Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-31, 16:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Służby podsumowują akcję po wybuchu magnezu w Blachowni

Wybuch w Blachowni [fot. policja]
Wybuch w Blachowni [fot. policja]
Wybuch pyłu magnezowego w zbiorniku na terenie jednego z zakładów był prawdopodobnie przyczyną pożaru, do którego doszło wczoraj (30.12) wieczorem w kompleksie Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. Nadal trwa ustalanie dokładnego przebiegu zdarzenia oraz oględziny techniczne zniszczonej hali.
- Od wczoraj prowadzimy działania na miejscu zdarzenia – mówi Magdalena Nakoneczna z kędzierzyńskiej policji. - Była tam obecna grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki. Cały czas są prowadzone czynności, ustalana jest przyczyna wybuchu. Policjanci gromadzą materiał dowodowy, przesłuchują świadków. W wyniku eksplozji została naruszona konstrukcja budynku, dlatego też czekamy na zgodę nadzoru budowlanego, żeby wykonać oględziny hali.

Dwóch pracowników, którzy zostali ranni we wczorajszym wybuchu, noc spędziło w szpitalu. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, dzisiaj mają zostać wypisani do domów.

- W pierwszej fazie działań udzieliliśmy pomocy poszkodowanym oraz gasiliśmy pożar – mówi Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. - Budynek częściowo został zawalony. Uzyskaliśmy informację od pracowników zakładu, że w środku nie ma nikogo więcej. Mimo to, na miejsce zostały zadysponowane specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze. Działania trwały do godziny 1:45. Łącznie w działaniach uczestniczyło 31 zastępów, 91 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

W akcji przeszukiwania gruzowiska poza strażakami udział brały dwa specjalnie do tego szkolone psy.

Na razie nie jest jeszcze znana wysokość strat spowodowanych wybuchem i pożarem. Wiele zależy od decyzji nadzoru budowlanego, który określi czy obiekt nadaje się do remontu, czy do wyburzenia.
Magdalena Nakoneczna
Wojciech Żuchora

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »