Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-12, 10:00 Autor: Jacek Rudnik

Marszałek Andrzej Buła o wsparciu dla służby zdrowia, przedsiębiorców oraz w sferze pomocy społecznej

Urząd Marszałkowski w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Urząd Marszałkowski w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Andrzej Buła [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Buła [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nasze wsparcie jest dedykowane wszystkim szpitalom, niezależnie od formy własności - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" marszałek regionu Andrzej Buła, odnosząc się do pomocy w walce z pandemią. Na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów zarząd regionu przeznaczy łącznie 170 mln złotych, a część projektów jest już realizowanych. W odrębnych transzach przygotowano też wsparcie dla przedsiębiorców oraz w sferze pomocy społecznej.
W najbliższym projekcie wsparcia ze strony zarządu regionu będzie mogło skorzystać 25 opolskich szpitali. - Z dużymi inwestycjami w szpitalu klinicznym i w powstającym w CWK szpitalu tymczasowym, ponad 6 mln na przekształcenie szpitala w Korfantowie na placówkę "covidową", faktycznie 25 szpitali będzie mogło skorzystać w realizowanym wspólnie z wojewodą projekcie - mówił marszałek Andrzej Buła.

Największym problemem pozostaje cały czas brak personelu medycznego do pracy w tworzonych szpitalach tymczasowych - przypomniał marszałek. Ten w Opolu powstaje w CWK i ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów 28 listopada.

Zarząd regionu ma też przygotowane transze wsparcia w sferze społecznej, m in dla Domów Pomocy Społecznej i dla nieco gorzej sytuowanych gmin wiejskich, a dziś (12.11) na temat zasad uzyskania pomocy odbędzie się w urzędzie marszałkowskim spotkanie z samorządowcami.

W sektorze wsparcia poszkodowanej przez pandemię gospodarki bardzo widoczne są potrzeby w branżach turystycznej, czy gastronomicznej - podkreśla Buła.

- Uwolniliśmy pieniądze pożyczkowe z funduszy, które nie za bardzo cieszyły się zainteresowaniem, więc przeszło te 22 mln złotych do Opolskiego Funduszu Regionalnego i kolejne 22 mln złotych dla Fundacji Rozwoju Śląska. Są to pożyczki na 4 lata z karencją 1 roku - wyjaśniał marszałek Andrzej Buła.

Są jeszcze ponadto dostępne 3 mln złotych z Fundacji Rozwoju Śląska, a w opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju jest jeszcze do dyspozycji ponad 15 mln złotych. OCRG ma też pieniądze na dotacje dla firm, a zarząd regionu, w zależności od potrzeb, będzie w stanie jeszcze reagować i dołożyć kilka milionów złotych.

Dziś (12.11) też będą prowadzone rozmowy w sprawie wsparcia sprzętowego dla opolskich szpitali ze strony partnerskiego regionu Opolszczyzny - Nadrenią Palatynatem.
Andrzej Buła 01
Andrzej Buła 02

Wiadomości z regionu

2021-03-02, godz. 21:00 Przed nami mglista noc i poranek. Jest ostrzeżenie IMGW informuje o możliwym zjawisku silnej mgły w regionie. Ostrzeżenie dotyczy całego województwa opolskiego. » więcej 2021-03-02, godz. 20:45 Raport dnia: 90 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 8 mieszkańców Opolszczyzny 90 zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (02.03) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało… » więcej 2021-03-02, godz. 20:21 Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" obchodzi piąte urodziny Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu' świętuje piąte urodziny. W tym czasie placówka dwa razy zmieniała lokalizację na większą. Z zajęć i… » więcej 2021-03-02, godz. 19:15 Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Tym razem w wersji zdalnej Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych… » więcej 2021-03-02, godz. 18:30 Kolejna osoba zamieszana w napad na nyskiego jubilera trafiła do aresztu. To już 4. zatrzymanie w tej sprawie Kolejna osoba zamieszana w napad na salon jubilerski w Nysie wpadła w ręce policji. Tym razem za kratki trafił 43-letni mężczyzna. » więcej 2021-03-02, godz. 18:11 Funkcjonariusze KAS ślubowali na sztandar w nowej siedzibie Nową siedzibę ma Opolski Urząd Celno-Skarbowy przy ulicy Grunwaldzkiej 42 w Opolu. » więcej 2021-03-02, godz. 17:15 Dwie fermy drobiu w strefie zagrożenia grypą ptaków w gminie Łambinowice. Przeżywalność wirusa to minimum 30 dni Wirus grypy ptaków H5N8 wykryty u martwego łabędzia w okolicach Piątkowic nie przenosi się na ludzi. Ale konieczne jest zabezpieczenie drobiu. » więcej 2021-03-02, godz. 17:00 Opolska policja wyjaśni czy w Urzędzie Miasta Opola doszło do szarpaniny między ochroniarzem i petentem Chodzi o zdarzenie ze środy (24.02), kiedy jeden z mężczyzn miał sprzeciwić się obowiązującym procedurom sanitarnym i wejść na teren urzędu. Amatorskie… » więcej 2021-03-02, godz. 16:31 Wypadek na krajowej 46 Opole - Nysa [AKTUALIZACJA] W Dąbrowie pod Opolem w ciągu DK 46 zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2021-03-02, godz. 16:15 "Finalnie nasze działanie będzie korzystne dla środowiska". Kolej odpowiada w sprawie wycinki drzew na wyspie Pasie… - Podczas prac inwestycyjnych ingerencja w otoczenie jest maksymalnie ograniczana - tak Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, odpowiada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »