Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-13, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

W Michałowie rusza obóz badawczy. Tamtejszy kościół może ubiegać się o wpis na listę Pomników Historii

Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
W kościele w Michałowie rozpoczyna się obóz badawczy mający przybliżyć dzieje jednej z najciekawszych budowli sakralnych w powiecie brzeskim. Prace pozwolą na przygotowanie wniosku o wpis zabytku na prezydencką listę Pomników Historii.
Trwające do piątku badania będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Opolszczyźnie. Kierownik obozu, architekt Paweł Filipowicz zapowiada, że zdobyta w ten sposób wiedza będzie miała spore znaczenie dla poznania między innymi szczegółów dotyczących zmian zachodzących w obiekcie.

- Będziemy wykonywali odkrywki, będziemy patrzyli, który mur do którego przylega, jakie ma cechy technologiczne, w jakim wątku są cegły ułożone, jakie mają wymiary. Z tego wszystkiego składa się jakaś wiedza o fazach rozbudowy, przekształceń kościoła - tłumaczy.

Jak wskazuje kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu Grzegorz Grajewski, swoją wyjątkowość świątynia zawdzięcza między innymi połączeniu różnego myślenia o formach architektonicznych.

- Mamy gotyckie prezbiterium, do którego wstawiono imponujące artystycznie dzieła sztuki, jak chrzcielnica, ambona, czy też barokowy już, późniejszy, ołtarz. Jednocześnie, sam korpus oraz szata zewnętrzna, to jest jeden z wcześniejszych przykładów neogotyku na Śląsku - podkreśla.

Zdaniem starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza, obiekt zasługuje na przywrócenie mu dawnej świetności. Jak jednak zauważa samorządowiec, nie będzie to łatwe zadanie.

- Na pewno kościół wymaga niestety wielu prac, co niewątpliwie związane jest z koniecznością dosyć sporych nakładów inwestycyjnych. Tutaj w tym zakresie, zarówno z panią wójt rozmawiamy, jak i również rozmawiamy z różnymi instytucjami. Wszystko po to, aby pozyskać na ten cel jakieś środki - powiedział.

Początki kościoła w Michałowie sięgają XIII wieku. Na przestrzeni wieków świątynia służyła zarówno katolikom, jak i protestantom.

Dodajmy, że o wpis na listę Pomników Historii obecnie ubiega się jeszcze jedna świątynia z powiatu brzeskiego. To kościół w Małujowicach, który za względu na bogate zdobienia freskami, nazywany jest także "Śląską Sykstyną".
Paweł Filipowicz
Grzegorz Grajewski
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 21:52 Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy Stabilizuje się sytuacja na rzekach w regionie. Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy w sześciu powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim… » więcej 2020-10-20, godz. 21:00 Raport dnia: 307 zakażeń i 8 zgonów. Na COVID-19 zachorowało dotąd 5536 mieszkańców regionu 307 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (20.10) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 5536… » więcej 2020-10-20, godz. 20:47 Opole: mieszkańcy osiedla AK po zmroku muszą chodzić w ciemnościach. W budżecie miasta nie ma obecnie pieniędzy na… Kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika wzdłuż ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5 w Opolu tonie w mroku. Problem w tym, że łączy on pobliską… » więcej 2020-10-20, godz. 20:30 Radni mieli zastrzeżenia, burmistrz doniósł do prokuratury na... swoich urzędników. "Żeby sprawę rozstrzygnął… Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wywołała spór między samorządowcami z Głuchołaz. Turystyczna trasa z tego przygranicznego miasta prowadzi do sąsiednich… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***