernikach, w powiecie nyskim, samochód osobowy potrącił kobietę. » więcej 2021-02-24, godz. 15:30 Opolanie chcą kupować żywność od lokalnych producentów. Sklep "Stragany Opolskie" jest chętnie odwiedzany Sklep z lokalną żywnością w stolicy regiony cieszy się coraz większą popularnością. 'Stragany Opolskie' są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców… » więcej 2021-02-24, godz. 14:52 "Pobożni" złodzieje okradli myjnię we Włodzieninie [FILM] Policja w Głubczycach poszukuje dwóch mężczyzn, którzy okradli stację benzynową we Włodzieninie. Właściciel myjni wycenił straty na ponad 5 tys. złotych… » więcej 2021-02-24, godz. 14:01 Plecak pozostawiony na tafli lodu postawił na nogi 20 strażaków i policję. Na szczęście nikt nie potrzebował po… Około 20 strażaków brało udział w akcji na zamarzniętym stawie na pograniczu powiatów nyskiego i brzeskiego. Powodem interwencji był znaleziony na tafli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »